Lněný olej pro zdraví a krásu

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Rostlinné oleje jsou oblíbené v kuchyni, benefity však přinášejí i v jiných oblastech než v gastronomii. Lněný olej je ceněný pro své jedinečné složení a účinky na zdraví, využít se dá i v kosmetice.

Za studena lisový olej se získává ze semen lnu setého, plodiny, kterou dokázal člověk jako jednu z prvních kultivovat. Archeologické nálezy referují o tom, že se tak stalo přibližně před úctyhodnými 8000 lety. Len dobře roste ve vlhké, v kypré půdě a v Čechách se mu dařilo například ve východní části země či na severu Moravy.

Ceněná textilní plodina

Len má průmyslové využití především jako textilní rostlina. Ze stonků se získávají vlákna, která se dříve spřádala v nitě na kolovratu. Z nití se poté tkalo na stavech plátno. Proces, než se ze stonku stala látka, byl dost náročný a namáhavý. Předení lnu však znamenalo nejen dřinu, ale také sociálně důležitou činnost. Vlákna se zpracovávala nejčastěji v zimě, kdy se ženy z okolí sešly u jednoho stolu, předly a vyprávěly si.

Až na přelomu 18. a 19. století přebraly výrobu z velké části manufaktury. Len byl jednou ze zásadních plodin textilního průmyslu až do 19. století, kdy mu začala konkurovat bavlna. Dnes se ke lněným tkaninám opět vracíme, jak dokazují módní trendy. A tento přírodní materiál je znovu v kurzu a má spoustu příznivců.


Olej pro zdraví

Lněný olej je ceněný zejména pro obsah nenasycených a nasycených mastných kyselin, které jsou velmi důležité pro chod celého organismu. Ve lnu nalezneme například omega – 3 mastné kyseliny, kyselinu stearovou a palmitovou, ale také vitamíny C, B, A i minerální látky. Kromě toho len obsahuje nemalé množství lecitinu, který je důležitý pro správný chod lidského mozku.

Olej ze lněných semen se doporučuje užívat lidem trpícím kardiovaskulárními obtížemi, osobám s vysokým cholesterolem, olej posiluje nervový systém a funguje i jako prevence infarktu a mozkových příhod. Semena lnu i získaný olej se doporučují také při potížích s vyprazdňováním. Jde vlastně o jemné přírodní projímadlo, které je ke střevům šetrnější než přípravky z lékárny. 

Lněný olej lze užívat po lžičkách nebo ho přidat do salátů, dresinků, výtečný je i na rybu či brambory. Olej mohou bezpečně užívat i děti. Potravina však mírně ředí krev, což je třeba brát u některých onemocnění v potaz.

Krásné vlasy i pleť

Olej si nemusíme jen lít do salátů. Užívat se dá vnitřně, ale také zevně. Olejová maska udělá dobře vlasům, které budou po takové kúře krásně lesklé a hebké. Len má příznivé účinky také na pleť, kterou vyživuje a eliminuje vrásky. Tuto potravinu si oblíbí i lidé, které trápí suchá kůže a zatvrdliny na loktech a patách. Olej pokožku krásně zjemní a zklidní.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Lněný olej pro zdraví a krásu, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Lněný olej pro zdraví a krásu.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: lněný, olej, pro, zdraví, krásu.

Kde najít informace×