Půst pročistí tělo i duši. Vyzkoušejte ho i vy!

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Odpírání si jídla - půst, má zakořeněnou tradici v různých náboženstvích. Křesťané se dříve postili každý pátek, to v upomínku smrti Ježíše Krista a delší období bez jídla předcházelo i významným svátkům jako jsou Velikonoce a Vánoce. Půst však nemá pouze náboženský význam a dnes ho doporučují i lékaři.

Co je půst?

Nemělo by jít o čisté hladovění ani o formu diety. U půstu jde spíše než o shazování kil, o očistu a regeneraci těla a duše. Kdo se postí, ten by se měl pro určité časové období vzdát pevné stravy a požitků jako je káva, alkohol a nikotin. Jídlo je nahrazeno bylinnými čaji, vývary, ovocnými a zeleninovými šťávami.

Proč si jídlo na čas odepřít

Kdo se po určitou dobu vzdá pevné stravy, pomůže svému zdraví. Díky půstu se totiž organismus zklidní a tělo má energii věnovat se jeho regeneraci. Během tohoto procesu se tělo zbavuje škodlivých látek a omlazuje. I pro duševní rozpoložení jde o proces velmi prospěšný. Půst nás totiž donutí přemýšlet, zklidnit se, utřídit si myšlenky a vyčistit hlavu. 

Jaro je ideální

Zejména postním nováčkům se doporučuje začít s půstem na jaře, kdy se příroda probouzí a sluneční paprsky dodávají tělu energii. Odepřít si jídlo totiž zacvičí nejen s tělem, ale také s psychikou a vyrovnat se s pocity hladu může být zpočátku náročné. Důležité je vydržet, protože i tato negativa po čase sama od sebe zmizí. 


Jakmile však člověk získá s půstem určité zkušenosti, může začít praktikovat jeden postní den v týdnu, ideální je neděle. Kdo si troufá, může období s omezením jídla postupně prodlužovat. V těchto případech se však doporučuje vše konzultovat s ošetřujícím lékařem, protože dlouhodobý půst sebou může nést i jistá zdravotní rizika.

Jak na jednodenní půst 

Jeden den bez jídla zvládne každý a ráno ho lze odstartovat například bylinkovým čajem. V poledne si dát vývar a večeři nahradit zeleninovou nebo ovocnou šťávou. Hutnější tekutiny jako vývar nebo šťávy je dobré podávat po lžičkách a každé sousto "rozkousat”. Během půstu je také důležité doplňovat větší množství tekutin než jste zvyklí. Low carb jogurtový chléb

Low carb jogurtový chléb


I jídelníček, který nepočítá s cukrem, dokáže tělo očistit a ulevit zažívání.


Kuřecí vývar

Kuřecí vývar


Čirý vývar je ideálním pokrmem při dodržování půstu.


Ovesná kaše s ovocem

Ovesná kaše s ovocem


Také ovesné vločky působí na zažívací trakt jako kartáč a kaše z nich je proto ideální snídaní.


Rizoto s máslovou dýní na šalvěji

Rizoto s máslovou dýní na šalvěji


Po očistném půstu je dobré začít s lehkými pokrmy, například s tímto zeleninovým rizotem.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Půst pročistí tělo i duši. Vyzkoušejte ho i vy!, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: půst, pročistí, tělo, duši., vyzkoušejte, vy!.

Kde najít informace×