Letní slunovrat - oslavte nejdelší den a nejkratší noc v roce 2020…

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Tento prastarý svátek se slaví po celém světě napříč kulturami a náboženství. Začíná astronomické léto a čeká nás nejdelší den v roce. Očekávejte ho v sobotu 20. Června těsně před půlnocí. Po svítání přijde nejdelší den a po západu slunce nejkratší noc.

Co je letní slunovrat?

Letní slunovrat (solstitium) je astronomický termín pro okamžik, kdy Slunce má vůči světovému rovníku největší deklinaci. Nastává na severní polokouli obvykle 21. června, přičemž přesný čas se mírně mění. Důvodem oslav je začátek léta, příchod životodárného tepla, začátek sklizně čerstvých potravin, odchod zimy, sněhu a ledu, obecně kypícího života, plození a mláďat.

Bujaré oslavy

K letnímu slunovratu patří různé tradiční oslavy, zvyky a zapalování ohňů. Oheň má (podle keltské a germánské tradice) dodat slunci sílu a oživit tajemné síly, které střeží poklady země. Ženy v tuto dobu nosily ve vlasech uvité věnečky z květů a muži věnečky z dubového listí.

Protože i my lidé jsme nedílnou součástí přírody, jsou to i oslavy slunovratu. Začlenění této tradice do našich životů, nám může pomoci se zastavit a ujasnit si směr, kam dál. Letní slunovrat je o rovnováze uvnitř nás a je o tématu zevnitř - ven.


Teď je ten čas vypustit energii, kterou jsme si střádali a začít realizovat plány, které v nás klíčily. Tento čas trvá do zimního slunovratu, který nás pak vrací do rovnováhy z venku - dovnitř.

Slunovrat jako výjimečná noc

Svatojánská noc, jak se tento magický čas mezi 21. a 22. červnem nazývá, v sobě podle českých tradic skrývá mnohá tajemství. Je to údajně čas, který spojuje milence, odkrývá poklady, při kterém se rozestupují skály a kouzla nabývají své působnosti. Traduje se, že během této noci vám semínko kapradí může přivolat lásku a kdy se díky květu kapradiny můžete stát neviditelným.

Kouzlo prý působí ale jen v případě, že jste člověk „vyvolený“ a s úderem půlnoci najdete květ kapradí vyzařující světlo, položíte ho na bílý šat, do kterého jej necháte spadnout. Květ, který bude nosit „vyvolený“ na těle, mu zajistí neviditelnost a schopnost porozumět řeči zvířat, ptáků a stromů.

Podle českých pověstí se o Svatojánské noci v lesích, na lukách a také v blízkosti bažin mohou prohánět bludičky a lesní panny. Pokud jste člověk, který má dobré srdce, bludičky a lesní panny vám neublíží a můžete být svědkem jejich tance. Pokud jste ovšem člověk závistivý a zlý, hrozí vám nějaká nepříjemnost nebo dokonce smrt. K této noci se vztahuje řada dalších pověr a je na každém z nás, zda v ně uvěří.

Pohankové placky

Pohankové placky


Pohankové placky jsou vhodné zejména pro celiaky. Ale chutnat budou jistě všem.


Jarní losos s mátou

Jarní losos s mátou


Jarní losos s mátou je zdravé a lehké jídlo, navíc velmi chutné.


Třešňová bublanina

Třešňová bublanina


Třešňová bublanina se šlehačkou je oblíbený a jednoduchý moučník.


Grilovaný pstruh s koprem a citronem

Grilovaný pstruh s koprem a citronem


Grilovaný pstruh s koprem a citronem je zdravé, lehké a dietní jídlo.


Pečené plněné papriky

Pečené plněné papriky


Odlehčete si jídelníček po vydatné zimě jednoduchým zeleninový, jídlem.


Grilovaný lilek s omáčkou Tahini

Grilovaný lilek s omáčkou Tahini


Grilovaný lilek s omáčkou Tahini je recept na úpravu lilku na japonský způsob.


RAW jahodový dort

RAW jahodový dort


Jahodová sezóna přeje zdravým dezertům.


Grilovaná vepřová panenka s pomerančovou marmeládou

Grilovaná vepřová panenka s pomerančovou marmeládou


Grilovaná vepřová panenka s pomerančovou marmeládou se podává nejčastěji s bramborovou kaší, ale také s opečenými brambory.


Kuře na česneku

Kuře na česneku


Kuře na česneku pečené současně s brambory je pikantní a voňavé.


Grilovaná kuřecí křídla Tandoori

Grilovaná kuřecí křídla Tandoori


Grilovaná kuřecí křídla Tandoori jsou pikantní a hodně populární jídlo.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Letní slunovrat - oslavte nejdelší den a nejkratší noc v roce 2020…, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: letní, slunovrat, oslavte, nejdelší, den, nejkratší, noc, roce, 2020….


×