Nevolnost a zvracení v těhotenství? Máme pro vás několik rad, jak se cítit lépe!

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Krásné očekávání?
Těhotenství probíhá u každé ženy jinak. Dokonce se dá říci, že každé očekávání je jiné – i u jedné ženy to může být diametrálně odlišné. Někdo v prvních měsících zvrací, někomu je pouze nevolno a někdo o tom ani neví. Avšak nevolnosti jsou u budoucích maminek velice časté a znepříjemňují běžný život. Obzvláště, když žena musí pracovat nebo se pohybovat na veřejnosti.
Máme zde pro vás několik rad, jak s nevolnostmi a zvracením zatočit. Samozřejmě, v tomto období neexistuje nic univerzálního, co by prostě zabralo všem, a tak se nebojte experimentovat.

Zázvor pomáhá
V těhotenství pomáhá na nevolnosti zázvor. Je možné několikrát denně popíjet zázvorový čaj (,který se doporučuje i malým dětem při pocitech na zvracení), nebo cucat zázvorové bonbóny. Ty bývají k sehnání v lékárnách či zdravých výživách.

Jíst v malých dávkách a zdravě
V tomto období je důležité se nepřejídat, i když můžete mít silné pocity hladu. Přejídání neprospívá ani vašemu organismu, ani miminku a často vyvolává pocit na zvracení. Již v těhotenství zakládáme miminku na jeho budoucím zdraví a stavbě organismu, proto je důležité jíst pestrou stravu. To znamená ovoce, zeleninu, libové maso, celozrnné pečivo, kvalitní sýry, kysané mléčné výrobky, ořechy, semínka a potraviny jako jsou jáhly, pohanka nebo bulgur. Je také dokázáno, že obezita se častěji objevuje u těch dětí, jejichž maminky v těhotenství trpěly přílišnou nadváhou. Takže malé porce a častěji.

Na mlsání ořechy
Nevolnost mohou způsobovat také sladkosti a mastné těžké potraviny (např. brambůrky, krekry, lahůdkové saláty, atp.) Jestliže máte „chutě“, vyzkoušejte je zajíst mandlemi – nejlépe neloupanými, nebo vlašskými ořechy.


Heřmánkový čaj nebo voda
Někdy bývá zvracení urputné a odčerpá tak velké množství tekutin z těla. Je důležité zase je doplnit. Vhodné je popíjet po malých doušcích heřmánkový či meduňkový čaj, čistou vodu nebo neperlivou minerální vodu s hořčíkem. Heřmánek a meduňka zklidňují žaludek, hořčík zase působí proti únavě.

Pozor!
Jestliže zvracíte tak často, že nezvládnete doplnit tekutiny a živiny + cítíte na sobě známky dehydratace, ihned navštivte lékaře. Pravděpodobně bude nutná hospitalizace a zavodnění pomocí kapaček + glukóza. Konzultace zdravotního stavu je také nutná, jestliže ubýváte díky nevolnostem a zvracení na váze o 0,5 – 1kg za týden. Urputné zvracení může vyvolávat srdeční arytmii a hrozí i poškození ledvin, což samozřejmě neprospívá ani plodu. Dokonce rychlým spotřebováváním tukových zásob dochází k produkci ketonu, který může poškodit nervovou soustavu miminka.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Nevolnost a zvracení v těhotenství? Máme pro vás několik rad, jak se cítit lépe!, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Kde najít informace×