Návrat do kanceláří. Bude nová éra pracovního světa jiná, než ta před několika měsíci?

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

V České Republice nastává období, kdy se společnosti a podniky vrací zpět k obvyklému provozu. Už vzhledem k novým hygienickým normám nebude tento provoz úplně stejný, jako v době před pandemií. Přesto firmy fungují a jejich zaměstnanci se víceméně na dobrovolné bázi vrací na svá pracoviště.

Společnost HAYS provedla celosvětový průzkum s více než 1400 dotazovanými, aby zjistila jaké je jejich očekávání po návratu na pracoviště po skončení karantény. Také ji zajímalo, jestli předpokládají změny na pracovních trzích a jaké. V tomto průzkumu došla společnost ke zjištění, že 48 procent respondentů se do práce těší a 25 procent o návrat do práce zájem nemá. 27 procent pracovníků nepreferovalo žádnou z těchto variant.

Sándor Bodnár, ředitel HAYS pro Českou Republiku a Rumunsko komentuje tento průzkum takto: „ Vzhledem k tomu, že téměř polovina dotázaných uvedla, že se těší na návrat do kanceláře, společnosti musí zajistit přípravu pracovišť s ohledem na dodržování pravidla sociálního odstupu, protože zdraví zaměstnanců má být vždy na prvním místě. Firmy také musí dodržovat předpisy a pokyny místní vlády. Je důležité si uvědomit, že pokud se někdo těší na návrat do kanceláře, neznamená to, že je ochoten čelit jakýmkoliv rizikům, jako jsou například přeplněné dopravní prostředky.“

Na otázky, zda mají respondenti ohledně návratu do kanceláře nějaké obavy, uvedlo 30 procent dotázaných, že nechce riskovat potenciální možnost infekce, 18 procent se návratu do kanceláře neobává, 17 procent vidí riziko v městské hromadné dopravě, 16 procent se domnívá že jejich práce z domova je produktivnější, 13 procent si našlo novou rovnováhu mezi prací a soukromým životem a nechce ji narušit a 5 procent má další závazky, kvůli kterým musí zůstat doma.


Zkušenost s prací z domova je pro mnohé zcela nová. Pro někoho byl přechod na úplně jiný režim snadný, jiní se museli navíc ještě potýkat s dalšími novými povinnostmi. Nejdříve si museli zvyknout na zcela jiný režim, jinou denní rutinu a s ní spojené návyky, a „povinně“ zůstat doma. A po měsíci či dvou, když už si na tuto změnu zvykli a vytvořili si návyky nové, měli by se vrátit zase zpátky. Takže je úplně v pořádku, že z toho mnozí nejsou nadšeni.

Na druhou stranu, už to nebude asi nikde úplně stejné jako před několika málo měsíci. A stejně jako firmy přemýšlí o tom, že některé změny, ke kterým byly nuceny přistoupit, začlení do svého běžného chodu, tak i zaměstnanci mohou, po domluvě se svými zaměstnavateli, některé své pracovní rutiny přenést z domova do kanceláře. Může to být napíklad kombinace práce z kanceláře a z domova. Nebo sdílení pracovních míst.

Společnost HAYS plc je přední světová společnost pro získávání specialistů. Je expertem v náboru kvalifikovaných, profesiálních a odborných lidí po celém světě. Působí v soukromém i veřejném sektoru a zabývá se převážně vyhledáváním kandidátů na stálý i dočasný pracovní poměr i smluvními pozicemi. HAYS plc je leaderem na trhu ve Velké Británii a asijsko-pacifické oblasti a jedním z leaderů na trhu v kontinentální Evropě a Latinské Americe.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Návrat do kanceláří. Bude nová éra pracovního světa jiná, než ta před několika měsíci?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Kde najít informace×