Poděkujte za život a oslavte společně Den matek!

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Každoročně je zvykem, že druhou květnovou neděli oslavujeme den matek. Je to den kdy se vzdává pocta všem matkám a mateřství. Poděkujte svým maminkám a babičkám za život a připravte si pro ně malé překvapení, které je jistě velmi potěší.

Věděli jste že?

Obdobné svátky po celém světě existovaly už dávno v historii, např. ve starověkém Řecku se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey = Kybelé, matky bohů.

V Anglii se v 16. století oslavoval tento svátek zvaný “Mateřská neděle” a připadal na postní dobu před Velikonocemi. Lidé kteří v těch dobách byli sloužící u bohatých a byli zvdáleni daleko od domova, nemohli trávit společný čas se svými matkami. Proto sloužící dostávali na tento den volno, aby se mohli vrátit domů nebo navštívit kostel ve svém rodném městě, kde žily jejich matky a další příbuzní.

Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla roku 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek. Poprvé byl veřejně slaven o rok později. V roce 1914 vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek coby celonárodního svátku, konající se druhou květnovou neděli.


V Československu se začal svátek slavit v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Po druhé světové válce byl svátek postupně zatlačen do pozadí oslavami Mezinárodního dne žen, ale i přesto se dál v některých rodinách připomínal. Po roce 1989 se opět začal slavit veřejně.

Jak potěšit svou mámu?

Způsobů jak potěšit svojí maminku je několik a záleží pouze na vaší kreativitě. Můžete mamince a babičce natrhat, nebo koupit krásnou kytici. Květina totiž potěší každou ženu a je to opravdu maličkost, která vám nezabere příliš času. Pokud chcete být sofistikovanější můžete naplánovat společný volný den. Začněte snídaní do postele a pokračujte výletem někam do přírody, na cestu připravte malé občerstvení v podobě pikniku. Celý den se o maminku hezky starejte, aby se měla jako v bavlnce a nemusela se o nic starat.

Maminky, jsou velmi silné ženy, které nám věnovaly mnoho svého času, aby nás vychovaly tak, jak nejlépe samy uměly. Starejte se o svou maminku s láskou a tak, aby nemusela celý den nic řešit. Uvidíte sami jak jim tato maličkost prozáří srdíčko a vám taky. Nezáleží kolik vám je let, tento svátek se slaví v každém věku.

Vydatná snídaně do misky

Vydatná snídaně do misky


Vydatná snídaně do misky je velmi chutná a nasytí vás na celé dopoledne.


Grilovaná hovězí pečínka

Grilovaná hovězí pečínka


Grilovaná hovězí pečínka s červenou paprikou a cibulí je nejlepší třeba s brambory opečenými v troubě nebo s bramborovou kaší.


Zdravá snídaně z dýňového pyré a jogurtu

Zdravá snídaně z dýňového pyré a jogurtu


Zdravá snídaně z dýňového pyré a jogurtu je plná bílkovin.


Pražma v papilotě

Pražma v papilotě


Toto je to nejlepší co můžete s čerstvou rybou udělat.


Snídaně s cereáliemi

Snídaně s cereáliemi


Snídaně s cereáliemi podle vlastního výběru bude chutnat hlavně dětem.


Domácí Baileys

Domácí Baileys


Máte rádi Baileys? Není nic složitého udělat si vlastní verzi doma.


Cereální snídaně s quinoa

Cereální snídaně s quinoa


Cereální snídaně s quinoa je zdraví prospěšná směs se semínky merlíku čilského.


Salát z kuskusu s kuřecím masem a zeleninou

Salát z kuskusu s kuřecím masem a zeleninou


Salát z kuskusu s kuřecím masem a zeleninou je rychlé a lehké jídlo.


Créme brulée

Créme brulée


Pojďme ochutnat ten úžasný Créme brulée. Zvládnete si ho připravit i doma.


Izraelský salát z kuskusu  s fenyklem a kozím sýrem

Izraelský salát z kuskusu s fenyklem a kozím sýrem


Izraelský salát z kuskusu s fenyklem a kozím sýrem je lehký oběd či večeře pro dospělé i pro děti.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Poděkujte za život a oslavte společně Den matek!, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: poděkujte, život, oslavte, společně, den, matek!.


×