Rady a tipy, jak pěstovat bylinky doma na balkoně a za oknem…

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Dobré jídlo se bez čerstvých bylinek prostě neobejde, dají se přidávat k masu, do salátů a nebo do lahodné omáčky. Pěstování bylinek za oknem nebo na balkoně není nic náročného a my vám v tomto článku poradíme jak úspěšně pěstovat čerstvé bylinky v domácích podmínkách. Bylinky krásně voní, chutnají a dokonce mají i léčivé účinky, mít je po ruce se prostě vyplatí.

Některé byliny můžete kombinovat

Mladé bylinky byste rozhodně neměli vystavovat mrazům. Letošní jarní počasí je vyjímečně chladné a tak s umisťováním bylinek na balkon nebo za okno ještě počkejte. Tradičně se vyčkává na období po třech zmrzlých mužích. Podle toho jaké bylinky chcete pěstovat si vyberte květináče nebo truhlíky. Některé rostliny totiž lze pěstovat dohromady a některé potřebují vlastní prostor.

Je dobré dohromady sesazovat ty bylinky, které potřebují hodně vody. Jako jsou například bazalka, máta, šalvěj a nebo meduňka. Naopak třeba rozmarýn nebo tymián tolik vláhy nepotřebují. Bylinky potřebují mnoho slunce a tak je umístěte na slunné místo a zalévejte střídmě. Občasným pootočením květináče krásně podpoříte pravidelný růst bylinek. Bylinky se nemusíte bát stříhat, protože právě díky tomu si udrží krásný kompaktní tvar.

Sazeničky nebo semínka?

Bylinky si můžete vypěstovat ze semínka nebo si kupit sazeničky. Obě varianty mají své nevýhody. Pěstování ze semínka dlouho trvá a vyžaduje určitou péči, oproti tomu zakoupené sazeničky, můžete sklízet hned, ale rostlinky mnohdy moc dlouho nevydrží. Obecně se říká, že bylinky vypěstované ze semínky jsou mnohem odolnější a déle vám vydrží.


Většině bylinek, zejména těm středomořským pak vyhovuje dobře propustná zemina chudá na živiny. V zahradnictví se dá koupit vhodný substrát přímo pro bylinky. Rozhodnete-li se pěstovat bylinky v květináči nezapomeňte na dno dát vrstvu písku, která zajistí odtok přebytečné vody, aby rostlinám neuhnívaly kořínky.

Dostatek světla je základ

Pokud chcete voňavé prosperující rostlinky mít co nejdéle, umístěte je na slunné místo. Dejte si pozor, abyste to nepřehnali se zálivkou, rostliny zalévejte střídmě a při suchém vzduchu je mlžte a rozhodně se je nebojte stříhat, protože jenom tak udržíte rostliny v hezkém kompaktním tvaru. Vytrvalé druhy bylinek se dají v květináčích pěstovat jako jednoletky. Například petržel, pažitku i bazalku můžete stále znovu vysévat, a mít tak čerstvé koření vždy po ruce.

Umístěte je kdekoliv

Bylinky jsou prostorově velmi nenáročné rostliny a umístit je můžete prakticky kdekoliv. Skvěle se budou vyjímat na okenním parapetu, kuchyňské desce a nebo regálu. Fantazii se meze nekladou a záleží na vašich možnostech. Chcete-li ušetřit plochu, vložte je do závěsných květináčů nebo je v nádobách upevněte na zeď. Pamatujte na to, že bylinky rostou tím rychleji, čím více mají světla a živin. Ideální je pěstovat je venku na vzduchu – na balkoně nebo terase.

Pravidelná výživa

Abyste si mohli užívat bohatou a nekonečnou sklizeň je potřeba bylinky pravidelně vyživovat speciálními hnojivy. Pro tyto účely ideálně postačí například hnojivo ve formě tyčinek. Snadno se aplikuje a funguje až pět měsíců, což je ideální řešení hlavně pro zapomnětlivé pěstitele. Tento druh tyčinkového hnojiva navíc obsahuje speciální složku na přírodní bázi, která omezuje výskyt a škodlivost savých škůdců, jako jsou například mšice. Rostliny tak zůstanou stále krásné a škůdci nemají šanci.

 Chimichurri - bylinková omáčka na steak

Chimichurri - bylinková omáčka na steak


Nejlepší bylinková omáčka na maso, kterou jste kdy jedli.


Jarní zeleninový hrnec s bylinkovými knedlíčky

Jarní zeleninový hrnec s bylinkovými knedlíčky


Delikátní a dietní tyto dve slova skvěle vystihují toto jednoduché jídlo


Bylinkový dresink

Bylinkový dresink


Pokud si chcete připravit doma lahodný dresink, toto je recept pro vas...


Vepřový plátek s bylinkovými pečenými brambory

Vepřový plátek s bylinkovými pečenými brambory


Vepřové maso je velmi oblíbené a tento recept by vám neměl uniknout.


Sýrové chuťovky s ovocem a bylinkami

Sýrové chuťovky s ovocem a bylinkami


Lahodný předkrm nebo chutný dezert? Obojí je správně.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Rady a tipy, jak pěstovat bylinky doma na balkoně a za oknem…, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: rady, tipy,, jak, pěstovat, bylinky, doma, balkoně, oknem….

Kde najít informace×