Ořechy jako zdroj kvalitních látek

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Snažíte se žít zdravě? Chcete mít ve své stravě zastoupeny všechny makroživiny (sacharidy, tuky, bílkoviny)? Preferujete ve svém jídelníčku kvalitní zdroje? Pokud ano, čtěte dál. V tomto článku se dozvíte o jednom z nejkvalitnějších zdrojů tuku – oříšcích.

Ořechy by se měli objevit na našem talíři alespoň obden, nejlépe však denně. Nejen že představují významný zdroj nenasycených tuků, ale obsahují i mnoho dalších zdraví prospěšných látek. Vybrat si můžete ze spousty druhů, které si dnes detailněji představíme. Vlastnosti této skupiny potravin jsou podobné, nicméně každý druh má své určité přednosti. Pojďme se na ně rovnou podívat!

Mandle

Mandle jsou významným zdrojem vlákniny, vitamínů skupiny B a vitamínu E. Prospívají našemu trávení a napomáhají správné funkci organismu – snižují hladinu špatného cholesterolu a cukru v krvi.


Lískové ořechy

Stejně jako mandle snižují lískové oříšky množství nezdravých látek v těle, a to díky antioxidantům v nich obsažených. Výjimečné jsou především kyselinou listovou a rozličnými minerálními látkami, které se v nich vyskytují.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou jedny z nejpřínosnějších plodů pro náš organismus. Zároveň však jeden z nejkaloričtějších. Působí protizánětlivě a bojují proti civilizačním nemocem. Neméně důležitým přínosem je blahodárný vliv na nervovou soustavu, vyšší obsah bílkovin a vitamínů skupiny B. Vzhled tohoto plodu nám napovídá, na co mají vlašské oříšky největší vliv. Ano, je to právě mozek, jehož tvar připomínají.

Burákové ořechy

Tento druh ořechů pocházející z podzemnice olejné je u nás jeden z nejkonzumovanějších. Burákové ořechy jsou doslova nabyté jak makroživinami, tak i vitamíny B, C, E a minerály jako je hořčík, vápník a draslík.

Kešu ořechy

Kešu oříšky patří do skupiny méně tučných plodů. Mimo jiné obsahují zinek, železo a hořčík. Též se podílejí na správném chodu naší imunity, ale například i paměti. Zároveň bojují proti nervozitě, únavě a depresím.

Para ořechy

Para oříšky zase naopak obsahují převážně tuky. Nicméně i tento druh bychom měli čas od času zařadit do našeho jídelníčku. Jsou totiž významným zdrojem selenu, který napomáhá štítné žláze a játrům ke správné činnosti.

Pistácie

Pistácie patří k dražším ořechům, nicméně mají spoustu výhod. Jsou méně tučné a též mají pozitivní vliv na nervový systém a imunitu. Celkově napomáhají snižovat stres v těle.

V jaké formě ořechy konzumovat?

Pokud vám nechutná jeden nebo dva druhy či jste na ně alergičtí, nevadí, střídejte alespoň ty zbylé, ať dodáte tělu potřebné látky. Kromě výše uvedených ořechů si můžete vybírat ještě z mnohem větší škály plodů. Existují také ořechy piniové, pekanové, makadamové a další.

Jak vám asi zdravý rozum napoví, vybírejte ořechy, které jsou v nezpracovaném stavu. Vyhněte se osoleným, opraženým či jinak upraveným variantám. Opražit oříšky si můžete i doma na pánvi. Klasické plody můžete střídat se stoprocentním ořechovým máslem, kterému v dnešní době dává hodně lidí přednost. Na pultech obchodů seženete másla ze všech druhů ořechů, a dokonce i všelijaké mixy.

Oříšky můžete konzumovat jako samostatnou svačinku nebo je přidat do některého z jídel. Oříšková másla se skvěle hodí do sladkých snídaní či do dezertů, ořechy jako takové pak do salátů či asijských jídel. Fantazii se meze nekladou a jejich užití je opravdu široké.

Kolik ořechů za den sníst?

Jak se říká: všeho moc škodí a všeho s mírou, a tak i množství oříšků musíme regulovat. Každý potřebuje jiné procento tuku na den, nicméně obecně by vám měli stačit maximálně dvě hrsti ořechů denně. Záleží však na druhu plodů a příjmu tuků z jiných zdrojů. Dopřejte si každý den pár ořechových jader či dvě tři lžičky ořechového másla a nic nezkazíte. Tak rychle do obchodu, doplnit zásoby do spíže.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Ořechy jako zdroj kvalitních látek, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Ořechy jako zdroj kvalitních látek.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: ořechy, jako, zdroj, kvalitních, látek.

Kde najít informace×