Kapr smažený nebo načerno?

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Plné sádky vánočních kaprů a promrzlí prodavači s podběráky snažící se vylovit právě toho co jste si vybrali, i to patří ke kouzlu Vánoc. A pro značnou část naší populace je kapr, ať už smažený nebo třeba načerno, nepostradatelnou součástí Štědrovečerní tabule. Zapíchnutá kost občas také, ale to sem nepatří.

A jak se to stalo? Kapr je dnes typická ryba českých vod, její původ je ale v daleké Asii. A již staří Římané ji měli na svém stole a dokonce již provozovali rybníkářství, které se během času dostalo i k nám, i když zřejmě již v trochu jiné podobě. Původní, nešlechtěný kapr, sazan, dnes žije již jen v některých velkých evropských řekách, jako je třeba Dunaj.

Vyšlechtěné formy kapra jsou u nás chovány jako významná hospodářská ryba, a to hlavně pro kvalitní maso a rychlé přibývání na váze. Nevýhodou jsou snad jen ty drobné kosti.

Kapr už ve středověku nebyl považován za maso, proto byl hlavním postním jídlem a také levným, proto si ho mohli dovolit i nemajetní lidé. U nás se stal tradičním vánočním jídlem až koncem devatenáctého století. A naše klasické vánoční menu, smažený kapr a bramborový salát pro nás zapsala do kuchařky sama Magdalena Dobromila Rettigová v roce 1924.


Kapr je také rybou sportovní. Specializovaná disciplína lov kaprů na udici se provozuje dokonce na mezinárodní úrovni.

Vyšlechtěné formy kapra jsou:

Kapr šupinatý - celé tělo má pokryté šupinami

Kapr lysec - na těle má lysá místa bez šupin

Kapr řádkový - podobný lysci, má ale na boku dvě pravidelné řady šupin

Kapr hladký - jeho tělo je téměř úplně bez šupin, kromě několika jednotlivých u ploutví

Takový kapr v přírodě se může dožít dokonce až 40 let a jeho délka může dosáhnout klidně devadesáti centimetrů. Je to všežravec, živí se i vyhrabáváním potravy ze dna rybníků a řek a odtud získal trochu nelichotivý název „vodní prase“. Náš, vypěstovaný hlavně v umělých nádržích, vánoční kapřík, mívá ideální váhu dvě až tři kila.

Zajímavostí je, že kapr zavlečený do Austrálie se tam stal hlavním přemnoženým invazivním druhem jejich sladkovodních ekosystémů a tak se snaží o jeho naprosté vyhubení.

Nám ale nic nebrání v tom, pochutnat si na oblíbeném štědrovečerním menu a pro štěstí si položit kapří šupinu pod talíř. A jestli třeba ryby moc nemusíte, takový vepřový nebo kuřecí řízek se salátem chutná přece taky báječně.

Smažený kapr

Smažený kapr


Vánoční klasika pro většinu z nás.


Kapr na másle

Kapr na másle


Lehčí verze a více vynikne chuť dobrého rybího masa.


Pikantní smažený  řízek

Pikantní smažený řízek


Nemusíte ryby? Tak co tenhle řízeček?


Krémová polévka z kapra

Krémová polévka z kapra


Rybí polévka také patří na vánoční stůl. Jemná a delikátní.Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Kapr smažený nebo načerno? , je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Kapr smažený nebo načerno? .
Nebo hledejte podobné podle části názvu: kapr, smažený, nebo, načerno?.

Kde najít informace×