Klíšťata si už brousí sosáčky! Víme, jak se jim účinně bránit!

Tomáš Rohlena

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

I když nás ještě nad ránem trápí přízemní mrazíky, přes dnes se teploty vyhoupnou i k dvaceti stupňům, a klíšťata se začínají probouzet ze zimního spánku. Hladové a natěšené, jak se přisají na nejbližší oběť – ať už vašeho domácího mazlíčka nebo přímo na vás. Poradíme vám, jak se jim účinně bránit i přírodní cestou.

Repelenty na klíšťata za rozumnou cenu

I klíšťata mají hlad

A bohužel si rády pochutnávají i na lidské krvi. Samo o sobě by se jim toto zlodějské počínání dalo odpustit, kdyby ovšem nepřenášela životu a zdraví nebezpečné choroby – především klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu. Stále nejúčinnější metodou je rozhodně očkování. Chcete-li mít stoprocentní jistotu, že od infikovaného klíštěte nedostanete klíšťovou encefalitidu, pak je rozhodně jasnou volbou dobrovolné očkování, které vás před touto zákeřnou chorobou účinně ochrání. Bohužel proti druhé závažné chorobě – a to lymské borelióze – dosud žádné očkování neexistuje. Je proto důležité se chránit především před tím, aby se do vás klíště vůbec mlsně nezakouslo.

Přírodní přípravky za pár korun

Proč si kvůli klíštěti upírat nádherné vycházky do přírody! Pokud se budete držet osvědčených rad a přidáte k tomu babské triky, šanci, že klíště si vybere právě vás, výrazně eliminujete.

Repelenty na klíšťata za rozumnou cenu

Velmi oblíbenou fintou proti klíšťatům je lidově řečeno nevonět jim. K tomuto účelu skvěle poslouží obyčejný sušený fenykl. Stačí si toto koření zašít do látkového pytlíčku a nosit jej u sebe v kapse, během vycházky pak občas promnout v prstech. Stejně dobře účinkuje i tea tree oil, který si můžete vmasírovat na kotníky a lokty před samotnou vycházkou. Mezi další oblíbenou metodu ochrany patří i pravidelné užívání vitamínů řady B, které mají specifickou vůni. Tu pak svým potem vylučujeme z těla a klíšťatům opět nevoníme. Při toulkách přírodou je také důležité obléci si oblečení s dlouhými rukávy i nohavicemi, a to nejlépe ve světlých barvách.


Co dělat, když se klíště přisaje

Především je nutné včas a rychle jej z kůže odstranit. V tom, jakým způsobem, se i odborníci a lékaři stále přou – důležité je však vytáhnout klíště vždy celé. Někdo radí točit s klíštětem ve speciální pinzetě po směru hodinových ručiček, jiný proti směru hodinových ručiček, někdo říká viklat a najde se i široká veřejnost, která se klíšťat zásadně zbavuje pomoci mýdla na vatě a následným pouhým kroužením na klíštěti. Ať tak či tak, držte se jednoduchých zásad:

Repelenty na klíšťata za rozumnou cenu

- při vytahování klíštěte použijte nejlépe rukavice
- klíštěte ani ranky se nedotýkejte holýma rukama
- místo po klíštěti důkladně vydezinfikujte
- klíště rozhodně nezapalujte ani nemačkejte v ruce, ale nejlépe spláchněte do záchodu


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Klíšťata si už brousí sosáčky! Víme, jak se jim účinně bránit!, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: klíšťata, brousí, sosáčky!, víme,, jak, jim, účinně, bránit!.

Kde najít informace



×