Křepelčí vejce na talíři. Proč je zařadit do jídelníčku?

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Dříve byla křepelčí vejce považovaná za exkluzivní delikatesu, dnes už jde o zboží běžně dostupné. Na pohled jsou drobná křepelčí vajíčka velmi líbivá a zajímavé je i to, co skrývají pod slupkou.

Vejce patří mezi základní lidské potraviny a v kuchyni nejčastěji sáhneme po slepičích. Existují ale i další alternativy, přičemž velmi ceněná jsou zejména křepelčí vajíčka. Proč? Drobná skvrnitá vejce dobře chutnají, obsahují řadu prospěšných látek a pořádnou porci bílkovin. Pro alergiky mohou být příjemnou náhradou slepičích vajec, protože nejsou tak častým alergenem. Je toho ale mnohem více...

Křepelky versus slepice

Vejce nejmenších evropských hrabavých ptáků jsou sice mnohem drobnější než ta od slepic, jejich obsah je však o něco hodnotnější. Na rozdíl od slepičího vejce nalezneme v tom křepelčím větší porci energie a dvojnásobné množství vitamínů. V deseti až dvanácti gramovém vajíčku je ukryta i řada důležitých minerálních látek, stopových prvků a aminokyselin. Křepelčí vajíčka mají o 30% více žloutku, tudíž i více živin a naopak slepičí vejce obsahují o 15% více cholesterolu.

Křepelčí vejce pozitivně ovlivňují činnost srdce i cév. V čínské medicíně se používají jako prevence i při léčbě astmatu, chudokrevnosti a migrén. Konzumovat je se doporučuje i dětem, protože mají pozitivní vliv na růst a vývoj. Drobná vejce navíc nejsou tak náchylná k bakteriálním nákazám jako slepičí. Konzumovat se dají syrová i vařená a velmi ceněná je také skořápka, kterou lze pojídat neoloupanou společně s uvařeným vajíčkem nebo ji oloupanou rozemlít na mouku.


Jak křepelčí vajíčka vařit?

Při tepelné úpravě malých křepelčích vajíček musíme pracovat s jinými časovými údaji než u vajec slepičích. Jak na to, aby se nic nepokazilo?

Naměkko – kdo chce mít tuhý bílek, ale tekutý žloutek, nebude vejce vařit déle než 2 – 3 minuty.

Natvrdo – doba varu by u vejce natvrdo neměla přesáhnout čtyři minuty. Po uvaření je dobré vejce ponořit do studené vody, abychom zmírnili riziko prasknutí skořápky.

Návod na vaření:


  1. Do rendlíku napustíme dostatečné vody, přidáme lžičku octa a tekutinu začneme zahřívat. Vajíčko lze ponořit již do vody studené nebo si počkat až na moment, kdy voda začne vřít. Vejce by mělo být lehce potopené pod vodou.

  2. Podle toho, jestli chcete vařit vejce naměkko či natvrdo, ho nechte ve vroucí vodě 2 – 4 minuty.

  3. Uvařené vejce vyndáme lžící z hrnce a ponoříme ho na pár minut do studené vody.

  4. Před oloupáním vejce poválíme po podložce, aby se porušila skořápka. Tu pak snadněji oloupeme.


Na závěr: o prospěšnosti křepelčích vajec na lidské tělo už je jasno, otazník však visí nad chovem drobného ptactva. Křepelky se chovají především v klecích, a proto podmínky, v nichž žijí, nemusí být vždycky dobré. Doporučujeme proto nakupovat vajíčka od lokálních farmářů, kde je jasný původ vajec i způsob, jakým zvířata žijí.


Míchaná vejce

Míchaná vejce


Výtečnou míchanici lze udělat z jakýchkoliv vajec a dle fantazie můžeme přidat i další ingredience, jako je šunka, slanina, paprika nebo třeba hrášek.


Česnečka se ztraceným vejcem

Česnečka se ztraceným vejcem


Vajíčka lze přidat i do polévek a velmi dobře chutná ztracené vejce v tradiční česnečce.


Pikantní plněná vejce

Pikantní plněná vejce


Uvařený žloutek smíchaný s dalšími ingrediencemi a naplněný zpět do vajíčka vytvoří výtečnou chuťovku k vínu nebo pivu.


Vejce na tvrdo

Vejce na tvrdo


Jak dlouho vařit vejce, aby byl žloutek správně ztuhlý? Dozvíte se v receptu!


Čočka s uzeninou a vejcem

Čočka s uzeninou a vejcem


Takzvané volské oko je častou přílohou i k vařeným luštěninám. Skvěle nahradí maso.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Křepelčí vejce na talíři. Proč je zařadit do jídelníčku? , je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: křepelčí, vejce, talíři., proč, zařadit, jídelníčku?.

Kde najít informace



×