„Nechť potrava je vaším lékem“ říkal už Hippokrates. A stále to platí.

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Kdo z nás by se nechtěl dožít vysokého věku ve zdraví a v duševní pohodě? A můžeme pro to my sami něco udělat? Zdá se, že opravdu ano. Ale pozor, ve stáří, kdy člověk začíná být unavený a častěji nemocný, je pozdě začít se ptát, jak na to. Správný a zdravý životní styl by měla být celoživotní záležitost. Samozřejmě, svou roli v dlouhověkosti má i naše genetická výbava. Ale tím, že se budeme o svou tělesnou stránku dobře starat, a nezatěžovat ji škodlivými vlivy víc než je nutné, tím si rozhodně jen prospějeme.

Kromě čistého životního prostředí, které mnozí z nás ani příliš ovlivnit nemůžeme, kromě aktivního pohybu, dostatku spánku a vyhýbání se stresu, je důležitou součástí zdravého života i to, co jíme. Mnohými vědeckými studiemi bylo totiž zjištěno, že jsou potraviny, které nám prospívají víc než jiné. Jistě víme, že potraviny připravované na přepáleném oleji, potraviny plné cukru a nezdravého tuku, nám nejen že nepřináší potřebné živiny, ale vlastně nám i škodí. A přesto jim mnohdy neodoláme. Rozhodně bychom si ale neměli udělat z těchto „pochoutek“ každodenní záležitost. Strava má být zdravá a vyvážená. Pestrá, co se týče druhů, kvalitní, co se týče pěstování nebo výroby, a v neposlední řadě i správným způsobem upravená.

Jsou ale potraviny, které jsou pro náš organizmus velmi přínosné a ty bychom měli do svého jídelníčku zařazovat pravidelně. Jsou to například ořechy. Samozřejmě jen pro ty, co na ně nemají alergii. Správně ošetřený olivový olej je zase významným zdrojem antioxidantů a dalších důležitých látek. Obyčejná jablka, tohle skromně se tvářící ovoce, je nám velmi prospěšné. Dalšími takovými potravinami jsou například borůvky, čokoláda, luštěniny, jogurty, kysané zelí, kurkuma, skořice. Nesmíme zapomenout na mořské ryby. Dbejme i na dostatečný přísun vlákniny. Sytě barevná zelenina by se v naší stravě měla také objevovat co nejčastěji a ve všech druzích. Také káva v přiměřeném množství, je v mnoha ohledech zdravá, ale jako u všeho, i zde dejme na signály našeho těla, pokud nám káva nepřináší požitek, raději ji vynechme. To ostatně platí u každé potraviny.


Náš život bude o mnoho snazší a možná i delší, když budeme věnovat tomu co jíme patřičnou pozornost. Velký výběr a dostupnost zdravých potravin je dnes samozřejmostí. A kromě požitků z dobrého jídla a radosti z jeho přípravy, nezapomínejme ani na to, že „veselá mysl je půl zdraví“. Samozřejmě, život není pořád jen veselý, ale měli bychom se snažit hledat něco pozitivního i v běžných problémech.

Losos s bylinkovou omáčkou

Losos s bylinkovou omáčkou


Mořské ryby bychom měli do jídelníčku zařazovat často.


Kysané zelí s červenou řepou

Kysané zelí s červenou řepou


Plno vitamínů a pikantní zdravá lahůdka zároveň.


Cizrnový salát s tuňákem

Cizrnový salát s tuňákem


Cizrna je luštěnina která nenadýmá. A se salátem plným vitamínů bude výborná.


Zeleninový salát s ořechy a citronovou zálivkou

Zeleninový salát s ořechy a citronovou zálivkou


Zdravé ořechy a čerstvá zelenina s pikantní zálivkou.


Ledová káva ( frappé)

Ledová káva ( frappé)


Dobrá káva je pro mnohé z nás příjemným požitkem.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k „Nechť potrava je vaším lékem“ říkal už Hippokrates. A stále to platí., je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Kde najít informace×