Pět tipů jak dostat vlčí hlad a přejídání pod kontrolu

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Noční nájezdy na lednici nebo nekontrolovatelná konzumace sladkých či tučných pokrmů. To jsou hlavní příznaky takzvaného vlčího hladu, který přidělává vrásky na čele spoustě z nás. Přinášíme vám tipy jak se mu bránit!

Takzvaný vlčí hlad se objeví zdánlivě bez příčiny, udeří ale plnou silou. Člověk se musí za každou cenu najíst a je jedno, jestli je den nebo noc. Proč? Na vině bývá většinou fyzický stav jedince, občas však i psychika.

Asi nejčastější příčinou vzniku této speciální formy hladu je stav, kdy tělu chybí životně důležité živiny a ono je potřebuje co nejrychleji doplnit. Právě tuto nedostatečnost mu nejsnadněji splní pokrmy tučné, slané, ale hlavně sladké, protože cukr dodá energii téměř ihned, byť jen krátkodobě.

Kdy takový stav nastává?


Zejména tehdy, pokud jsou mezi jednotlivými jídly příliš dlouhé pauzy nebo když je jídelníček chudý a výživově nedostatečný. Vlčí hlad nás ale může přepadnout i po zvýšené fyzické a psychické zátěži, například když se musíme po velmi dlouhou dobu koncentrovat. Nutkavá potřeba jíst nás ale může potrápit i když máme nedostatek spánku, pozlobit však umí i těhotné či kojící matkynebo teenagery během růstových fází.

Je třeba navštívit lékaře?

Pokud se hladové ataky často opakují, je to určitě na místě. Mohlo by totiž jít o signál, který značí onemocnění jako je cukrovka, porucha funkce štítné žlázy, či nemoci spojené s látkovou výměnou.

Pozor na psychiku

Neovladatelnou touhu po jídle může zapříčinit i naše duševní pohoda, tedy spíše nepohoda. Tu dokáže vyvolat stres, nuda nebo třeba nespokojenost. I zde platí, že se tělo snaží takovou disharmonii co nejrychleji vyladit a opět přichází na řadu jeho oblíbená droga – cukr. Buďte proto na sebe hodní, dělejte si malé radosti, příliš se netrapte a nestresujte. 

SOS tipy jak bojovat proti vlčímu hladu:


  • Pijte vodu: možná znáte pořekadlo, že hlad je převlečená žízeň, a právě na tyto situace skvěle funguje. Kručí vám v břiše jako o život? Vypijte sklenici vody!

  • Hýbejte se: jakmile na vás dolehne stres, udělejte pár dřepů nebo oběhněte blok. Uvidíte, že nutkání jíst postupně odezní.

  • Odveďte pozornost jinam: vlčí hlad nikdy nevydrží příliš dlouho. Většinou jde jen o pár těžkých minut, kdy jste puzeni jíst. Najděte si v takové chvíli rozptýlení. Zavolejte třeba kamarádům nebo si přečtěte článek na internetu.

  • Žvýkačka: je to prosté. Jakmile vás přepadne hlad, dejte si do pusy „žvejku“, nejlépe peprmintovou. Její silná chuť totiž snadno přebije chuť na sladké.

  • Naučte se správně stravovat: nejdůležitější pravidlo nakonec. Pravidelná, pestrá a výživově vyvážená strava, vás vlčího hladu zaručeně zbaví.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Pět tipů jak dostat vlčí hlad a přejídání pod kontrolu, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: pět, tipů, jak, dostat, vlčí, hlad, přejídání, pod, kontrolu.

Kde najít informace×