Pár typů jak přežít letní vedra

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Říkávalo se, zimě můžeš utéct, před horkem se ale neschováš. Dnes už sice máme klimatizaci, ale ne všude a ne každý. Takže když je na teploměru před oknem přes třicet stupňů a ani v bytě to není o mnoho lepší, je dobré se ochlazovat jak to jde. Známe spoustu způsobů jak osvěžit a zchladit tělo a zdárně předejít možnému kolapsu z přehřátí organizmu či dehydrataci. Horko nesvědší hlavně kardiakům a starším lidem vůbec. Ti by se měli ve velkých vedrech šetřit a spíše odpočívat. Ale i mladý sportovec, který to v horkých dnech přehání s fyzickou námahou může zkolabovat. Takže pro všechny platí, nepřetěžovat organizmus a dodat mu to, co potřebuje. Jsou to především správné nápoje a vhodné jídlo.

Pitný režim dodržujeme celé léto, takže pro nikoho jistě nic nového, ale ve velkých vedrech bychom měli věnovat pozornost i druhu a teplotě nápoje. V žádném případě se nedoporučují příliš ledové nápoje, ty nás příliš neosvěží, jen se po nich zpotíme, stejně tak jako po těch horkých. Ideální je vlažná voda nebo nesladký džus, chladnoucí ovocný čaj. A čas od času jedna minerálka denně, na doplnění ztráty minerálů potem. Ale s minerálkami to raději nepřehánějme, mohli bychom si i uškodit. Mějme také na paměti, že v klimatizovaných místnostech bychom měli pít více než obvykle, protože dýcháme suchý vzduch.

V horkých letních dnech se také raději vyhněme vodám baleným v plastu. Podle nedávných výzkumů se již za pár hodin při vysoké teplotě (třeba v rozehřátém autě), v plastových lahvích s vodou vesele množí škodlivé bakterie. A samozřejmě většinou ani nevíme, jakým způsobem byly tyto nápoje skladovány před naším nákupem.

I jídlo si můžeme v horkém létě vybírat takové, aby nás spíše ochladilo než zahřálo. Zmrzlina sice je osvěžující, ale ne nadlouho. Navíc většinou obsahuje spoustu cukru a ten také není v horku ideální. Pokud jste normálně trochu zimomřiví, můžete v horku konzumovat potraviny teplotně neutrální, jako jsou brambory, rýže, čočka, kedlubny apod. Vhodné jsou polévky, omáčky a drůbeží pečená masa. Pro ty, kterým je teplo celý rok, můžeme doporučit hlavně syrovou zeleninu, jako jsou rajčata, kiwi, banány, okurky nebo zeleninové saláty. Také ovoce, zakysané mléčné výrobky a jídla jen krátce tepelně upravovaná.


Letní oblečení se v létě samozřejmě liší od toho, co nosíme v zimě nebo na podzim. Pokud udeří úmorná vedra, měli bychom si vybírat lehké vzdušné oděvy světlých barev. Materiál volíme nejlépe čistě bavlněný nebo lněný. Sice možná budeme vypadat po čase trochu pomačkaně, ale trocha té ležérnosti se v módě přece nosí. Můžeme si také pořídit funkční trička, která dobře odvádí pot a ochlazují tělo. Také pamatujme na pokrývky hlavy, všechny ty různé slamáky a kšiltovky. Teď přišla jejich chvíle. Funguje to a ještě nám sluší. V poslední době se stále častěji používají k ochlazení vějíře. Pokud jste je ještě nevyzkoušeli, napravte to. Budete překvapeni, jak je ovívání osvěžující.

I když vám nohy v horku neotékají (ne každý má to štěstí), zkuste namočit ručník ve studené vodě a nohy jím čas od času otřete. Je to nesmírně osvěžující a hned se budete cítit lépe. Také je dobré, položit nohy na vyvýšené místo. Třeba na i stůl, když jste sami. Budou vám vděčné. Pokud máte byt bez klimatizace, při velkých vedrech v bytě větrejte v noci, kdy je teplota nejnižší. Ve dne naopak zatáhněte závěsy či žaluzie aby se vám byt zahříval horkým sluncem co nejméně. Také je dobré, dát si do ložnice kbelík se studenou vodou nebo napustit ledouvou vodu do vany. Jejím odpařováním se bude vzduch také ochlazovat. Neutírat tělo po vlažné sprše nebo namočit si vlasy, to vše nám také pomůže s usínáním. Někdy pomůže i namočený ručník na čelo nebo na zátylek. Rychlá pomoc v horku je, když si podržíte obě zápěstí několik sekund pod studenou vodou. Vaše tělo se tak krásně ochladí i na několik desítek minut.

Když nás léto vezme útokem, mysleme i na své domácí mazlíčky. Dopřejme jim dostatek tekutin a stínu.

Užívejme si léto a chraňme správným chováním své zdraví. Stejně to uteče jako voda a podzim nám zaklepe na dveře.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Pár typů jak přežít letní vedra, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Pár typů jak přežít letní vedra.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: pár, typů, jak, přežít, letní, vedra.

Kde najít informace×