Podběl lékařský - malá nenápadná rostlina se žlutými kvítky...
Na jaře na krajích lesů, polí a cest najdeme mnoho darů z přírody, které oceníme, když zima praští a pokouší se o nás nachlazení. Jedním z nich je malá nenápadná rostlina se žlutými kvítky, které si nelze splést.
Do okolí svítící žluté květy podbělu si nelze splést s jakoukoli jinou planě rostoucí rostlinou; kromě typické barvy a vzhledu květu je neklamným znamením jarních podbělů absence listů, které se objeví až později, kdy už ale podběl nekvete. Hlavně listy mají přitom léčivé účinky, právě ty se sbírají spolu s trychtýřovitě rozvinutými žlutými květy.
Podběl je tradiční bylinkou pro lidové léčitelství a praktické využití, dokazuje i řada krajových názvů, jako je mateří líčko, líčko Panny Marie, babuška, úbytník, májík nebo lopušnice, přičemž poslední název připomíná právě listy podbělu poté, co bylina odkvete.
Kdy sbírat?
Květy bez stonků se sbírají za suchých odpolední na počátku rozkvětu od února do dubna. Zdravé listy pak sbírejte od května do července. Poté si připravte směs květů a listů, listy totiž obsahují ještě více účinných látek než květy. Podběl sušíme v jedné vrstvě nejlépe v suché a teplé místnosti. Sušenou bylinku skladujeme v uzavíratelné nádobě na suchém místě.
Co obsahuje?
Zřejmě nejvýznamnějšími složkami podbělu jsou minerály zinek a draslík, a dále třísloviny a silice. Květy pak obsahují (jako každá část rostlin výrazných barev) flavonoidy, přičemž zdrojem žluté barvy jsou xynthofyly. To je ale moc cizokrajných názvů najednou, lepší tak bude připomenout si účinky podbělu lékařského na náš organismus.
Historie a použití
Čaj či sirup z podběle připravený, může uvolňovat hleny a působí protizánětlivě zejména při zánětu průdušek, astmatu a ostatních onemocněních dýchacího ústrojí. Z čerstvě rozmělněných listů si můžete připravit obklady například na zánět žil. Trpíte-li otoky nohou můžete si je pravidelně koupat v lázni z listů podběle.
Ve středověku se tato léčivá bylina užívala jako prostředek, který pomáhal hojit odřeniny, popáleniny a otoky způsobené bodnutím hmyzem. Sbírají se listy a trychtýřovitě rozvinuté žluté květy. Jako u každé byliny je třeba dbát na to, abychom se nepředávkovali. Dlouhodobé a pravidelné užívání podbělu může poškodit játra.
Bezlepkové čajové pečivo
Bezlepkové čajové pečivo se nám bude velmi hodit třeba když se dostaví nečekaná návštěva.
Rychlé čokoládové sušenky
Rychlé čokoládové sušenky z koupené sypké směsi na čokoládový dort a několika ingrediencí budeme mít připraveny během půl hodiny.
Pečený čaj s jablky a brusinkami
Už nevíte co s jablky? Už jste upekli štrůdl, nasušili křížaly, udělali povidla, přesnídavky a pořád vám zbývají?
Bezlepkové máslové sušenky
Bezlepkové máslové sušenky můžeme spojovat třeba marmeládou nebo je ozdobit čokoládovou polevou.
Jemné máslové sušenky
Jemné sušenky z másla a Hery jsou klasické pečivo k čaji nebo ke kávě, které můžeme mít připravené třeba pro nečekané hosty.
Kakaové sušenky se smetanovým krémem
Kakaové sušenky se smetanovým krémem jsou nejen atraktivní napohled, ale i výborně chutnají.