Seznamte se, Quinoa

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Co to zase je?
Možná si říkáte, že quinoa je zase další nový zdravý zázrak, bez kterého samozřejmě dle výživových poradců nelze žít, ale zas taková novinka to není. Ve skutečnosti je to jedna z nejstarších obilovin Jižní Ameriky. Staří Inkové quinou používali denně. V Čechách je v posledních deseti letech běžně k dostání v některých potravinových řetězcích a ve zdravých výživách. Je velice lahodná a může sloužit jako příjemná změna na vašem jídelníčku. Možná vás však zarazí její vyšší cena.

Quinoa je zdravá a plná proteinů
Díky své vysoké výživové hodnotě a jedinečnému bílkovinnému složení je obzvláště vhodná pro vegetariány a vegany. Má všechny žádané proteiny a lysin, čímž se složením podobá sóje. Quinoa je prospěšná pro naše zdraví, jelikož obsahuje vysoké množství vitamínu B2 a železa. Můžeme také zmínit minerální látky jako je hořčík, draslík, sodík, vápník, mangan a zinek. Díky svému obsahu vlákniny je quinoa dobrá pro naše trávení, při diabetu a při vysokém krevním tlaku. Neobsahuje lepek, což určitě potěší alergiky a celiaky.

Jak jí připravovat?
Důležité je zmínit, že quinoa je opravdu lahodná a jemná. Je velice dobře stravitelná a nenadýmá. Z quinoi se vyrábí i mouka, která je vhodná spíše k zahušťování polévek a omáček. Neobsahuje lepek a tak se z ní nedá péct – pečivo se rozpadá. Quinoa se nemusí předem spařovat horkou vodou, rovnou se vaří. Značně přibývá na svém objemu. A co si z ní připravit? Je skvělá na sladké kaše se sušeným ovocem, které si můžete vy i vaše děti dopřát k snídani nebo svačině. Quinoa se dá použít jako příloha k masům, ale také k pečené či dušené zelenině. Můžete s ní v klidu nahradit rýži. Je také velice dobrá do zeleninových salátů, ale i různých dezertů za studena. K večeři si jí pak můžete připravit s dušenou zeleninou a masem obdobně jako rizoto. Fantazii se meze nekladou.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Seznamte se, Quinoa, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Seznamte se, Quinoa.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: seznamte, se,, quinoa.

Kde najít informace×