Kopřiva dvoudomá, hnojivo pro naše tělo

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Kopřiva dvoudomá roste všude kolem nás. Většinou kolem ní procházíme bez povšimnutí, nebo se o ni "spálíme" a máme na těle malé pupínky. Někdy ani netušíme, že je tato zelená štiplavá rostlina naším zdravým pokladem, a že obsahuje spoustu vitamínů a minerálů, které mají na náš organismus velice příznivý vliv.

Kde najdeme kopřivu a kdy ji sbírat

Kopřivu není těžké najít, protože roste téměř všude a je takřka nepřehlédnutelná. Najít ji můžeme od zahrádek, příkopů a cest, přes hory i nížiny, až po lesy. Ke sběru slouží celá rostlina. Nejvhodnější je kopřivu sbírat časně z jara, protože má v tuto dobu nejlepší účinky. Doba sběru však bývá od dubna až do září. Pro sběr se doporučuje používat velmi odolné rukavice, kvůli jejím pichlavým miniaturním chloupkům, které slouží jako malé jehličky obsahující kyselinu mravenčí, která se nám při doteku s rostlinou dostane do těla a nepříjemně pálí. 

Obsah blahodárných látek v kopřivě

Kopřiva se může pyšnit vysokým obsahem proteinu, který je dvakrát vyšší než například v sojových bobech. Obsahuje také minerální látky, jako jsou draslík, hořčík, železo, fosfor a vápník. Dále obsahuje vitamíny A, B, C a E, karotenoidy, glukoniny, chlorofil, bílkoviny, sacharidy, třísloviny, fytocidy, celulozu acetylcholin a jiné další látky.

Kopřivu bychom měli, díky těmto účinným látkám, zařadit do našeho jídelníčku, ať už jako doplněk stravy, nebo jako chutný salát či jiný zdravý pokrm, kterých je mnoho. Bylinkáři považují kopřivu jako český žen-šen.


Kopřiva pro naše zdraví

Kopřiva léčí především chudokrevnost, proto se užívá na pročištění krve a krvetvorby. Protože snižuje obsah cukru v krvi, má dobrý vliv na slinivku břišní. Kopřivou si můžeme léčit i záněty močových cest a zástavu močení. Tato rostlina je výborná na jarní kúry, protože současně vyvolává dobrý průběh stolice. Kopřiva také pomáhá od únavy a snížené výkonnosti způsobené stresem.

Kopřivový čaj

Čaj bychom měli pít preventivně po celý rok, protože výborně pomáhá proti virovým a bakteriálním nemocem. Kromě toho je skvělý proti některým druhům alergií, například senné rýmě. Čaj se v tomto případě pije delší dobu. Trpíme-li vodnatelností, pak je čaj výborným prostředkem na odvádění vody z těla.

Příprava kopřivového čaje je jednoduchá. Stačí spařit jednu čajovou lžičku listů kopřivy v jednom šálku vroucí vody, nechat chvilku vyluhovat,aby byly zachovány důležité účinné látky a můžeme si dopřát lahodný čaj.

Kopřivová tinktura

Tinktura se užívá několik týdnů. Je výborným prostředkem proti nemocem žlučníku, jater, žaludečním křečím, vředům střev i žaludku, také při zahlenění dýchacích orgánů a žaludku i proti chorobám plic. Tinkturu je možné užívat i jako prostředek pro blaho našich vlasů.

Na tinkturu budeme potřebovat kořen kopřivy, který vykopeme na jaře nebo na podzim. Ten si očistíme kartáčem ve vodě, nakrájíme na drobné kousky a vložíme do sklenice až po hrdlo. Kořen zalijeme 30-40% pálenkou, nejlépe žitnou, a necháme 14 dní macerovat na teplém místě. Potom scedíme a můžeme užívat po lžičce denně. Vždy je lepší si tinkturu ředit ve sklenici vody, sníží se tím síla alkoholu. 

Koupele nohou

Pokud trpíte zúžením cév na nohou, pak jistě uvítáte kopřivovou koupel, která se připraví z velké hrsti kořene a velké hrsti stonků a listů kopřivy. Tuto směs zalijeme pěti litry studené vody a necháme přes noc stát. Druhý den přivedeme směs k varu a hned odstavíme. Nohy koupeme 20 minut v tak teplé vodě, jak jen zvládneme. Ten samý obsah můžeme ještě dvakrát až třikrát opakovat.

Semínka jako doplněk stravy

Kopřivová semínka je možné užívat místo chia semínek. Jsou výborná v bílém jogurtu i v kaši, můžeme si z nich připravit lahodný nápoj a nebo je konzumovat samotné, ale nezapomeňme, že vše se musí užívat s mírou a nic se nemá přehánět.

Kopřivu si můžeme také zakoupit, a to jakoukoli část v sušeném stavu, ve specializovaných prodejnách či e-shopech i v lékárnách.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Kopřiva dvoudomá, hnojivo pro naše tělo, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Kopřiva dvoudomá, hnojivo pro naše tělo.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: kopřiva, dvoudomá,, hnojivo, pro, naše, tělo.

Kde najít informace×