Kniha Staropražská kuchařka – klasické recepty ze staré Prahy

Redakce Jídlo.cz

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Spousta z nás má ráda historii, a tak prahneme po nových informacích ohledně čehokoli, co se událo v minulosti. A jelikož se málokdo z nás dobře orientuje v geopolitice, které se veškeré to válčení, plenění a schůzování týkalo, obracíme svoji pozornost k malé historii konkrétních míst a lidí. Asi největší oblibě se těší historie gastronomie. Jedná totiž o každodenní žitou realitu každého z nás, a proto lidi přirozeně zajímá, co jedli naši předci. Jedním z příspěvků k tomuto tématu je i výpravně pojatá kniha Staropražská kuchařka, která se zabývá obdobím, jemuž historikové nevěnují mnoho pozornosti. A to konec 19. století znamenal příchod utopenců nebo třeba řízků v trojobale!

Většina historických pojednání o kuchařství vyprávějí o pravěku, době předbělohorské v 16. století nebo o začátku 19. století, kdy si širší veřejnost začala všímat svého jídelníčku a kdy vyšla slavná kuchařka M. D. Rettigové. Nicméně právě koncem 19. století, o kterém se ve Staropražské kuchařce píše, získávala česká kuchyně svoji nynější podobu. Lze to například vyčíst z knih, které v té době vznikaly. Poznáváme v nich už náš svět v tom, co tehdejší hrdinové jedli a pili.

Talián a řízek

Pro Jana Nerudu byl smažený řízek v trojobale španělskou vesnicí a to byl velikán české literatury nadšeným fanouškem hodování a veškerého jídla, dnešními slovy bychom ho označili jako gastronauta. Nebo ve slavné kuchařce M. D. Rettigové nenajdeme zmínku o receptu na knedlo-vepřo-zelo. Asi nejblíže tomuto receptu je kyselé zelí s vepřovou pečínkou, ale bez knedlíků! O několik let později bylo všechno jinak. Teprve ve druhé polovině 19. století se začaly objevovat na stolech českých domácností například řízky v trojobale, utopenci a taliáni. Lépe situované vrstvy si už v té době dopřávaly škrábaná syrová masa na způsob tatarského bifteku – takže s žloutkem a pálivými přísadami. Ze sousedních zemí k nám na konci 19. století doputovala inspirace v podobě pečeného masa a kysaného zelí, kterou jsme transformovali do národní klasiky vepřo-knedlo-zelo. A můžeme pokračovat prvním výskytem jídel podobných dnešním gulášům, oblibu si získala pražská šunka a párky a tehdejší Čechy také mocně oslovila dršťková polévka. V receptech se hojně objevují rajčata a papriky. Dělaly se hodně omáčky mrkvovo-celerovo-petrželové.

Plzeňský ležák a kafe k snídani

Ve druhé polovině 19. století se přestalo snídat pivo. Vystřídaly ho káva a čaj s houskou. Zároveň s tím vzrostl vliv velkých pivovarnických domů, jako jsou Plzeňský Prazdroj, smíchovský Staropramen nebo velkopopovický Kozel, protože vařily ležáky plzeňského typu, které získávaly víc a víc na oblibě. Tím ale prořídly řady malých pivovarů se svými svrchně kvašenými pivy, do nichž se přidávala pšenice. To vše se dělo díky rozvoji systémů chlazení a metodám uchovávání potravin.


Čaj později než káva

Výtečná kniha Staropražská kuchařka obsahuje hlavně spoustu receptů, které tehdy kolovaly Prahou. Najdete v ní tedy i recepty pražských židů nebo Němců. Staropražská kuchařka dává i odpovědi na záhady typu – proč trvalo uchytit se čaji v českých domácnostech delší dobu, než tomu bylo u kávy. Nejspíš proto, že čaj byl dlouho považován za lék. Pozoruhodné je, že i v kolébce pití čaje v Anglii se tento nápoj etabloval až později než káva. Dalším vysvětlením může být větší vzdálenost čajových plantáží od Evropy. Kafe se často pilo v podobě lidových náhražek – cikorky nebo melty.

Restaurace a typická jídla

Tehdejších lepších podniků bylo v Praze okolo stovky a od ostatních restaurací se lišily tím, že zaměstnávaly svého kuchaře, zatímco v běžných hospodách kuchař nebyl, a tak se tam večer podávaly jenom studené pokrmy. Dokonce bylo dovoleno nosit si s sebou svoje teplé jídlo například z řeznických jídelen, kde se jedlo na stojáka a které dnes už vymizely.

Jaké rozdíly ve stravování tedy oproti dnešní době panovaly? Velmi oblíbené pokrmy se dělaly z vnitřností. Takže se ve velkém konzumovaly mozečky, brzlíky, plíčka, sleziny a podobně. Do dnešních dní vlastně v povědomí lidí vydržely pouze játra a ledvinky. Podobně jako v dřívějších dobách na jídelníčku zejména chudších lidí stále figurovaly hrách a kroupy. Místo kuřecího a vepřového se více jedlo hovězí maso. Na trhu bylo vždy plno nejrůznějších hub, ale i sladkovodních ryb, raků, šneků a žab. Naopak byste v tehdejší Praze marně hledali vločky, smažený sýr nebo pizzu.

Recepty ze staré Prahy

Z knihy Staropražská kuchařka uvedeme dva recepty, které jsou snadné na přípravu i na použité suroviny, a zároveň jde dnešní optikou o ne zcela typické recepty.

Povidlová omáčka k masu a uzeninám

30 g tuku
2 lžíce másla
4 lžíce švestkových povidel
cukr
sůl

Nejprve švestková povidla rozvařte v 2,5 dl vody. Potom zahusťte světlou jíškou udělanou z tuku a mouky. Podle sebe osolte nebo oslaďte. Nakonec můžete přidat i lžíci rumu nebo špetku skořice. Tato povidlová omáčka se podávala k vařenému uzenému masu s knedlíkem.

Smetanový mandlový křen k uzenému

máslo
hladká mouka
muškátový květ
vývar
smetana
cukr
sůl
mandle
křen

V kastrolku rozpusťte máslo, přisypte do něj hladkou mouku a přidejte trochu muškátového květu. Osmahněte. Studeným vývarem potom zásmažku zalijte, rozšlehejte a pak povařte alespoň půl hodiny. Do omáčky přidejte cukr, smetanu, podle chuti přisolte a nakonec omáčku přeceďte. Do takto hotové omáčky přidejte spařené, oloupané a na nudličky nakrájené mandle. Krátce je v omáčce povařte a pomocí sýrového másla zjemněte. Najemno nastrouhaný křen dejte do omáčky až těsně před podáváním. Jenom tak totiž neztratí svoji sílu.

Pečené koleno

Pečené koleno


Skvělý český recept na pečené koleno patří ke stálicím tuzemských obědů a večeří.


Řízek z hovězího roštěnce

Řízek z hovězího roštěnce


Řízek jako import, ale zaplaťpánbůh za něj. Tento recept na smažený řízek je z hovězího roštěnce.


Koprová omáčka s hovězím masem

Koprová omáčka s hovězím masem


Recept a koprová omáčka s hovězím masem se výborně rýmuje a ladí. Zkuste i vy recept na koprovou omáčku s hovězím masem.


Vepřové  kotlety na pivě

Vepřové kotlety na pivě


Výborný recept na vepřové kotlety na pivě se hodí pro pánské večeře.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Kniha Staropražská kuchařka – klasické recepty ze staré Prahy, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: kniha, staropražská, kuchařka, klasické, staré, prahy.

Kde najít informace



×