Krása a mládí díky vitariánství: Vyzkoušejte změnit životní styl...

Adéla S.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Vitariánství neboli raw food je životní styl, jehož základem je konzumace syrové potravy upravené max do teploty 45 °C. Takto to původně měla v plánu matka příroda, dokud člověk neobjevil oheň. Díky tomuto způsobu přípravy si plodiny zachovají maximum výživných živin a blahodárně působí na naše zdraví. Obrovským bonusem je detoxikace organismu a úbytek na váze.

Zdraví díky živým enzymům

Zejména česká kuchyně dokáže suroviny pěkně “potrápit”, dlouhým vařením, dušením, smažením a podobně, úspěšně likviduje všechny vitamíny, minerály a důležité enzymy. Dalo by se říci, že konzumujeme mrtvé jídlo, které musíme dochucovat kořením abychom dosáhli kýženého chuťového výsledku. Není tedy divo, že mnoho lidí hlavně v České republice trpí na zažívací problémy či rakovinu tlustého střeva.

Každá změna se počítá

Ať se rozhodnete dát přednost pouze syrové stravě neboli raw food, nebo si jen uděláte měsíční detox či do svého jídelníčku zařadíte více zeleniny a ovoce, každá změna se počítá. Do dvou týdnů změny jídelníčku pocítíte i uvidíte rozdíl. Základ je vnímat své tělo a dát mu to co potřebuje v té nejvyšší kvalitě. Začít můžete například popíjením celerové šťávy s mrkví, která má výjimečné detoxikační vlastnosti, posiluje nervový systém a dokonce patří mezi osvědčené přírodní afrodiziakum. Ještě výraznější očistu nastartují superpotraviny v raw kvalitě - mladý ječmen a chlorella. Jejich předností je, že organismu dodají důležité živiny a zároveň ho detoxikují.

Jak začít měnit jídelníček

Náhlá a rychlá změna stravy může být pro tělo šok, a proto doporučujeme provádět malé změny. Příliš rychlý skok vás může odradit a získáte negativní názor na raw food. Důležité je organismus na změnu stravy postupně zvykat. Ideální jsou teplé měsíce, kdy je všude dostatek ovoce a zeleniny, nejlépe v bio kvalitě. Začít můžete pomalu s vynecháním průmyslově zpracovaných potraviny, pečiva, masa, mléčných výrobků a tak dále. Nahrazujte tyto potraviny dobrůtkami podle raw receptury, například čokoláda z nepražených kakaových bobů je naprostá delikatesa. Pokud vás bude honit mlsná po nezdravém jídle, pokuste se zvládnout své chutě pomocí raw tyčinky, koláčků, svačinové pomazánky, lněných krekrů nebo šetrně sušeného ovoce a nepražených ořechů.


Benefity raw stravy

Rychlejší a lepší zažívání
Lepší spánek
Více energie
Zásaditý a harmonický organismus
Prevence infarktu
Lepší imunitní systém
Zdravá pokožka a mladiství vzhled
Prevence stárnutí buněk
Úbytek na váze
Psychická pohoda a odolnost proti stresu

Bez čeho se neobejdete

Dobré je si také pořídit kvalitní mixér a s jeho pomocí si doma připravit například svůj první živý chléb z mandlí a ovesných vloček a nebo raw pizzu ze lněného semínka. Mezi další nezbytné pomocníky patří také výkonný odšťavňovač, sušička pracující i při nízkých teplotách a mlýnek. Úžasné mrkvové, cuketové nebo třeba okurkové špagety vykouzlíte s pomocí spiralizéru. Oblíbené jsou také nakličovací misky, s nímž aktivujete živiny dřímající v semenech. Všechny uvedené přístroje by neměly suroviny zahřát nad zmíněných 45 °C. Po čase konzumace raw food se vám probudí k životu chuťové pohárky, které pod náporem umělých dochucovadel a zvýrazňovačů chuti byly “dezorientované”. Rozzáří se vám pleť a celkově budete vypadat mladší a vaše ručička na vaší váze půjde dolů.

Ořechovo-datlové raw kuličky

Ořechovo-datlové raw kuličky


Jednoduchý zdravý dezert, který budete milovat.


Raw mungo salát s mátou a koriandrem

Raw mungo salát s mátou a koriandrem


Naklíčené mungo fazolky jsou ideální pro jarní očistu.


RAW jahodový dort

RAW jahodový dort


Oslavte své narozeniny s tímto delikátním dortem.


Tarator - svěží okurková polévka

Tarator - svěží okurková polévka


Jednoduchá okurková polévka, která se skvěle hodí do horkých dní.


Tofu poke bowl

Tofu poke bowl


Japonský sushi salát dnes patří mezi velmi populární jídlo.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Krása a mládí díky vitariánství: Vyzkoušejte změnit životní styl..., je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Kde najít informace×