Microgreens - vypěstujte si doma zdravou zeleninu i bez zahrádky…

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Kdo by nemiloval čerstvou zeleninu a saláty. Nyní díky této revoluční technologii si vypěstujete zeleninu jednoduše také doma. Microgreens je v podstatě minizelenina nebo minisalát - výhonky vypěstované rostliny ze semínek listové, košťálové nebo kořenové zeleniny. Nemáte-li zahrádku a přesto byste rádi jedli čerstvou zeleninu v bio kvalitě, pusťte se se do pěstování microgreens.

Co jsou microgreens?

V podstatě by se tento anglický název dal přeložit jako mini salát či mini zelenina. Microgreens jsou klíčky zeleninových zelených plodin používaných k jídlu ve fázi 1–2 pravých listů (obvykle ve věku ne více než 10–14 dní, pro plodiny s časným dozráváním - například řeřicha - 4–6 dní). Rostlinky vyrostou do maximální výšky cca 4 cm. I když jsou rostlinky takto malé chutnají stejně jako jejich větší bráškové. Tento způsob pěstování je velmi snadný a nevyžaduje příliš prostoru a zvláštní podmínky a navíc na sklizeň nemusíte dlouho čekat. Pokud patříte mezi zaneprázdněné lidi zvládne péči o svou micro zahrádku. Pro microgreens pěstování vám postačí jen trochu místa na parapetu, vhodná semínka a substrát. Navíc vaše děti to budou milovat a velmi brzy se do pěstování zapojí samy.

Jaké rostliny lze pěstovat?

Na microgreens pěstování je vhodná řada plodin jako je například řeřicha, koriandr, bazalka, ředkev, daikon, všechny druhy zelí, brokolice, kedlubny, červené zelí, rukola, řepa, amarant, slunečnice, hrášek, obiloviny a mnoho dalšího. V podstatě veškerá listová, košťálová a kořenová zelenina. Rozhodně se vyplatí experimentovat, protože každý má trochu jiný vkus a chutě. Doporučuje se vyhnout se pouze fazolím - její klíčky obsahují látky toxické pro lidské tělo.

Výhoda microgreens

Tato plodina je opravdu velmi výhodná, protože mladé rostliny obsahují vysokou koncentraci biologicky aktivních látek, která je mnohem vyšší než u dospělé zeleniny, ovoce nebo zeleniny a dokonce více než u sazenic. Navíc při skladování rostlinných potravin se ztrácí část jejich užitečných vlastností. Mikrozelenina se naopak vždy konzumuje čerstvá a díky tomu si zachovává veškeré cenné živiny. Navíc většina druhů mikrozelenin má výrazný antioxidační účinek a má příznivý účinek na trávení. Všichni kdo udržují dietu ocení nízkokalorický obsah tohoto produktu.


Jak pěstovat microgreens doma?

Vše začíná u semínka a ty byste měli kupovat speciálně určená na microgreens. Běžná semena bývají totiž ošetřena různými chemikáliemi, které by v podobě malých rostlinek mohli vejít do vašeho těla. Velmi důležité je také teplo, vlhko a světlo. Kromě toho, na rozdíl od běžných zeleninových plodin, které vyžadují další osvětlení, mohou microgreens růst za normálního denního osvětlení. Vlhké prostředí je naprostý základ pro klíčení semen a následný rozvoj zeleně. Velmi důležité však je aby se neobjevila plíseň, pokud se tak stane ihned produkt zničte, protože není vhodný ke konzumaci. Pro pěstování nemusíte kupovat žádné speciální vybavení, stačí vám jakákoliv nádoba s použitím různých druhů substrátu: hotové půdní směsi pro sazenice, kokosová vlákna, piliny, vermikulit, perlit, hydrogel atd. atd. - zvládne to i obyčejná gáza, bavlněná tkanina nebo bavlněné podložky.

Tip: Microgreens jsou ideální surovinou do salátů, sendvičů, dresinků, omáček a nebo jen tak na chleba s máslem a se solí. Určitě si je zamilujete.

Pomazánka z řeřichou

Pomazánka z řeřichou


Tradiční řeřichová pomazánka, která se stala symbolem jara.


Salát s klíčky, ananasem a koriandrem

Salát s klíčky, ananasem a koriandrem


Jednoduchý jarní salát, která vás osvěží a zasytí.


Raw mungo salát s mátou a koriandrem

Raw mungo salát s mátou a koriandrem


Tento salát ocení zejména diabetici, kteří se chějí najís a přitom neřešit cukr.


Polévka z mungo fazolí

Polévka z mungo fazolí


Delikátní polévka, kterou máte hotovou za několik minut.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Microgreens - vypěstujte si doma zdravou zeleninu i bez zahrádky…, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: microgreens, vypěstujte, doma, zdravou, zeleninu, bez, zahrádky….

Kde najít informace×