Nebojte se předsudků, přinášíme čtyři důvody proč se stát veganem…

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Chcete zhubnout a cítit se zase jako by vám bylo dvacet? Jezte zdravě a pokud to cítíte buďte veganem. Označení vegan už dlouho není žádné tabu. Lidé po celém světě také mezi slavnými osobnostmi si začínají stále více uvědomovat, že neustálá konzumace živočišných produktů je neudržitelná. Nejen že produkce těchto surovin neblaze ovlivňuje stav naši země, ale také se negativně odráží na našem těle a zdraví.

Voda je naše zlato

DÍky tomu že nedáte přednost živočišným produktům ušetříte hektolitry vody. Věděli jste že na půl kila hovězího se využije devět tisíc litrů vody? Dokážete si představit kolik paprik a rajčat zalijete tímto objemem vody? S každým tofu na talíři místo hovězího tak ušetříte planetě Zemi asi osm tisíc litrů vody. Vegani vodu milují – ročně pomůže každý z nich uspořit 830 tisíc litrů vody! Neznamená to ale, že byste měli jíst jako náhradu za maso jen tofu. To by vám na zdraví také nepřidalo. Je potřeba mít vyvážený jídelníček a bílkoviny, které běžně přijímáme z masa, můžeme nahradit luštěninami.

Lesy jsou plíce planety Země

Věděli jste, že se deštné pralesy kácí zejména pro to, aby na jejich místě vznikly farmářské plantáže pro chov dobytka? Dobytek také musí být z něčeho živ a tak místo panenské jungle vznikají pole pro pěstování krmě. Podle organizace PETA ubrání každý vegan pro matičku Zemi dvacetinásobek panenské plochy. Ve Spojených státech zabírají pole s budoucím krmivem dobytka až čtrnáct krát větší plochu než pole s rostlinami, které může přímo konzumovat člověk. Na lidskou slabost pro maso doplatily už i „plíce naší planety“ – Amazonský prales. Více než 90 procent divočiny lehlo na úkor pastvin.

Probuďte v sobě city

Tím nejzásadnějším důvodem proč být veganem je jakým způsobem jsou zvířata pro maso chovaná. V mnoha zemích je zvíře stále kategorizováno jako věc, ovšem zapomnělo se na doložku, že ta “věc” má city a emoce. Živí tvorové si zaslouží stejná práva na pohodový život jako my lidé. Stejně jako lidé si projevují city, rozmnožují se, starají se o svá mláďata. A velmi těžce nesou odloučení nebo nešetrné zacházení. Přitom je tenhle přístup například v mléčném průmyslu poměrně běžný.


Telata se odebírají kravám, aby jim nevypila mléko a mohli jsme si dosyta zavdat my. Krávy se jak o závod uměle oplodňují pro hyperprodukci mateřského (kravského) mléka. Nedostanou řádný oddych ani možnost sblížit se se svými mláďaty. A už zase rodí a teče z nich mléko. Není divu, že jsou po pár takových cyklech vyčerpané. A protože už mléčný kohoutek neteče, ale kape, nestojí za nic a je poslou na porážku. Smutné že? Nicméně my spotřebitelé jsme ten důležitý článek celého řetězce, my ovlivňujeme co se nám v supermarketech bude nabízet. Změňte svůj postoj a tím změníte náš svět. Už dávno neplatí pravidlo, že jako jedinec nad tím vším co se na naší Zemi děje nemáte žádnou moc, naopak máte tu největší.

Zdraví

Naše zdraví ovlivňuje nejen to co jíme, ale také v jakém prostředí žijeme. To vše co jsme popsali v předchozím odstavcích velmi neblaze ovlivňuje stav naší Země a naší duše. Globální oteplování, hurikány, deprese, obezita, rakovina tlustého střeva a mnoho dalšího to vše má jasného viníka. Neudržitelná konzumace masa a mléčných produktů. Velmi pozitivní stránkou na tom být veganem je, že zhubnete, budete se cítit plni elánu a celkově pročistíte organismus. Představte si, že najednou zapnete jeansy, které vám už léta leží ve skříni nebo uběhnete maraton. Jako vegan budete mít spousty elánu, pozitivní energie a zároveň uděláte něco pro svou Zemi.Stát se veganem je velké životní rozhodnutí, svůj život však nezměníte ze dne na den. Každá změna vyžaduje svůj čas, je však vědecky dokázáno, že po 21 dnech se vám nový režim zažije. Pro pozvolnější přechod zkuste být nejprve vegetariány a až po čase, kdy vám maso nebude chybět zkuste vyřadit i mléčné produkty. V obchodech je již běžná vegetariánská/veganská alternativa vašich oblíbených produktů, takže vaše cesta bude mnohem jednodušší. Přejeme vám mnoho zdaru a plno životní energie.

Buddha bowl s falafelem

Buddha bowl s falafelem


Přinášíme recept na veganskou bombu zvanou Buddha bowl neboli Budhova miska.


Mexický salát Pico de Gallo

Mexický salát Pico de Gallo


To že rajčata jsou ovoce ví snad každý. Proč je tedy v kuchyni nekombinujeme s dalšímu druhy ovoce?


Veganské palačinky s vanilkou

Veganské palačinky s vanilkou


Veganských pochoutek je opravdu spousta, ale nic nenahradí tradiční palačinky.


Teriyaki tofu s brokolicí

Teriyaki tofu s brokolicí


Křupavé, svěží a vydatné jídlo v jemné omáčce. Perfektní veganská a bezlepková večeře plná vitamínů.


RAW jahodový dort

RAW jahodový dort


Jahodová sezóna přeje zdravým dezertům. Připravte si zdravý RAW dort a užijte si pocit štěstí ze sladkého trochu jinak a přitom dodejte svému tělu spoustu potřebných živin.


Zapečená cuketa se zeleninou a uzeným tofu

Zapečená cuketa se zeleninou a uzeným tofu


Letní zeleninové jídlo, které můžete servírovat samostatně nebo s bramborami.


Kukuřičná polenta s lilkovou omáčkou

Kukuřičná polenta s lilkovou omáčkou


Kukuřičná polenta s lilkovou omáčkou je úžasné a trochu exotické jídlo.


Avokádové guacamole

Avokádové guacamole


Avokádové guacamole se těší velké oblibě v mexické, americké a i v jiných kuchyních po celém světě.


Vegetariánská Laksa

Vegetariánská Laksa


Láska na první pohled i ochutnání. Tato vydatný polévka z Malajsie je plná chutí připravuje se jak z rýžových, tak z vaječných nudlí.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Nebojte se předsudků, přinášíme čtyři důvody proč se stát veganem…, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Kde najít informace×