Proč ještě nebyl vynalezen lék na kocovinu?!

Lukáš Svítil

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Silvestrovské oslavy se kvapem blíží, a tak ti zodpovědnější z nás začínají tušit. Nový rok nebude nic příjemného, pokud to při oslavách přeženeme. Bohužel lék na kocovinu stále neexistuje. Je to tak. Za staletí nikdo neobjevil spolehlivou metodu, jak se zbavit kocoviny. Není to však nic překvapivého. Na bolest hlavy či na migrénu také nelze sáhnout po univerzálním, osvědčeném léku, který vás jako mávnutím kouzelného proutku zbaví otravných příznaků. Přitom alkohol je primitivní molekula, jenže naneštěstí pro nás výrazně ovlivňuje všechny složky organismu. Působí na mnoha místech, a utlumit všechny nežádoucí projevy kocoviny prostě není možné.

V současné době se anglický profesor David Nutt a nejspíš mnozí další pokoušejí objevit látku, která by to alkoholu na druhý den pořádně natřela. I přesto, že zatím vědci úspěšní nebyli, obliba alkoholu dál stoupá a na nějakou změnu to nevypadá.

Co to vlastně kocovina je

Kocovinu způsobuje (překvapivě) nadměrné pití alkoholu. Takže pokud se kocovině chcete vyhnout, nepijte. Také se nesrovnávejte s ostatními, protože následky pití alkoholu trápí každého jedince jinak.
Kocovina startuje pomocí dvou základních mechanismů. Do těla pijana alkoholu se dostává etylalkohol, který se štěpí a vzniká acetaldehyd. Což je látka, která tělu ubližuje víc než etylalkohol. Acetaldehyd se potom v těle přemění na acetát, jež je tělu naopak neškodný. No a právě ďábelská duše kocoviny je zakletá v acetaldehydu. To je ten viník, ukažme si něj, který kocovinu způsobuje.

Druhý mechanismus se nazývá dehydratace. Dehydrataci způsobuje blokace enzymů, které v našem těle regulují množství vody. Enzymy vyřadí z provozu právě vypitý alkohol. Celý večer chodíme často na záchod a ráno se dehydratace organismu podepíše pod celkovou únavou materiálu a bolestí hlavy. Alkohol mozkové buňky zvětší a ráno se zase zmenší. A to zkrátka bolí.


Kombinaci těchto dvou mechanismů můžeme kromě svojí vlastní nerozvážnosti vinit z těch děsných kocovinových stavů, ke kterým rovněž patří různé pocity úzkosti nebo deprese.
Alkohol se právem řadí mezi depresogeny. Jedná se o nebezpečnou látku, která rozhodně disponuje silou přivodit depresi i člověku, který je psychicky naprosto zdráv. Potíž vězí v tom, že alkoholem si pomáhají zejména lidé, kteří k depresím už sklony mají. Takže nadměrné užívání alkoholu přivodí zcela zdravým lidem minimálně psychické nepohodlí, nemocným potom až hospitalizaci.

Dá se kocovině předejít? Překvapivě jednoduchý úkol

A také velmi „nudný“ – nepít. A když už, tak málo. V dnešní době mají už lékaři zakázáno povolit nebo doporučit jakoukoliv dávku alkoholu. To znamená, že od nich byste se žádnou radu dozvědět neměli.

Nicméně na stránkách Státního zdravotního ústavu se dočtete následující. Zdravý dospělý muž snese množství, hodnocené jako nízkorizikové, 20 gramů alkoholu. To odpovídá cirka jednomu a půl dvanáctistupňového piva, jednomu panáku 40 procentního alkoholu nebo dvěma deci dobrého vína. Pro ženy pak platí o něco nižší hodnoty. Souběžně s tím alkohol nepijte každý den. Minimálně dva dny v týdnu zůstaňte na suchu. Na stránkách Státního zdravotnického ústavu rovněž najdete doporučení ohledně výjimečných událostí, jako je třeba silvestr. To zní následovně. Zvýšit tuto doporučenou míru lze maximálně dvakrát až třikrát, mezi skleničkami dělat rozumné pauzy a prokládat alkohol vodou.

