Předvánoční úklid aneb s našimi triky vyleštíte i stříbro!

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Šperky podtrhnou eleganci i osobnost ženy, stejně jako muže. Aby stále vypadaly jako nové a svým třpytem rozdávaly radost, je potřeba o ně náležitě pečovat. V případě stříbrných řetízků, náušnic či prstýnků je ztráta barvu i lesku problém, který však snadno odstraníte sami doma.

Zčernání stříbra je přirozený jev
A může za něj sirovodík v našem ovzduší, který způsobí chemickou reakci, při které stříbro dříve či později zčerná. Pomocí dalších chemických reakcí však snadno nevzhledný nános vyčistíte – tedy přesněji řečeno, stříbro se vyčistí samo. Hrubá síla rozhodně není to pravé. Mechanickým čištěním by se stříbro mohlo poškrábat a poškodit. I zubní pasta, která se často používá není nejvhodnější – nejen, že se vám nepodaří dostat do všech zákoutí, ale třením pastou stříbro obrušujete a ztrácí pak na své přirozené kráse.

Připravte stříbru čistící lázeň
V té se stříbro promění z černého "cosi" opět na krásně lesklý předmět. Výhodou je, že si směs můžete uschovat a používat ji opakovaně. A co budete potřebovat?
-mýdlo
-alobal
-plastovou nebo skleněnou nádobu, tak velkou, aby se do ní vešel předmět a celý byl ponořený. Pokud totiž vlastníte stříbrné příbory či jiné předměty, třeba talíře či svícny, můžete i je tímto jednoduchým způsobem vyčistit
-vodu
-sůl v poměru 5 lžiček na 1 litr vody
-rychlovarnou konvici pro ohřev vody

Následující postup je snadný. Připravenou nádobu vystelete alobalem a nalijete do ní potřebné množství vroucí vody spolu se solí v uvedeném poměru a důkladně promícháte. Stříbro umyjete důkladně mýdlem, aby se zbavilo případné mastnoty a opláchnete. Pak už jen stačí vložit do připravené lázně a čekat. Čistící proces je mnohdy velice rychlý, u starších předmětů může trvat delší dobu, nebo je dobré proces zopakovat a připravit novou horkou lázeň se solí. Stříbro opatrně vyndejte, abyste se neopařili a omyjte pod tekoucí vodou.


Drobnější předměty svěřte PDP
Pro prstýnky, náušnice či řetízky je přímo ideální následující postup, na který si připravte:
-alobal
-špendlík
-vodu
-kastrůlek
-kypřící prášek do pečiva - tedy výše zmíněný PDP

Stříbro zabalte důkladně do kousku alobalu a poté do něj párkrát píchněte špendlíkem. V kastrůlku přiveďte vodu k varu a vsypte lžičku kypřícího prášku do pečiva, poté přidejte stříbro zabalené v alobalu a vařte cca 3 minuty. Poté vodu vylijte, alobalový balíček opláchněte studenou vodou a rozbalte. Stříbrný šperk bude jako nový. A kdyby se ještě netřpytil dokonale, stačí proces zopakovat.

Šperky s kameny vyžadují zvláštní péči
V případě šperků, které zdobí kamínky, můžete použít i výše zmíněné postupy, pokud se však obáváte, aby vám kamínek nevypadl či se nepoškodil, je lepší použít speciální roztok určený k čištění stříbra, který zakoupíte ve zlatnictví či stříbrnictví. Použít můžete k tomuto účelu určené také čistící vatičky či hadříky.

Pokud stříbrné šperky nosíte jen příležitostně a nechcete se pokaždé, když si je chcete vzít zděsit a narychlo řešit jejich čištění, pořiďte si v zlatnictví speciální ochranné sáčky, které zabrání zčernání stříbra a vy tak svůj oblíbený šperk vždy vyndáte jako nový.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Předvánoční úklid aneb s našimi triky vyleštíte i stříbro!, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: předvánoční, úklid, aneb, našimi, triky, vyleštíte, stříbro!.

Kde najít informace×