Karob, zdravější varianta čokolády

Dana F.

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Karob nebo čokoláda?
Možná už jste se s ním setkali ve zdravých výživách či v potravinách, jako polevou na různých sladkostech. Na pohled jí od čokolády skoro nerozeznáte, ale chuťově už ano. Čokoláda je prostě čokoláda a nahradit se nedá. Ale pokud přemýšlíte nad svým zdravím a nad tím, co jíte, karob je jednoznačně dobrá volba. Chuťově je také vynikající. A pro děti určitě vhodnější, jelikož nezpůsobuje alergie, obsahuje pouze 7% tuku (kakao 23%) a až 48% přírodního cukru (kakao pouze 5%, proto se uměle přislazuje). V karobu ještě ke všemu najdeme mnoho zdraví prospěšných látek – bílkoviny, aminokyseliny, vlákninu, vitamíny a minerály. Bohatě je zastoupen hořčík, vápník, dále také železo, nikl, fosfor a vitamíny A, D a B.

Co to vlastně je?
Karob se vyrábí z prášku, který se získává z plodů stromu Rohovníku obecného (latinsky Ceratonia siliqua). Tyto plody se také nazývají svatojánské chlebíčky. Rohovník pochází ze Středomoří, kde hojně roste, ale byl zatažen i do severní Afriky, Australie, na západní pobřeží USA, do Střední Ameriky a Chile, ale můžete se s ním setkat i v Jihoafrické republice. Karob neboli svatojánské chlebíčky se jedí a zpracovávají sušené, jsou velice sladké a chutné. Zajímavostí je, že ve Středomoří se používají jako krmivo pro dobytek.

Účinky na naše zdraví
Bylo dokázáno, že karob snižuje hladinu cholesterolu v krvi a podporuje trávení. Jak již bylo zmíněno výše, nezpůsobuje alergie, a proto se používá i jako náhrada mouky při bezlepkové dietě. Na rozdíl od čokolády nevyvolává po požití zrychlený tep, poruchy spánku a hyperaktivitu. Proto se doporučuje jako zdravější varianta pro děti. Karob je také vhodný pro ty, kteří jsou alergičtí na kravské mléko. Ještě je důležité zmínit, že karob oproti kakau neobsahuje kofein.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Karob, zdravější varianta čokolády, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Karob, zdravější varianta čokolády.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: karob,, zdravější, varianta, čokolády.

Kde najít informace×