Končí léto plné slunce a tepla? Říjen sice hlásí příchod podzimu, ale ten má také svá kouzla.

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Se svátkem svatého Václava 28.září je jasné, že léto je pryč, a s říjnem už definitivně přichází podzim. Bývá už chladno a deštivo, podzimní mlhy nás mnohdy naplňují smutkem a tesknotou. Ale nevěšme hlavu. Přesto, že říjen nám signalizuje nástup toho temnějšího a chladnějšího období v roce, přináší nám spoustu příležitostí, jak si ho naplno užít.

Vrcholí sklizně, nastává vinobraní, blíží se čas výlovu rybníků. Je to i svátek myslivosti, čas zvěřinových hodů, čas posvícení a setkávání s přáteli, na které v hektickém létě nezbýval čas. Lidé se více zdržují ve svých domovech a mnohé z nich již zdobí podzimní výzdoba z větviček červených jeřabin a šípků, z barevných podzimních listů a jiných přírodních materiálů. Na svých vycházkách v často ještě krásných a slunečních podzimních dnech jich v přírodě najdete spoustu.

Posvícení a hody jsou velkou příležitostí i k posezení u dobrého jídla a pití. Posvícenské koláče, pečené husy a kachny. Tradice poutí a posvícení se v mnoha obcích stále udržují, dnes už ale víceméně bez původního náboženského podtextu. Je to spíše příležitost k setkávání s širší rodinou a s přáteli. Koneckonců hned za říjnem přichází listopad a s ním svatomartinské slavnosti, svatomartinská vína a samozřejmě svatomartinská husa.

Pro děti je říjen časem draků. Ať už si doma společně s nimi vyrobíte svého vlastnoručně vyzdobeného, nebo ho přinesete z obchodu. Dětem tak připravíte zážitek spojený s pohybem na čerstvém vzduchu a v přírodě, což je v době počítačů, tabletů a chytrých telefonů určitě dobrý nápad.


V říjnu se také slaví několik svátků. Jeden z nich je 20. října, a je to Mezinárodní den stromů. Vznikl vlastně v Nebrasce, kde jeden z jejích obyvatelů začal stromy pěstovat a sázet, a tak krajina, původně bez stromů, se s přispěním i mnoha dalších, změnila k nepoznání. Odsud se pak tento hezký zvyk, sázet stromy, rozšířil do celého světa. A protože právě říjen je tím pravým měsícem pro jejich výsadbu, mnohde tento zvyk každý rok dodržují. Může to být k určité události, třeba k narození dítěte. Každopádně je to hezká tradice. Tak proč se k tomu nepřipojit a letos také zasadit strom.

Den vzniku samostatného československého státu, 28. října, se oslavuje každoročně na Vítkově nebo na Hradčanském náměstí, vojenskou přehlídkou apod. Je to státní svátek, pro mnohé školáky je spojen s podzimními prázdninami, takže děti mívají několik dní volno. Můžete toho využít a vyrazit s dětmi na poučný i zábavný výlet po památkách, některé naše hrady a zámky mají v tento den i volný vstup.

31. října se také v některých zemích slaví Halloween, což u nás není tak úplně běžné. Ale i tak si někteří vydlabeme oranžovou dýni, rozsvítíme v ní svíčku a ozdobíme dům i byt. A že to má být ochrana před zlými silami, tak to také není k zahození. Našim dětem možná pořídíme nějaký strašidelný kostým na malou školní párty.

A nezapomeňte, poslední víkend v říjnu se mění čas, vracíme se ke standardnímu středoevropskému času, který nyní nazýváme časem zimním. Budeme sice tu noc o hodinu déle spát, ale zase bude dříve tma. Takže budeme více času trávit doma a třeba s rodinou vymyslíme nějaké společné hry nebo to podvečerní klidné posezení proměníme v „černou hodinku“ povídání a naslouchání jeden druhému.

Říjen je měsíc, kdy se náš život trochu zklidní, zpomalí, a to nikdy není na škodu. Užijte si hezký a aktivní podzim, plný nových zážitků.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Končí léto plné slunce a tepla? Říjen sice hlásí příchod podzimu, ale ten má také svá kouzla., je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Kde najít informace×