Vždy sáhněte spíš po nápojích s nižším obsahem alkoholu. Spíš než panák tvrdého alkoholu zvolte sklenku vína, spíš než sklenku vína si dejte pivo. Pijte raději světlejší nápoje. Nekombinujte je. Nezapomeňte se občas napít minerálky, která obsahuje hořčík a sodík. Nebo zakousněte něco tučného. Tuk na sebe váže alkohol, ten se tak do těla dostává v menším množství. A určitě přemýšlejte o kvalitě toho, co pijete.

Kocovina je tu. Co s ní?

Nic jako univerzální rada s velkým R neexistuje. Proto veškeré informace berte s rezervou a vesele je srovnávejte se svými zkušenostmi. Třeba se doberete svého osobního fungující receptu kombinací různých přístupů.

Odborníci se shodují, že acylpirin před spaním není dobrý nápad. Už tak překyselený a předrážděný žaludek acetaldehydem dostane další nálož kyseliny. Zajímavé nebezpečí v sobě skrývá tolik oblíbený ibuprofen. Funguje sice na bolest hlavy, ale svaly, které máte už tak uvolněné alkoholem, se přes noc uvolní ještě víc a vy se tak můžete ráno probudit v nějaké legrační nepřirozené poloze. A to taky bolí.

Další možností, jak se zbavit kočky za krkem, pak přestavují různé protikocovinové přípravky. Z nich vyniká ostropestřec mariánský jako protektivum, které působí dlouhodobě a prokazatelně regeneruje játra. Jenže tohle je běh na dlouhou trať. Chtělo by to něco rychlejšího.

Důležitou roli hraje také vitamin B, který jednoduše koupíte v lékárně. V zásadě ale platí vykrýt ty dva mechanismy popsané v úvodu. Pít hodně tekutin. Vedle vody jsou výborné čaje s medem. Játra totiž mají co dělat s vaší veselostí v podobě etylalkoholu, který zuřivě mění na acetaldehyd, a už nemají sílu věnovat se produkci glykogenu, tolik potřebnému cukru. Proto jste druhý den unavení a proto ten med.

Nevyrážejte klín klínem. Tolik obdivovaný a cool vyprošťovák fakt nic neřeší. Váš organismus statečně bojuje s náloží acetaldehydu a vy mu zákeřně přidáte další nepřátelský regiment. Ve velmi krátkodobém horizontu se hladina alkoholu zvýší a váš celkový pocit ze života se zlepší také, ale jde o danajský dar. Budete ještě víc dehydrovaní a unavení. Rovněž se nedoporučuje káva, která má také silný odvodňovací efekt.

Někomu pomáhá pohyb. Autor tohoto článku kocovinu vždy nechával v plaveckém bazénu. Někomu zase studená sprcha. Jde ale opravdu o velmi individuální řešení, takže opatrně. V Česku oblíbená česnečka není dobrým východiskem, za česnek vám podrážděný žaludek nepoděkuje. Ze stejného důvodu se nejeví jako vhodné kyselé okurky nebo pálivá jídla. Dejte si spíše silný hovězí vývar. Je plný živin i minerálů, navíc jde o lehkou potravinu, takže žaludek příliš nepodráždí.

Hovězí vývar

Hovězí vývar


Hovězí vývar je pravděpodobně nejlepší volbou jídla na druhý den po mejdanu.


Domácí ledový čaj

Domácí ledový čaj


Domácí ledový čaj vaše tělo postaví na nohy a navíc skvěle vaše tělo zavodní.


Hermelínová silvestrovská pomazánka

Hermelínová silvestrovská pomazánka


Zajídejte silvestrovské drinky třeba touto hermelínovou pomazánkou a ráno jistě ucítíte změnu.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Proč ještě nebyl vynalezen lék na kocovinu?!, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Proč ještě nebyl vynalezen lék na kocovinu?!.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: proč, ještě, nebyl, vynalezen, lék, kocovinu?!.

Kde najít informace



×