Recepty pro chladné dny: kvašené zelí jako příloha i lék

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Zelí je pravděpodobně jednou z nejstarších rostlin, které začal člověk pěstovat. Druhů je mnoho a většinou jde o kulatou hlávku, která je obalená celkem tuhými listy. Díky cenové dostupnosti, snadné úpravě i pozitivních účincích na zdraví, patří hlávkové zelí k oblíbeným druhům zeleniny. Jeho sezona je v plném proudu. 

Patří do čeledi brukvovitých a této dvouleté bylině se dobře daří v chladnějších podmínkách. Výhodou zelí je, že se dá konzumovat jak v syrovém, tak v tepelně upraveném stavu. Nakrouhané zelí se dá nakládat a velmi oblíbené je v kysané variantě.

Vitamínová bomba

Obyčejná potravina? Ani náhodou! Svou strukturou i barvou inspirovalo zelí nejednoho malíře a naši předkové nedali na tuto zeleninu dopustit. Proč? Zelí je bohaté na vitamíny, zejména na vitamín C, kterého obsahuje víc než citron. V hlávce však nalezneme také vlákninu, vitamíny skupiny B a minerální látky jako draslík, hořčík nebo železo.

Červené nebo bílé?

V našich končinách jsou nejpopulárnější tyto dvě varianty zelí. Jsou nedílnou součástí tradiční české kuchyně, ale která z nich je zdravější? Vězte, že zdravé jsou obě, i když červené zelí v obsahu vitamínu C, draslíku a železa nad bílým lehce vede.


Recept na nakládané zelí

Kysané produkty se opět těší velké oblibě, protože obsahují probiotické látky, které podporují imunitu a harmonizují naše zažívání.

Na kvašené zelí potřebujete: hlávky bílého zelí, kmín, sůl (2 % na množství zelí), jablka, cibuli, bobkový list

Postup:

Z hlávky odstraníme vrchní listy, které odložíme stranou. Hlávku rozpůlíme, vyřízneme košťál a zbytek zelí nakrouháme nebo nakrájíme na proužky. Zelí vložíme do velké mísy nebo lavoru, přidáme sůl, kmín a na půlměsíčky nakrájenou cibuli.

Nyní je třeba zelí prošlapat čistýma nohama nebo důkladně promačkat. Zelenina pustí šťávu a změní barvu na lehce průhlednou. Takto připravené zelí necháme asi půl hodiny odležet. Šťávu, kterou zelí pustí, můžeme částečně odebrat naběračkou a uchovat stranou.

Do čisté zavařovací sklenice, kvašáku nebo zeláku vložíme na dno odložené zelné listy a začneme nádobu plnit. Zelí pěchujeme tak, aby nebyla prázdná místa.

Vrstvíme zelí, bobkové listy, na čtvrtiny nakrájená jablka a pak opět zelí. Takto postupujeme asi do ¾ sklenice, přičemž poslední vrstva musí být zelná. Nyní na zelí nalijeme odloženou šťávu a nádobu uzavřeme – ideálně plastovým víčkem, které samo "vyletí", když se v nádobě nahromadí plyn. Šroubovací víčko bude třeba postupně povolovat. Nádobu necháme 2 - 3 dny při pokojové teplotě, pak ji uložíme do chladu na 3 – 5 týdnů.

Kachna na medu a víně s červeným zelím

Kachna na medu a víně s červeným zelím


Oblíbená klasika, která na podzim dodá sílu.


Červené zelí s jablky

Červené zelí s jablky


Kombinace zelí a jablek je dokonalá. Vyzkoušejte náš recept, určitě zachutná!


Vepřová klobása a  dušené zelí

Vepřová klobása a dušené zelí


Dušené zelí je skvělou přílohou k uzeninám. Klobása bude díky zelné příloze lépe stravitelná.


Zeleninový salát z hlávkového zelí

Zeleninový salát z hlávkového zelí


Výtečné je zelí i v syrovém stavu. Neztratí nic z hodnotných látek, které obsahuje a navíc skvěle chutná.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Recepty pro chladné dny: kvašené zelí jako příloha i lék, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: recepty, pro, chladné, dny:, kvašené, zelí, jako, příloha, lék.


×