Rovnodennost, svátky jara a půst

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Období, kdy den i noc jsou stejně dlouhé - rovnodennost. Tato skutečnost nastává dvakrát do roka, a to na jaře a na podzim. Jarní ekvinokce letos připadá na 20. března a stejně jako v dobách minulých, i dnes přináší do života lidí naději, protože zimní temnota naplňuje den už jen z půlky a Slunce pomalu a jistě nabírá na síle.

Podle meteorologů se jaro počítá od prvního březnového dne. Astronomové mají začátek jara spjatý právě s rovnodenností a nejde o nic nového. Rovnodennost čili ekvinokce byla důležitým bodem už pro lidi v pravěku. Stejně jako dnes byla spojená s koncem zimy, temnoty, strádání a začátkem lepších, prosluněných časů.  

Keltové slavili o jarní rovnodennosti svátek Alban Eilir, který vzdával hold plodnosti. S mláďaty a plozením jsou spojené i nadcházející velikonoční svátky, které letos přicházejí na pořad druhý dubnový týden. Symbolem oblíbených jarních oslav je mimo jiné i vejce, které znázorňuje plodnost a příchod nového života.

Doba očisty a lehkého odříkání

S jarem je spojená také očista těla. Zbavit tělo jedů a škodlivin je nyní efektivnější než v jiných obdobích roku. Příroda k tomu nabízí také mnoho prostředků. Mezi první jarní byliny, které mají na náš organismus velmi pozitivní vliv, patří medvědí česnek, který tělo detoxikuje a posiluje imunitu. Také mladé kopřivy udělají organismu velkou službu. Vyčistí krev a odvar z této byliny se postará o krásně lesklé vlasy.


Zbavit tělo škodlivin a ulevit zažívání lze také půstem. Lidské neduhy léčil dietou už slavný Hippokrates a křesťané se do očisty těla pouští právě na jaře. Sedm týdnů před Velikonoci se zříkají živočišných produktů, laskomin a alkoholu. Očistí tak nejen tělo, ale neduhů zbaví i duši, která z přísné diety také profituje.

Kdo chce udělat pro své zdraví něco dobrého, může se alespoň na čas přidat a vyzkoušet si pár dní o zeleninovém vývaru a vodě. Tělo se krásně nastartuje a navíc ubydou i nějaká ta kila.




Pesto z medvědího česneku

Pesto z medvědího česneku


Na těstoviny i do pomazánek. Vyzkoušejte zelené pesto z oblíbené jarní bylinky.


Špenát z medvědího česneku

Špenát z medvědího česneku


Z lesního česneku se dá připravit také chutný špenát. Jen pozor na to, aby při sběru nedošlo k záměně s jedovatou konvalinkou vonnou!


Sůl s medvědím česnekem

Sůl s medvědím česnekem


Bylinka se dá použít i k dochucování pokrmů. Stačí ji nasušit a smíchat s obyčejnou hrubozrnnou solí.


Omelety s kopřivami

Omelety s kopřivami


Kopřivy jsou často považované za plevel, a to neprávem. Žahavky mají velmi pozitivní účinky na náš organismu. Použít se dají i jako součást pokrmů.


Kopřivový čaj

Kopřivový čaj


Kdo chce být zdravý a fit, ten by měl na jaře zařadit do jídelníčku třítýdenní pitnou kúru s kopřivovým čajem.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Rovnodennost, svátky jara a půst, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Rovnodennost, svátky jara a půst.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: rovnodennost,, svátky, jara, půst.

Kde najít informace



×