Quinoa: hit zdravého stravování a superpotravina, co zachraňuje životy

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Kdo se zajímá o zdravou stravu, ten už se určitě s obilovinou, která nese exotické označení quinoa, dozajista seznámil. Quinoa, nebo také merlík čilský, pochází z Jižní Ameriky a její všestrannost oceňovali již před několika tisíci lety staří Inkové. Dokonce ji nazývali matka zrn, a také dnes je jednoletá bylina, jejíž označení se česky vyslovuje kinoa nebo kinua, považována za superpotravinu. Proč? 

Hitovka z hor

Quinoa je ceněna zejména pro vysokou výživovou hodnotu, ale také pro značnou odolnost při pěstování. Mezi hlavní producenty této plodiny patří Ekvádor, Bolívie či Peru a po staletí byla jednou ze základních potravin obyvatel horských And. Právě tím, že se dá bez problémů pěstovat i v několikatisícové nadmořské výšce, je oproti ostatním obilovinám jedinečná. 

Díky odolným vlastnostem a vysoké nutriční hodnotě je pěstování merlíku chilského podporováno zejména v rozvojových zemích, které řeší nedostatek potravin a problematické zemědělství. Organizace spojených národů dokonce vyhlásila rok 2013 rokem quinoy, aby zvýšila povědomí o této plodině ve světě. 

Rostlina pro zdraví

Dnes je módní označovat potraviny jako superfood, ale bohužel, občas se jedná spíše o reklamní tah než o opravdový přínos pro naše zdraví. Quinoa si však označení superpotravina bez pochyby zaslouží. 


O její nutriční hodnotě jsme již hovořili, a díky vysokému obsahu bílkovin se skvěle hodí například pro vegetariány a vegany, kteří potřebují nahradit živočišné bílkoviny. Quinoa ale není jen nabitá proteiny, nabízí toho mnohem víc. Vitamíny skupiny B, vitamín E, hořčík, draslík, mangan, železo, zinek, vláknina… To je jen zlomek výčtu toho, co všechno se v rostlině s drobnými nafialovělými květy skrývá.

Skvělá je ale i tím, co neobsahuje. Nenajdete v ní žádný lepek, a proto je výbornou potravinou pro celiaky, osoby s intolerancí lepku nebo pro ty, kdo si chtějí stravu od lepku odlehčit.  

Druhy quinoy

Merlík čilský je na našem trhu k dostání v několika variantách a barvách. Mezi nejdostupnější patří bílá quinoa, k dostání je ale též červená a černá. 

Bílá quinoa: tento druh uvidíte na pultech obchodů nejčastěji. Oproti černé a červené kolegyni má trochu měkčí strukturu, za to více vlákniny. Využít se dá proto i pro přípravu sladkých dezertů. 

Červená quinoa: chuť této quinoy lehce připomíná ovoce. Je nejkřupavější z těchto tří variant, a díky pevnější struktuře zrn se skvěle hodí například pro přípravu salátů. Obsahuje také větší množství bílkovin, než její bílá a černá kolegyně.

Černá quinoa:  tmavá varianta quinoy vyniká zemitou chutí, která kontrastuje se sladkou. Rostlinné pigmenty, které jsou zodpovědné za tmavý odstín tohoto druhu, mají též protizánětlivé účinky. 

Tipy a triky jak quinou uvařit

Příprava quinoy je snadná. Zrníčka se nasypou do sítka a před vařením propláchnou vodou. Tím se zajistí, aby při vaření nezhořkla. Poté se v hrnci zalijí dvojnásobným množstvím vody, osolí a vaří do měkka. Trvá to přibližně 15 minut. Lze přidat i oříšek másla pro zjemnění. 

Kdo si chce pochutnat na co nejkřupavější quinoe, ten ať ji po propláchnutí na sítku osuší, a poté krátce orestuje na pánvi omaštěné olivovým olejem. Pak už ji jen stačí povařit v hrnci, stejně jako u běžného postupu. Quinoa s lískovými oříšky, jablkem a  brusinkami

Quinoa s lískovými oříšky, jablkem a brusinkami


Zdravý, svěží salát, který se skvěle hodí pro seznámení s touto obilovinou.


Plněné papriky s quinoa

Plněné papriky s quinoa


Tradiční pokrm tentokrát trochu jinak. Papriky naplněné merlíkem chilským jsou skvělým pokrmem pro ty, kdo se rádi zdravě stravují.


Pečená zelenina s cizrnou, quinoa pestem

Pečená zelenina s cizrnou, quinoa pestem


Skvělé bezmasé jídlo nabité bílkovinami, které uspokojí i vyznavače vegetariánské stravy.


Kuřecí prsa s quinoa a špenátem

Kuřecí prsa s quinoa a špenátem


Kdo se bez masa neobjede a chce quinou vyzkoušet, ten ocení recept na tento lehký a dobře stravitelný pokrm s kuřecím masem.


Cereální snídaně s quinoa

Cereální snídaně s quinoa


Superpotravina quinoa se dá použít i do sladkých pokrmů a tyto chutné placičky si bude pochvalovat jako snídani či svačinu celá rodina.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Quinoa: hit zdravého stravování a superpotravina, co zachraňuje životy , je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Kde najít informace×