Kopr je skromná a nenápadná bylinka, víte ale že je velmi užitečná?

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Je jaro, všechno kolem nás se začíná zelenat. My, co máme zahrádku a pěstujeme na ní nejen krásné květiny a ovocné stromy, ale i zelené bylinky do kuchyně, začínáme trávit na zahradě spoustu času. Zelených bylin, které si snadno sami vypěstujeme na záhonku i v truhlících na terase známe spoustu. Většinou jsou na pěstování velmi nenáročné a za nepatrnou péči nás odmění denně čerstvým voňavým kořením. Jednou z takových rostlinek je i kopr. Pokud jste to s ním ještě nezkusili, třeba je právě teď nejvyšší čas. Protože možná to nevíte, ale kopr je bylina, která velmi prospívá našemu zdraví.

Je to jednoletá, někdy až metr vysoká rostlina. Semena, která dostaneme v každém zahradnictví se vysévají v klidně už květnu, a již po 6 týdnech můžeme sklízet nať. Pro kopr je nejvhodnější slunné místo, vyžaduje dostatek vláhy a kvalitní půdu. Z rostliny se používají hlavně jeho semena, případně nať. Nať se sklízí během vegetace před vykvetením, semena se sbírají až po dozrání, na podzim.

Kdo by neznal klasickou koprovou omáčku, jihočeskou kulajdu, okurky naložené s koprem nebo třeba tzatziki. Tam všude je důležitou součástí receptu právě tahle aromatická bylinka. A nejen tam, kopr najdeme ve spoustě dalších jídel v české i v mnoha zahraničních kuchyní. Kromě jídel, kde se kopr používá během jejich tepelné úpravy, také může být nať přísadou různých salátů z čerstvé syrové zeleniny. Semena se hodně využívají při nakládání okurek. Kromě toho, že je aromatický a dává jídlu nezaměnitelnou chuť, má kopr i spoustu dalších vlastností, kvůli kterým bychom na něj nejen neměli zapomínat, ale ba právě naopak. Protože našemu organizmu prospívá v mnoha směrech.


Hlavně našemu trávícímu ústrojí je kopr velmi prospěšný. Obsahuje mnoho důležitých vitamínů např. A, C a vitamíny skupiny B. Také zinek, hořčík, draslík, vápník a jiné minerály. Zmírňuje plynatost a nadýmání, zažívací potíže, nechutenství. Snižuje krevní tlak a zlepšuje činnost srdce. Čaj z kopru je zklidňující, prospívá i močovým cestám a ledvinám. Také se doporučuje mladým matkám, protože podporuje tvorbu mateřského mléka. Kopr posiluje imunitu, pomáhá i při bolestech hlavy. Prospívá našim kostem, vlasům, nehtům. Z rozdrcených semen nebo z kvetoucí natě si můžeme připravit nálev a při potížích ho pít 2 x denně.

Pokud jste na tuhle léčivou a voňavou bylinku loni zapomněli, je teď právě čas to napravit a vypěstovat si letos svůj vlastní čerstvý kopr. Na našich stránkách najdete spoustu receptů kdy se vám bude hodit.

Koprovka

Koprovka


Klasika, kterou jedni milují a druzí zatracují. Kopr je tu nezastupitelný.


Koprová polévka bez lepku

Koprová polévka bez lepku


I tady se bez kopru neobejdeme. Jeho svěží chuť a vůně evokuje jaro a slunce.


Tzaziki s bramborami jako salát

Tzaziki s bramborami jako salát


Vůně a chuť kopru osvěží jednoduché jídlo. Vyzkoušejte ho.


Kulajda

Kulajda


Tato krajová klasika se bez kopru také neobejde. Milujeme ji.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Kopr je skromná a nenápadná bylinka, víte ale že je velmi užitečná?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: kopr, skromná, nenápadná, bylinka,, víte, ale, velmi, užitečná?.

Kde najít informace



×