Kuchyně na míru – trendy v moderním designu

Lukáš Svítil

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Kuchyně slouží a vždycky sloužily jako tepající srdce mnoha domácností. Není divu, obejme vás tam teplo, vůně a bezpečí. Kuchyně na míru ale také musejí dobře fungovat a vykazovat vysokou míru praktičnosti. V samotném umístění v rámci celé obytné jednotky se trend za poslední dobu poměrně výrazně změnil. Z oddělených místností se kuchyně na míru přestěhovala do větších prostorových celků a spojila se hlavně s obývacím pokojem, protože jsme rádi za společnost našich blízkých či přátel. Z přípravy jídla a jeho konzumace se tak opět stává společenská událost. Důraz se rovněž klade na plynulý pohyb mezi funkčními zónami, stejně jako na moderní technologie a přírodní materiály.

Kuchyně na míru – funkčnost a vzhled

Na prvním místě je třeba mít na paměti praktičnost a účelnost vaší kuchyně ve smyslu pravidla, co je nefunkční, nemůže být hezké. Vše musí ergonomicky vyhovovat vašim požadavkům.
Současní designéři preferují dekor bez zbytečných okrasných prvků a leitmotivem této metody jsou skříňky a zásuvky s bezúchytovým otevíráním. Vnitřní uspořádání skříněk vám díky promyšlenému designu nebude překážet v přístupu třeba k hrníčkům nebo talířům. Určitě prozkoumejte výsuvné nebo výklopné mechanismy skříněk, nebo si vyberte systém rolovacích dvířek. Skříňka, zásuvka nebo polička může mít svého nájemníka vybraného už při samotném výběru kuchyně na míru. Kořenky, lahve, odpad, nože, nádobí a jiné lze uskladnit chytře a jednoduše. Vše má svůj účel a tomu uzpůsobený tvar.

Prostor

Princip otevřeného prostoru se uplatňuje i zde, a to v podobě skleněných prosklených vitrín. Benefitem tohoto pojetí je bezpochyby vzdušnost, lehkost a přehlednost. Navíc vnitřní osvětlení prosklených skříněk v kuchyni na míru působí luxusně a zároveň jistě oceníte i jeho praktické využití.

Barva

Z nedávného výzkumu vyplynulo, že v kuchyních českých domácností dominuje bílá barva. Možná je to dáno tím, že bílá barva prostor opticky zvětšuje. Světlému laminu výborně sluší barvy jako mocca a tmavý antracit. Nejnovějším trendem kuchyní na míru je ale zelená barva, která má evokovat zelené lesy, a tím působit na vaši psychiku blahodárnými uklidňujícími účinky.


Materiál

V současných moderních kuchyních se stále více uplatňují kov, žula a mramor. Ani dřevo ještě při výběru toho správného materiálu nevyklidilo pozice. Jako kontrast k této báječné a ušlechtilé matérii se v moderním designu používají kovové elementy. Nejčastěji je najdete v rámování kuchyňských digestoří, kuchyňských ostrůvků nebo jako detaily rozmístěné na různých místech kuchyně. Odvážnější kuchařky a kuchaři volí z kovu i celé obkladové celky kuchyňských skříněk. Pokud si vyberete tento materiál, dávejte zvýšený pozor na zpracování materiálu. Výsledný efekt musí působit precizně, každá nesrovnalost bude vidět. Kovové materiály přitom nemusí působit pouze chladně a průmyslově, ale dražší měděné nebo levnější chromované materiály evokující opotřebovanost polidští vaši kuchyni v překvapivé míře.

Pracovní deska

Středobodem samotné kuchyně na míru je pracovní deska. Neexistuje jednotná nebo jinak striktně nařízená výška, ale jenom doporučení instalovat pracovní desku podle vaší výšky. Tedy přesně tak vysoko, abyste se nemuseli při vaření ohýbat a měli lokty pokud možno do pravého úhlu. Odolnost a životnost jsou parametry, na které klaďte důraz. A také nezapomeňte, že pracovní deska by měla být vyrobena z jednoho kusu bez spojů. Vybírat lze z mnoha materiálů, ať už jde o netradiční, jako je žula, křemen nebo keramika, nebo vybírejte desky z klasiky, jako je dřevo či laminát.

Moderní technologie

Kuchyně na míru budou víc a víc prošpikované moderními technologiemi. Ty však mají sloužit a nemají být vystaveny na obdiv. Proto dalším viditelným trendem pro rok 2021 bude diskrétní uložení domácích spotřebičů. Bez narušení celkového stylu kuchyně na míru lze jednoduše ukrýt ledničku nebo myčku. Pro malé pultové pomocníky při vaření, které se věčně povalují na lince a překážejí, designéři vymysleli tak zvané skryté stanice. Díky nim budou rychlovarné konvice, toustovače, kuchyňské roboty nenápadně uloženy, ale vždycky okamžitě po ruce.

Tvarohové knedlíky

Tvarohové knedlíky


I v krásné designové kuchyni na míru lze udělat českou klasiku tvarohové knedlíky.


Česnečka se sýrem

Česnečka se sýrem


Česnečka se sýrem vás perfektně spraví po dlouhé zimní procházce lesem.


Koprová omáčka s hovězím masem

Koprová omáčka s hovězím masem


Někdo ji miluje, někdo nenávidí, ale koprová omáčka s hovězím masem nikdy z našich stolů nezmizí.


Vánoční punč

Vánoční punč


Vánoční punč v tomto receptu najdete v lehké a jednoduché variantě.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Kuchyně na míru – trendy v moderním designu, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Kuchyně na míru – trendy v moderním designu.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: kuchyně, míru, trendy, moderním, designu.


×