Křen jako příloha k masu i účinný lék proti nachlazení

Alena B.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Silný kořen vytrvalé byliny křenu selského se tradičně používá jako příloha k těžkým masitým pokrmům a klobásám. Také v lidovém léčitelství má čerstvý křen využití a jeho pozitivní účinky na lidské zdraví potvrzují i poslední vědecké výzkumy. Nejsilnější je křen v čerstvé podobě. Co z něj připravit?

Latinský název křenu selského armoracia rusticana se odvozuje z keltsko-latinského armoracius, tedy rostoucí u moře a latinského rusticus, čili venkovský, selský. Křen pochází z jihovýchodní Evropy a okrajových částí západní Asie. Této zelenině se štiplavou chutí se daří také u nás. Kvete v létě a čas na sběr kořenu je od července do srpna.

Účinky na zdraví

Křen je charakteristický svou velmi ostrou chutí, která vzniká při narušení struktury kořene, například při strouhání či krájení. Důvodem jsou sirné silice, které způsobují silné slzení. Nedávné vědecké studie dokázaly, že právě sloučeniny vznikající rozkladem glukosinolátů na isothiokyanáty mají antimikrobiální, protinádorové a protivirové účinky.

Naši předkové vsázeli na účinky nastrouhaného křenu zejména při nachlazení a kašli. Kořen se však používal také k léčbě revmatu, ledvinových kamenů, dny i pro povzbuzení chuti k jídlu. V podobě obkladu se používal křen smíchaný s octem také při bolestech zubů a neuralgických obtížích.  


Křen jako příloha k masu

Dodává pokrmům říz, strouhaný se používá do omáček nebo jako příloha k pečenému masu či domácím klobáskám. Důvod to má nejen kulinářský, ale také praktický. Konzumace nastrouhaného křenu zvyšuje produkci žaludečních šťáv, a tím usnadňuje trávení.

Recept na nachlazení

Strouhaný křen je tradičním lékem, který takzvaně "protáhne dutiny". Podává se například se strouhaným jablkem nebo v kombinaci s medem, který zmírní štiplavost kořene. Zejména na podzim, kdy nás trápí nachlazení, kašel a zahlenění je vhodné pojídat křen s medem po lžičkách. Dávkování je tři lžičky denně a tento přírodní lék je vhodný i při astmatických obtížích.

Jak na to:

Kořen křenu nastrouháme na jemném struhadle a naplníme ho do menší uzavíratelné sklenice. Křen zalijeme tekutým medem.

Tip: takto připravený lék nevydrží příliš dlouho, proto je dobré vyrábět ho v menších dávkách a plnit do menších sklenic.

Křenová omáčka od babičky

Křenová omáčka od babičky


Ostrá omáčka, která se hodí například k hovězímu masu. Vyzkoušejte tradiční recept.


Pomazánka z červené řepy a křenu

Pomazánka z červené řepy a křenu


Křen se hodí také do pomazánek. Sice nejspíš vžene slzy do očí, za to ale skvěle protáhne nos.


Vejce s křenovou omáčkou

Vejce s křenovou omáčkou


Tradiční bezmasý recept pro chladné podzimní dny. To je vejce s křenovou omáčkou.


Salát z kysaného zelí, jablek a křenu

Salát z kysaného zelí, jablek a křenu


Tento salát je plný super food! Vitamíny, minerály a léčivé silice fungují jako zbraň proti podzimním virům.


Křenová roláda s rostbífem

Křenová roláda s rostbífem


Výtečný pokrm pro sváteční nedělní oběd. Upoutá vzhledem i chutí.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Křen jako příloha k masu i účinný lék proti nachlazení, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: křen, jako, příloha, masu, účinný, lék, proti, nachlazení.

Kde najít informace×