Návrat remosky do našich kuchyní?
Někteří si jistě pamatujete tu malou přenosnou pečící troubu ze svého dětství. Někteří z nás ji dokonce ještě mají, a i když už je trochu retro, rozhodně na ni nedají dopustit. Tahle vyloženě česká specialita se u nás začala vyrábět v roce 1957 a do roku 1992 bylo vyrobeno téměř tři miliony kusů. V českých domácnostech se totiž rychle zabydlela a stala se velmi oblíbenou. Hlavně pro svou univerzálnost. Dnes se samozřejmě vyrábí v moderním designu a z materiálů s daleko lepšími vlastnostmi, než měla ta úplně první. A zase si nachází v našich domácnostech důležité místo. Podívejme se proč.
Výhody remosky:
1. Je snadno přenosná. Můžete v ní vařit kdekoliv, kde je zdroj elektrické energie. Každá remoska se skládá ze tří částí. Ze stojanu z žáruvzdorného plastu, z pečící nádoby a víka s topnou spirálou, které rovnoměrně rozvádí teplo do celé nádoby. Ve víku jsou ventilky, aby mohla unikat pára, má opěrku a držadlo přizpůsobené tomu, aby se mohlo i horké odkládat na pracovní plochu. Nádoba na pečení je dnes už potažena nepřilnavým teflonem, takže ji stačí jen lehce před pečením vymazat tukem.
2. Je velmi univerzální. V remosce můžete péci, vařit, smažit, zapékat, rozpékat, rozmrazovat nebo dusit. Můžete v ní péct dorty, moučníky a koláče stejně jako maso a zeleninu.
3. Nemá regulaci teploty. V remosce je teplota 160 až 180 stupňů Celsia. Teplota je rovnoměrně rozložena, takže při dodržení správného času při pečení nedochází k připalování.
4. Její dnes velmi důležitá výhoda je v tom, že je mnohem úspornější než běžné elektrické pečící trouby. Má totiž několikrát nižší spotřebu elektřiny.
Na trhu je několik velikostí remosek, od nejmenší s obsahem 2 litry, která je vhodná pro jednotlivce či malou rodinu, až po velkou multifunkční remosku s obsahem 6 litrů, kde připravíte jídlo pro početnou rodinu a která má i některé další funkce navíc. Změnou víka ji můžete proměnit třeba na hrnec na vaření, soft-tlakový hrnec, nebo na pečící pánev.
A nakonec pro inspiraci jeden z mnoha receptů na skvělý moučník pečený v remosce:
Makovec
Ingredience:
2 hrnky polohrubé mouky
1 prášek do pečiva
1 hrnek cukru krupice
1 hrnek mletého máku
1 hrnek mléka
2 vejce
0,5 hrnku oleje
1 citron
špetka soli
špetka skořice
olej na vymazání mísy
cukr moučka na zdobení
Postup:
Vyšleháme vejce s cukrem, přidáme olej a vlažné mléko a prošleháme. V mouce rozmícháme prášek do pečiva, sůl, skořici, mák a lžičku nastrouhané citronové kůry. Za stálého míchání přidáváme k tekuté směsi a umícháme hladké těsto.
Do olejem vymazané nádoby těsto nalijeme, zakryjeme víkem a pečeme asi 25 až 35 minut. Zkouškou špejlí zjistíme zda je makovec dobře propečený a remosku vypneme. Nakonec moučník posypeme moučkovým cukrem.