Netradiční a praktické využití cibule v domácnosti

Redakce

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Cibule je celoročně velmi snadno dostupná a jednoduše pěstovatelná rostlina, jež se využívá především jako potravina. Je součástí každé kuchyně a vhodným doplňkem přípravy většiny pokrmů. Možnost jejího využití je však obecně mnohem širší, uplatní se jako výborný domácí lék, v kosmetice a dokonce i při úklidu. Inspirujte se!

Co zdravého obsahuje

Cibule obsahuje vitamíny B a C, taky sodík, zinek, fosfor, draslík, vápník, antioxidanty, sacharidy, vlákninu, selen, železo, organicky vázanou síru a další. Má silné protizánětlivé účinky. Přirozený podíl přírodní síry, která je v ní obsažena, pomáhá potlačovat různé bakteriální infekce.

Konzumace cibule:


-pomáhá regulovat cholesterol v krvi
-snižuje krevní tlak
-podporuje činnost srdce
-zlepšuje trávení a podporuje chuť k jídlu
-podporuje činnost žaludku, střev, jater a žlučníku
-snižuje hladinu krevního cukru
-pomáhá proti kašli a při nachlazení
-posiluje imunitu
-stimuluje oběhový systém

Na kašel

Nejvíc pozitivních účinků cibule získáme z jejího syrového stavu. Při kašli a nachlazení se konzumuje strouhaná oloupaná cibule smíchaná s medem. Pokud si tuto směs vylepšíte i několika kapkami citronu, jednoznačně vám zachutná.

Cibuli lze také rozkrájet na kostičky, posypat cukrem a nechat aspoň hodinu odstát – pustí šťávu, natáhne cukr a zatočí s kašlem. Vadí-li vám konzumace syrové cibule, nechte ji odstát déle, vymačkejte z ní všechnu šťávu a tu pak vypijte, blahodárné účinky si dopřejete i tak.

Bolest ucha

Cibuli lze přikládat také na bolavé ucho. Nejlépe je nakrájet ji na kostky nebo plátky, ty vložit do vhodné látky (kapesník nebo třeba tenká ponožka, odkud se nic nevysype), a takový obklad přiložit na postižené místo. Ideálně nechat působit přes noc – obklad na místě podrží obvaz nebo třeba pletená čelenka.

Drobná poranění kůže

Horní téměř průsvitná tenka slupka má silné antiseptické účinky. Při poranění kůže tuto slupku přiložte na ránu, rychle zastavíte krvácení.

Cibule také skvěle dezinfikuje.

Při bodnutí hmyzem

Čerstvě rozkrojená cibule přiložená na ránu způsobenou hmyzem, zmírňuje následky a tlumí bolest. Při alergické reakci je však nutné vyhledat lékařskou pomoc.

K odpuzení hmyzu

Zvýšenou konzumací cibule od sebe odpudíte spíš lidi než hmyz. Ale hmyzu obecně aroma cibule vadí, a proto stačí umístit plátky cibule na talíř na stůl nebo jiné místo v blízkosti, kde se zrovna pohybujete. Odpuzuje perfektně.

Odpudí i domácí mazlíčky

Pokud vám váš pejsek nebo kočička stále ničí vybavení domácnosti, umístěte na tyto povrchy plátky cibule (nebo místo cibulí potřete). Uvidíte, jak pečlivě se budou těmto místům vyhýbat.

Rez

Cibule odstraňuje rez z nádobí, ale lze jí čistit i měděné předměty a vyleštit sklo. Jednoduše potřete, nechte chvilku působit a zbytek doleštěte čistým hadříkem nebo utěrkou.

V kosmetice

Šťáva z cibule výborně prokrvuje pokožku. Ředěná vodou omezuje maštění vlasů, tvorbu lupů a prokrvuje povrch hlavy. Je vhodná i k masážím.

Pohlcuje pachy

Nakrájená cibule smíchaná s vodou dokáže pohltit různé nepříjemné pachy domácnosti. Využijete ji na příklad po malování. Natáhne nepříjemný odér, zároveň ničí bakterie a viry ve vzduchu.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Netradiční a praktické využití cibule v domácnosti, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: netradiční, praktické, využití, cibule, domácnosti.

Kde najít informace×