Sdílet:

Podzimní detox

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Většina lidí považuje jako vhodné roční období na detox jaro. Nejspíš je to proto, že po zimě chceme doslova pocítit tu energii, která už je ve vzduchu a příroda nám ji vysílá spolu s teplým vánkem, avšak tělo je stále v režimu ,,zimní spánek“. Detox by však měl být pravidelnou činností, nejen na jaře. Stejně tak můžete provést detox po rozpáleném létě, ještě předtím než napadne sníh. Připravíte se tak hezky na zimu.

Co je to detox?
Detox vlastně pochází z latinského slova „toxicus“, nebo-li jedovatý. Je to proces, kdy vylučujeme chemické (chcete-li toxické) látky z těla. Tento proces probíhá automaticky v každém těle a tak jde vlastně o přirozenou biologickou očistu lidského těla.

Proč detox?
Důvodů, proč pravidelně provádět detox je mnoho. Výše jsme si sice uvedli, že se jedná o přirozenou funkci těla. Položme si ale ruku na srdce. V dnešní době do sebe cpeme spousty nezdravých látek. Dokonce i vitamíny užíváme v chemické podobě – tedy v různých tobolkách a prášcích. Ovoce i zelenina jsou ošetřeny chemickými postřiky proti škůdcům, která pak při špatné úpravě konzumujeme také. Kouříme, pijeme alkohol, dýcháme smog a tak dále. Není tedy divu, že ačkoli se naše tělo brání co může, samo to nezvládne. Spolu s dalšími chronickými nemocemi naší doby pak ještě může mít sníženou schopnost samočištění se. Pomozte mu trochu a dělejte to pravidelně.

Proč detoxikovat na podzim?
Na začátku jsme uvedli kdy nejčastěji lidé touží po detoxikaci těla – na jaře. Proč tedy udělat i podzimní očistu? Tak zaprvé je to oddych pro tělo, bez ohledu na roční období. Dalším důvodem je také uklidnění se po vířícím horkém létě. Přece jen jsme do sebe nalévali trošku více alkoholu na letních akcích, slazené nápoje, jedli jsme zmrzliny a spousty ovoce (které je sice zdravé, ale obsahuje velké množství cukrů) a tak dále. Tělo si tedy zaslouží odpočinek a přípravu na to klidnější zimní období. Klidnější období sice nastane, ale spíše z hlediska fyzické aktivity, pokud nejste milovníky fitness centra. Naopak přijde velice aktivní období obžerství, spolu s Vánocemi a hladovění, spolu s příchodem Nového roku a drastických předsevzetí o dietách. Detox na podzim je tedy na místě!


Co mi přinese detox?
Detox vám přinese hned několik milých věcí. Jako první dovolte zmínit a zejména teď na podzim, podporu imunitního systému. Vaše tělo se zbaví toxických látek, tudíž vaše imunita posílí. Dále je to příval náhlé energie a s tím úzce souvisí také psychická pohoda a dobrá nálada. Ano, když se přejídáme, trpíme depresí a nálada je na bodě mrazu. Jídlo sice uspokojuje chuťové pohárky, ale není pravdou, že čím více toho sníme, tím více energie budeme mít. Také je příjemným vedlejším účinkem hubnutí. Díky detoxu pravděpodobně shodíte i pár kilo. Není to však záměrem detoxu, jen příjemný vedlejší účinek. Také se vám pročistí pleť a bude vám správně kolovat krev v žilách.

Jak detoxikovat?
Tato otázka je hodně individuální. Každý má ,,svůj“ detox, který má rád a vyhovuje mu. Mnoho z nás zná detox jako pití čajů, které působí močopudně a tím pádem rychle vyplavíme toxiny z těla. To je sice pravda a velice účinná metoda, avšak není pro každého. Pokud by jste měli trpět hlady, jsou zde i smoothie detoxy, kdy pijete nápoje z rozmixovaného ovoce a vody, spolu s čaji. Zaženete tak alespoň trochu počáteční hlad. Někdo pije jen čistou vodu a striktně nejí. Pamatujte však, že detox není úplný půst a že by se měl držet pár dní (optimálně 3 – 5, podle individuální fyzické aktivity každého z nás). Vše co je delší jak tato doba už přechází v dietu, nebo hladovku. Hladovění jednou za čas také není na škodu. Například se doporučuje půst při úplňku. Ale neměli by jste to praktikovat často.

Nezapomínejte, že detox není dieta. Je to cesta ke zdraví, ne ke štíhlé postavě. Je to možná prostředek jak nastartovat metabolismus. Ale je to hlavně cesta k vitalitě, energii a k pevnému zdraví.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Podzimní detox, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Podzimní detox.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: podzimní, detox.

Kde najít informace×