Naučený optimismus - změňte myšlení a tím svůj život…

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Je dokázáno, že optimisté jsou ve škole, při práci i ve sportu mnohem úspěšnější než pesimisté. Můžete mít talent, touhou, ale pokud jste přílišný pesimista, selžete. Existují důkazy, že optimisté jsou méně nemocní a žijí mnohem déle. Přirozený optimismus některým nebyl dán do vínku, ale dá se pravidelnou praxí docela jednoduše naučit.

Uznávaný americký psycholog Martin Seligman nazývaný také jako otec naučeného optimismu, je zakladatelem pozitivní psychologie. Součástí jeho teorie je, že se optimismus není vrozený jak mnoho psychologů dosud tvrdila, ale dá se je jednoduše naučit.

Optimismus zásadně ovlivňuje naší realitu

Pesimisty formuje jejich přemýšlení o budoucnosti, kterou vidí v těch nejčernějších barvách. Samozřejmě, že musíme být realističtí. Některé zlé situace opravdu nelze změnit. Ale i na většině z těch špatných se dá najít něco nadějného. Něco, na čem můžeme zapracovat, aby se naše situace opět zlepšila.

Pokud hledáte pozitivní stránku na každé věci, která ve vás vyvolává špatnou náladu, zlepšíte tak své vnímání celé věci a najednou uzříte naději a řešení. Zjednodušeně řečeno, když slyšíme o dopravní nehodě, máme si říct: To mám ale štěstí, že nepotkala mě ani nikoho z mých blízkých. Jiný příklad: Když se nám něco nepovede, získali jsme cennou životní zkušenost a možnost poučit se z chyb.


Pokud to nepomáhá, Selingman své klienty učí diskutovat sami se sebou. Podle něj je cestou, když se sami sobě snažíme své pesimistické myšlenky vyvracet, polemizovat s nimi, stejně jako bychom diskutovali s jinou osobou. „Když máme před sebou člověka, s jehož názory nesouhlasíme, obvykle vytasíme argumenty. Máme od něj odstup, zachováváme si vlastní názor a sebevědomí. 

Zbavte se negativních frází

V první řadě je tedy třeba udělat si jasno, do které skupiny lidí vlastně patříme. Je to poměrně snadné. Špatné životní situace potkávají každého z nás, bez ohledu na to, jakého jsme založení. Pesimista si v takovém případě řekne, že je to nezvratný stav, v lepším případě bude trvat dlouho. Optimista je přesvědčen, že se špatné období brzy změní, že se prostě něco stalo, ale zase to odezní.

Pesimisté mají pocit, že na špatných událostech ve svém životě mají nějakou vinu, podíl. Optimisté mají tendenci zodpovědnost za ně svalovat na někoho jiného. „Stát se optimistou znamená naučit se několik dovedností, týkajících se toho, jak budeme sami k sobě hovořit v situacích, kdy budeme trpět a bude nám zle,“ shrnuje celé toto učení psycholog Seligman.

Takže, tady je několik zásad, kterými se při vytváření optimisty uvnitř nás můžeme zkusit řídit. Přestaňme používat negativní fráze typu: „To nemůže dopadnout dobře, příští rok to bude jedině ještě horší“. Proč to říkáme? Kde bereme tu jistotu? Co když je vše přesně naopak a všechno bude lepší?

Neupřednostňujte své chyby

Nikdy se nikomu nesvěřujte, co se nám nepodařilo, co jsme se nenaučili, co nám nejde. O svých neúspěších ani nevtipkujme. Může být sice zábavné vyprávět ve společnosti, že jsme se za celý život pořádně nenaučili anglicky a vůbec nám to nechybí, ale mnozí lidé si z toho mohou odnést dojem, že se tím ve skutečnosti trápíme a proto svůj mindrák zlehčujeme. A ruku na srdce, není to tak doopravdy?

Když se nám něco podaří, je potřeba se patřičně ocenit. Máme na tom svou zásluhu, protože jsme šikovní, chytří, dobří. A takovým lidem se v životě daří.
Špatné zprávy, například ty o zhoršující se ekonomické situaci či pandemii jsou sice nepříjemné, ale není potřeba se jimi neustále zatěžovat.

Smažené rýžové nudle se žampiony

Smažené rýžové nudle se žampiony


Smažené rýžové nudle se žampiony jsou rychlé a jednoduché pikantní jídlo.


Staročeský králík

Staročeský králík


Staročeského králíka můžeme podávat s domácími bramborovými knedlíky.


Vepřová roláda

Vepřová roláda


Vepřová roláda bude výborná s jakkoliv upravenými brambory.


Oreo lanýže

Oreo lanýže


Oreo lanýže jsou výborné nepečené cukroví, které připravíte během několika minut.


Rychlý jablečný koláč

Rychlý jablečný koláč


Rychlý jablečný koláč vám nezabere mnoho času.


Nejlepší čokoládový dort

Nejlepší čokoládový dort


Ať už potřebujete dort na oslavu narozenin, nebo jen tak ke kávě, není nic lepšího než čokoládový dort.


Nepečené čokoládové košíčky

Nepečené čokoládové košíčky


Nepečené čokoládové košíčky můžeme ve finále místo mandle ozdobit třeba barevnými lentilkami nebo jiným dortovým zdobením.


Mražený jogurtový krém s ovocem

Mražený jogurtový krém s ovocem


Mražený jogurtový krém s ovocem je zdravý a co je hlavní, je připravený z čerstvého ovoce


Salát s kuřecím masem

Salát s kuřecím masem


Salát s kuřecím masem je ideální lehký pokrm pro celou rodinu.


Salát Coleslaw

Salát Coleslaw


Salát Coleslaw je skvělý zelný salát, který můžete znát například z Fastfoodu KFC.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Naučený optimismus - změňte myšlení a tím svůj život…, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: naučený, optimismus, změňte, myšlení, tím, svůj, život….


×