Popcorn : znáte historii oblíbené pochoutky z kukuřice?

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Málo tuku, málo kalorií a celozrnný základ, i tak lze popsat oblíbené kukuřičné pukance, které známe pod názvem popcorn. Oblíbený křupavý snack je populární stovky let a sloužil nejen jako zpestření jídelníčku, ale také jako nástroj magických rituálů.  

Užít si kino nebo dobrý film doma na gauči bez kelímku napěchovaného popcornem, je pro mnohé fanoušky kinematografie nepředstavitelné. Nafouknutá zrníčka kukuřice jsou populární stovky a podle některých archeologických nálezů dokonce tisícovky let! A jejich obliba s časem neklesá…

Uctívání bohů a užitečný vynález

Proces pukání kukuřičných zrn, kdy se tvrdé jádro změní v bílý nadýchaný obláček, je na pohled fascinující. V dřívějších dobách mu byly přisuzovány i nadpřirozené vlastnosti a popcorn sloužil například k uctívání bohů. Protože kukuřice byla na americkém kontinentě jedním ze základních zdrojů obživy, bylo třeba udržovat s nadpřirozenými bytostmi dobré vztahy. Aztékové měli dokonce pro zemědělskou plodinu se žlutými klasy svého boha a dnešní oblast Mexika je považovaná za kolébku této přerostlé trávy se sladkými plody.

Plodina se během staletí dostala s objevnými výpravami do dalších částí Ameriky, později i do Evropy. Kukuřičné klasy sloužili jako obživa pro lidi i zvířata a ze zralých, usušených zrníček se mlela mouka. Schopnosti zrnek, které teplem pukají, si všimli například američtí Irokézové, kteří jádra ukládali do keramických nádob naplněných rozpáleným pískem.


Popcorn byl v USA velmi populární už na konci 19. století. Zásluhu na tom měl i majitel cukrárny Charles Cretors z Ohia, který byl nejen podnikatelem, ale také zdatným kutilem. Cretors nebyl spokojený se stroji na pražení oříšků, a tak je neustále vylepšoval. V roce 1885 udělal v historii popcornu průlom, protože vynalezl první stroj, který ho dokáže vyrobit. Světlo světa tak spatřil první popkornovač! Časem vynálezce napadlo zapojit do procesu i páru a Cretors dokonce provozoval popcornový vůz tažený koňmi, kde si mohli lidé z ulice pochoutku pohodlně zakoupit.

Drobný luxus pro každého

Dnes se popcorn prodává jako občerstvení do kina, američtí provozovatelé se však na počátku dvacátého století pukané kukuřici bránili zuby nehty. Představa podlahy poseté zbytky rozšlapaného popcornu nebyl lákavá, ale hospodářská krize jejich pohled na věc změnila. Popcorn byl totiž jedna z mála laskomin, kterou si lidé mohli v té době dopřát, a tak se z pukané kukuřice stal luxus, který v kinech nesměl chybět.

S masivním nástupem televizí do domácností se na popcorn na chvíli zapomnělo, ale vynález mikrovlnné trouby a sáčku na pukající kukuřičná zrna opět vrátili snack z kukuřice na výsluní a jeho sláva trvá dodnes. Vždyť jen Američané ho ročně snědí v průměru 43 litrů na osobu! Díky bohaté historii a popularitě, si popcorn vysloužil i svůj mezinárodní den, který připadá na 19. ledna.  

Domácí popcorn

Domácí popcorn


Dnes už to není žádná věda! I doma lze snadno a rychle vyrobit oblíbený snack k televizi.


Slaný popcorn

Slaný popcorn


Mezi oblíbené varianty patří solený popcorn. S oříškem másla je to dobrota, po které se všichni jen oblíznou.


Kukuřičná polenta s lilkovou omáčkou

Kukuřičná polenta s lilkovou omáčkou


Protože je kukuřice přirozeně bezlepková, mohou si na chutné kaši pochutnat i lidé s nízkou tolerancí lepku.


Kukuřičný pudink

Kukuřičný pudink


Oblíbenou svačinu pro děti nemusíte připravovat jen ze sáčku. Vyzkoušejte domácí přípravu!Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Popcorn : znáte historii oblíbené pochoutky z kukuřice?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: popcorn, znáte, historii, oblíbené, pochoutky, kukuřice?.

Kde najít informace×