Serotonin a dopamin - poradíme vám jak nastartovat jejich produkci jídlem…

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Dobrá nálada a pohoda je spojována se správnou produkcí serotoninu a dopaminu v lidském těle. Psychické a fyzické zdraví jde ruku v ruce a jednou z možností jak nastartovat produkci serotoninu a dopaminu je správná strava.

Dopamin

Jedná se o látku, která se zásadně podílí na přenosu nervového vzruchu a zásadně ovlivňuje mozkovou činnost. V našem těle vzniká z aminokyselin tyrosinu a fenylalaninu.

Serotonin

Hormon a zároveň přenašeč nervového vzruchu. V našem těle se zároveň podílí na celé řadě dalších funkcí jako jsou potlačení bolesti, stimulace peristaltiky trávicího traktu, shlukování krevních destiček a navození spánku. Vytváří se přeměnou esenciální aminokyseliny tryptofan, který si naše tělo neumí vyrobit a tak je potřeba ho doplňovat ve stravě.

Jednoduchá strava

Naprostým základem je pravidelná strava a zařazení zdrojů složených sacharidů s dostatečným množstvím vlákniny. Díky tomu předejdete velkému kolísání hladiny cukru v krvi, které ovlivňuje naši náladu, výkon a vyrovnanost. Máte-li dlouhé proluky mezi jídly, dopřejte si malou svačinku.


Potraviny pro dobrou náladu

K vyrovnané a pohodové náladě máme k dispozici celou řadu potravin, které obsahují serotonin, dopamin nebo tryptoflan, případně látky podporující jejich tvorbu. Do jídelníčku byste měli zapojit hodně zelené zeleniny, oříšky a semínka. Borůvky a bobule Acai jsou považovány za superpotraviny. Tyhle malé slaďoučké kuličky jsou skvělé pro uvolňování pocitů úzkosti a strachů. Také kakao obsahuje látku zvanou fenylethylamin (tato látka se produkuje v našem mozku v době zamilování) a právě ta je zodpovědná za zlepšení naší nálady.

Zároveň je prokázáno, že vitaminy ze skupiny B (B1, B3, B6, B9, B12) zásadně ovlivňují naši náladu a jejich nedostatek může vést ke splínu. Abychom se tedy dlouhodobě cítili šťastní, je zásadní do stravy průběžně zařazovat bohaté zdroje těchto vitamínů. Jedná se zejména o tyto potraviny - luštěniny, ořechy, semena, hnědá rýže, oves, tmavě zelená zelenina (špenát a brokolice) a potravinářské kvasnice, ryby a bio mléčné výrobky a spirulina.

Potraviny s vysokým množstvím vitamínu D, B, kořen Maca, spirulina, banány, divoké ryby, fermentované potraviny, raw kakao, borůvky, acai bobule, ořechy a semena, zelená zelenina.

Banánový koktejl

Banánový koktejl


Perfektní osvěžení v horkých dnech. Vyzkoušejte tento skvělý recept.


Kokosové kuličky s kakaem

Kokosové kuličky s kakaem


Jednoduchý dezert, který připravíte za několik málo minut.


Ořechová bábovka s jablky

Ořechová bábovka s jablky


Netradiční recept na klasickou bábovku. Vyzkoušejte přidat ořechy a jablka.


Pečená treska s rajčaty

Pečená treska s rajčaty


Tradiční letní recept na pečenou tresku.


Kimchi z bíle ředkve

Kimchi z bíle ředkve


Vyzkoušejte si doma fermentovat tradiční kimchi.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Serotonin a dopamin - poradíme vám jak nastartovat jejich produkci jídlem…, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:×