Okurky, jak pěstovat a co se z nich dá všechno připravit

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteliRozhodli jste se pěstovat okurky? V tom případě vás jistě potěší, že na jejich pěstování není nic moc složitého a i amatérský zahrádkář může dosáhnout s nevelkým úsilím velmi pěkných výsledků. Je třeba jen dodržet několik kroků, se kterými se můžete na následujících řádcích seznámit.

Okurky se vysazují na záhonky od poloviny května
Výsev okurek je realizovatelný již od poloviny dubna. Připravit si je třeba výživný substrát, jenž by měl být umístěn do kelímku o průměru 6-8 cm. Rozhodně byste neměli přelívat, protože nadbytek vody může způsobit až úhyn rostliny. V polovině května je vhodné přesadit rostliny na záhonek, protože jim už nehrozí ranní mrazíky.

Na pohnojeném záhoně bude úroda vyšší
Pokud chcete být při pěstování nakládaček úspěšní, je nutné, aby se jejich záhon nacházel v závětří a současně byla půda dost vyhnojená. Neměly by přicházet na záhon, kde před nimi byly brambory nebo jahody. Ještě před výsadbou je ideální záhon pohnojit hnojem, který se nechá dva až tři týdny slehnout.

Pravidelné zaštipování okurek urychlí sklizeň
Kolem vzešlých rostlin by měla být půda kyprá a čistá. Za pátým listem by měly být okurky zaštipovány, podobně by mělo být postupováno s postranními výhonky, to vše zrychlí sklizeň.  Okurky nevyžadují zalévání.


Plísním se je možné bránit různými způsoby
Většina zahrádkářů vám potvrdí, že okurky jsou poměrně náchylné na plísně. Ty lze porazit za pomoci různých chemických postřiků, jež je vhodné používat od začátku července. Další způsob boje s plísněmi představují také různá preventivní opatření. Jedním z nich je včasný výsev, kdy budete mít okurky sklizeny ještě předtím, než je plísně stačí napadnout. Další možností je nákup odolných okurek, jež jsou proti plísním imunní. Konečně je možné pěstovat okurky vertiko systémem. Ten je založen na tom, že rostliny neleží na zemi, ale jsou naváděny do ok v síti, díky čemuž po dešti osychají rychleji a riziko výskytu plísně klesá.

Nakládání okurek je českým národním sportem
Radit na tomto místě s tím, jak nakládat okurky, by bylo nošením dříví do lesa. Každý pravděpodobně má nějaký svůj prověřený recept, na který nedá dopustit, případně jej není nijak komplikované dohledat na internetu. Vždyť nakládačky jsou spojeny s Českou republikou de facto stejně jako třeba pivo nebo houby. Uvádí se, že běžná rodina u nás spotřebuje až 80 sklenic nakládaných okurek ročně!

Okurky mají netušené zdravotní účinky
Ne každý patrně ví, že podle moderních výzkumů fungují nakládačky jako přírodní antidepresiva! Nakládané okurky s koprem mají totiž schopnost zvýšit hladinu serotoninu, který je znám jako hormon, jenž má schopnost zlepšit náladu. Současně jsou označovány i jako zásobárna sodíku a nádorová past.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Okurky, jak pěstovat a co se z nich dá všechno připravit, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: okurky,, jak, pěstovat, nich, všechno, připravit.


×