Šípky jako bohatý zdroj vitamínu C. Návod, jak vyrobit sirup

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Podzim představuje náročné období pro naši imunitu, proto je třeba ji posilovat, aby tělo snadněji odolávalo virovým onemocněním. Do popředí se dostává konzumace vitamínů, zejména tzv. "céčka", jež je pro obranyschopnost organismu zásadní. Bohatý zdroj tohoto vitamínu přestavují plody růže šípkové.  

Již ve Starověku byla růže zasvěcena bohyni lásky, plodnosti a krásy a ceněna pro své léčivé účinky. I v našich končinách byla růže šípková důležitým prvkem lidového léčitelství a význam má i dnes.

Citron nebo šípek?

Šípky jsou jedinečné množstvím obsaženého vitamínu C. Ve 100 g dužiny ho bývá 200 500 mg! Pro srovnání, u citrusových plodů, konkrétně citronů, je to 50 mg. Kromě vitamínu C obsahují šípky i vitamín B, K a důležité stopové prvky. Plody keře rosa canina se dají využít při léčbě paradontózy, zánětu dásní, ale také k léčbě zánětu dýchacích cest a k podpoře imunity.

Kdy šípky sbírat

Plody se mají trhat na vrcholu zrání, které nastává během měsíců září a října. Šípky by neměly být přešlé mrazem nebo měkké. Takové kousky totiž ztrácí obsah vitamínu C. Přesto je lze využít, například k výrobě marmelád.


Jak je zpracovat

Ideální je šípky nasušit. Sušení by mělo být rychlé, aby plody nechytly plíseň a neztrácely obsah vitamínu C. Dobré je proto šípky nakrájet na menší kousky nebo podrtit a v tomto stavu sušit v troubě nebo v sušičce při 60°C.  

Co z šípků připravit

Krásně zbarvené plody jsou tradiční součástí čajových směsí. Kdo se v bylinách příliš nevyzná a nechce se do této disciplíny pouštět, může ze šípků vyrobit lahodný a hodnotný sirup. Jak na to?

Recept na šípkový sirup

Pro jeho výrobu budete potřebovat: 500 g šípků, 1 l převařené vody, 500 – 700  g třtinového cukru, šťávu z 1 bio citronu

Postup:

1. Šípky nakrájíme nebo lehce rozmixujeme, nasypeme je do hrnce a zalijeme litrem převařené vody. Směs necháme macerovat 24 hodin, na chladném místě nebo v lednici.

2. Poté přecedíme macerát přes síto vyložené plátýnkem, abychom se zbavili i ostrých chloupků, které mají šípky. Za pomoci vařečky plody promícháváme, abychom získali co nejvíce šťávy.

3. Šípkovou šťávu zahřejeme na 50 – 60°C, přisypeme do ní cukr, který necháme rozpustit a šťávu z citronu. Sirup lze dochutit také kořením, například skořicí či badyánem.

4. Směs promícháme a sirup plníme do uzavíratelných skleněných lahví vypláchnutých horkou vodou.

Šípková omáčka

Šípková omáčka


Podzim je obdobím lovecké sezony a kdo si rád pochutná na zvěřině, určitě bude potřebovat i recept na šípkovou omáčku.


Bezinkový likér

Bezinkový likér


Na podzim dozrávají i plody bezu černého, z nichž lze připravit lahodný a zdravý likér.


Pečený kančí hřbet

Pečený kančí hřbet


Zvěřinové pokrmy k podzimu patří. Vyzkoušejte recept na pečený kančí hřbet.


Dančí medailonky

Dančí medailonky


Medailonky z daňka jsou vynikající svou jemnou chutí. Zpestří podzimní jídelníček.


Domácí chléb

Domácí chléb


Namazaný nebo jako příloha k masu je tento chléb jedinečný. Není nad domácí pečivo!Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Šípky jako bohatý zdroj vitamínu C. Návod, jak vyrobit sirup , je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: Šípky, jako, bohatý, zdroj, vitamínu, návod,, jak, vyrobit, sirup.

Kde najít informace×