Posilujme svou imunitu. Je to totiž životně důležité.

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Co je to  imunita? Je to vlastně složitý systém, který  udržuje škodlivé bakterie a viry od nás co nejdál. Organizmus je, někdy i dlouhodobě, vystavován působení nebezpečných cizorodých látek z našeho okolí. Ale nejen to. Leckdy se  musí bránit i látkám tělu vlastním. A právě tehdy je náš imunitní systém potřebný. Aby nás ochránil.

Každý z nás má imunitu vrozenou (nespecifickou) a imunitu získanou (specifickou). Nespecifickou imunitu máme uloženou ve svých genech, tu specifickou pak získáváme během celého svého života. Víme  například, že příliš sterilní prostředí již od mládí naší imunitě nesvědčí, protože ji oslabuje. Pokud se náš organizmus nesetkává se škodlivými částicemi, jeho schopnost se jim pomocí imunitního systému bránit zeslábne, a je pak natolik citlivý, že je ohrožen třeba i různými alergiemi.

Svou  imunitu však můžeme mnoha způsoby podpořit  a posilovat. Především musíme znát, jací jsou její hlavní nepřátelé. Jak je známo, velkým nepřítelem naší imunity je  stres. Proto bychom se měli snažit v každé době stresu odolávat, příliš si ho k sobě nepouštět a snažit se mu vyhnout. Leckdy to není právě snadné, ale pokud to dokážeme, naše imunita bude silnější. Také nevhodné a přílišné užívání některých léků naši imunitu oslabuje. Dalšími škůdci jsou kouření, přemíra alkoholu, nezdravé životní prostředí, nedostatek odpočinku a spánku.

Pro posilování organizmu a imunity  potřebujeme žít zdravě a ve zdravém prostředí. Patří k tomu dostatek pohybu, kvalitní odpočinek a spánek, a především pestrá zdravá strava s potřebnými minerály, proteiny a vitamíny. Přirozené zdroje pro získávání těchto životně důležitých látek jsou samozřejmě nejlepší. Jsou také doplňky stravy, kterými můžeme chybějící látky tělu dodat. Je třeba ale mezi nimi pečlivě vybírat a dodržovat správné dávkování, aby nám opravdu prospěly.

Důležité vitamíny a minerály, které významně podporují náš imunitní systém:

Vitamín C – vhodným zdrojem je samozřejmě dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny. Někdy je ale potřeba ho  doplnit potravinovými doplňky, které vitamín C obsahují.

Vitamín E – má silné antioxidační účinky. Přirozeně se vyskytuje v rostlinných olejích a ve vnitřnostech.

Vitamíny skupiny B – obsahují je kvasnice, ořechy, maso, mléko, mléčné výrobky apod.

Zinek – tělo si ho samo nedokáže vyrobit, musíme mu ho tedy dodávat v potravě. Obsahují ho vnitřnosti, červené maso, mléko, vejce, ořechy, fazole, hrách, dýňová semínka apod.

Selen – také významně, stejně jako zinek, ovlivňuje naši imunitu. Je  známo, že selenu má bohužel náš organizmus dlouhodobě nedostatek. Obsahují ho ořechy, mořské ryby,  vnitřnosti.

Pro správnou funkci našeho imunitního systému je tedy potřebné dodržovat zdravý stravovací režim, nepřetěžovat organizmus, dbát na kvalitní spánek, dostatek pohybu, starat se nejen o fyzickou, ale i psychickou pohodu. A v neposlední řadě bychom měli věnovat dostatečnou pozornost signálům našeho těla, a je-li to třeba, včas si o svých případných obtížích promluvit se svým lékařem.

 


 


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Posilujme svou imunitu. Je to totiž životně důležité., je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: posilujme, svou, imunitu., totiž, životně, důležité..


×