Mrkvový olej dodá pokožce zlatavý nádech a vyrobit ho lze i doma

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

O prospěšnosti mrkve na zdraví slyšelo asi každé malé dítě. Mrkev je dobrá nejen pro oči, ale také pro cévní systém, srdce i imunitu. Kladů však má tato kořenová zelenina mnohem víc a její vlastnosti oceníme zejména před začínající opalovací sezonou. 

K péči o pokožku ještě předtím, než ji vystavíme slunečnímu záření, se skvěle hodí mrkvový olej. Ten kůži dodá nejen lehké opálení, ale také ji připraví na nápor, jenž zažije při slunění. Vyzkoušejte účinky mrkvového oleje i vy a vyrobte si tento skvělý přírodní přípravek doma.

Mrkvový olej je nepříliš známý, ale přitom velmi účinný a tělu prospěšný beauty prostředek. Hodí se k použití pro všechny typy pleti, a protože je zároveň protizánětlivý, ocení jeho efekt i kůže lehce poraněná, se sklony k tvorbě prasklin. Olej z mrkve působí velmi prospěšně také na vlasy. 

Příprava na sluneční paprsky

V létě odhalujeme mnohem více kůže než v zimních měsících a přejeme si, aby se pokožka co nejrychleji zbavila bledého odstínu a získala atraktivnější barvu. Opalování však pro kůži představuje zátěž, proto je dobré se na něj předem připravit a sluneční paprsky zprvu dávkovat po kratších časových úsecích.


Imunitní systém je z delšího slunění ve stresu a dochází k tvorbě volných radikálů, které poškozují kožní buňky a mají za vinu i stárnutí kůže. Vedlejším produktem mohou být vrásky, pigmentové skvrny, ale i rakovinové bujení. O neutralizaci volných radikálů se postarají antioxidanty a v mrkvovém oleji je jich rovnou pořádný kopec. 

Mrkev je kromě antioxidantů karotenoidů - především betakarotenu, botahá také na vitamíny A, C, D, E a nechybí ani slušný výčet minerálů. Olej z mrkve se hodí spíše pro zevní použití, dá se ale užívat i vnitřně, a to jednu kávovou lžičku ráno a večer. 

Výroba domácího mrkvového oleje

Suroviny:

3 středně velké mrkve

2 hrnky kvalitního, za studena lisovaného oleje - olivového, slunečnicového, sezamového...

Mrkev očistíme, nakrájíme na kolečka a nasypeme do čisté skleněné nádoby. Zalijeme jí olejem, nádobu uzavřeme a necháme tři až pět týdnů louhovat. Každý týden sklenicí zatřepeme, aby se obsah promíchal. Po uplynutí potřebné doby mrkev přecedíme přes síto, slijeme do vysterilizované lahvičky (nejlépe z tmavého skla) a olej uložíme na chladném a tmavém místě. 

Zrychlená varianta v pomalém hrnci

Suroviny:

3 menší mrkve

2 hrnky kvalitního oleje (olivový, slunečnicový, sezamový, kokosový)

vanilkový lusk a snítku rozmarýnu pro lepší vůni

Mrkev očistíme, nastrouháme na jemném struhadle a nasypeme do hrnce. Obsah zalijeme olejem tak, aby byla mrkev zcela potopená a ani kousek nekoukal ven. Přidáme rozkrojený vanilkový lusk, snítku rozmarýnu, hrnec uzavřeme a zapneme asi na 1 hodinu na nízký stupeň. Po vypnutí necháme obsah asi 24 hodin dále louhovat, pak ho slijeme, přecedíme a uložíme do sterilní skleněné nádoby. Uchováváme v chladu a temnu. Vynikající mrkvová polévka

Vynikající mrkvová polévka


Mrkev lze podávat jako přílohu, salát ale i jako polévku. Díky obsahu sacharidů chutná nasládle, takže je oblíbená i u dětí.


Pomerančový džus s mrkví

Pomerančový džus s mrkví


Pravidelným pitím smoothie z mrkve získá pokožka atraktivní odstín.


Klasický mrkvový dort

Klasický mrkvový dort


I mrkvový moučník má spoustu fanoušků a není se čemu divit. Chutná prostě skvěle!


Krémová zapečená mrkev

Krémová zapečená mrkev


Jako příloha k masu je zapečená krémová mrkev fantastická.


Mrkvový salát s rozinkami

Mrkvový salát s rozinkami


Klasika jednou trochu jinak. Vyzkoušejte mrkvový salát s rozinkami.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Mrkvový olej dodá pokožce zlatavý nádech a vyrobit ho lze i doma , je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: mrkvový, olej, dodá, pokožce, zlatavý, nádech, vyrobit, lze, doma.

Kde najít informace×