S burčákem se neťuká!
Jak by vám řekl každý milovník a znalec vín, s burčákem se opravdu neťuká, s tím se začíná podle vinařů až u mladých vín. Sezóna burčáku, tedy doba, kdy se může prodávat, je od 1. srpna do 30. listopadu v kalendářním roce. A musí být z letošních tuzemských hroznů. U nás se nejvíce pije samozřejmě na Moravě, ale s koncem léta se na něj těšíme všichni, kdo máme tenhle zvláštní nápoj v oblibě.
Burčák je meziprodukt při výrobě vína, který vznikne částečným zkvašením moštu vinné révy. Nejčastěji se vyrábí bílý, ale i s červeným se můžete občas potkat. Někdy se těšíte jak si zase po roce na burčáku pochutnáte, ale po prvním doušku okamžitě poznáte, že to vůbec není to pravé. Jak tedy poznat kvalitní, správně zkvašený a nepančovaný burčák a kde ho kupovat?
Jeho barva by měla být mléčně bílá až světle žlutá (mluvíme o burčáku z bílých hroznů). I když je kalnost jeho poznávacím znamením, měl by být v podstatě čistý, jen s malými usazeninami na dně nebo na stěnách lahve. Pokud je jeho barva narezlá nebo je příliš průhledný, může to ukazovat na to, že by zředěný vodou. Naopak příliš tmavá barva by mohla naznačovat přidání jablečného moštu, nebo na to, že je příliš prokvašený.
Burčák stále pracuje, kvašení u něj probíhá i po koupi. Proto je nutné nechat volně unikat oxid uhličitý a neuzavírat napevno uzávěr lahve. Voní po odrůdě vína, pokud z něj cítíte zatuchlost nebo dokonce hnilobu, bývá to většinou chybami při jeho výrobě. Mírná vůně po droždí je naopak v pořádku.
Také sladká chuť je vlastností právě burčáku, protože kvalitní odrůdy vinné révy se vyznačují vyšší cukernatostí. Burčák mívá 1 až 7% alkoholu, tedy někdy i o něco více než pivo. Jeho sladká chuť svádí k pití, ale ani s ním to nepřežeňte, druhý den by vám nemuselo být moc dobře.
Nejlepší je burčák před koupí ochutnat. A asi nejspolehlivější je koupit ho ve vinotéce, nebo můžete-li, přímo u vinaře.
Připijte si dobrým kvalitním burčákem s koncem léta a začátkem podzimu, pijte ho s mírou, a nezapomeňte, s burčákem se neťuká.