Jídlo doma – rady a doporučení
Kvalitní, pravidelná, a hlavně v každém smyslu slova dobrá výživa představuje základ pro fungování a vývoj lidského organismu. Kondice našeho imunitního systému přímo závisí na konzumaci čerstvých surovin a naopak imunitu podkopávají vysoce průmyslově zpracované potraviny, hezky česky řečeno polotovary, které jsou bohaté na cukry, tuky a sůl. Světová zdravotnická organizace vydala sadu doporučení, jak se během času stráveného doma co nejlépe stravovat. Zde přinášíme několik z nejdůležitějších.
Na nákup mějte plán
Mít přehled v zásobování potravin patří mezi základní návyky během karantény. Nadměrné hromadění potravin vede k nadměrné konzumaci nebo k rychlé zkáze, zejména čerstvých potravin. Nejprve zpracujte potraviny, které máte už doma, vždy přitom sledujte datum spotřeby. Dalším efektem tohoto přístupu bude snižování potravinového odpadu přesně ve jménu hesla – neplýtvejte jídlem.
Používejte čerstvé potraviny
Návštěvy obchodu asi budete trochu omezovat. Vždy ale myslete na základní pravidlo – lepší čerstvé než trvanlivé. V současné situaci toto doporučení pravděpodobně zní mírně zvláštně, protože čerstvé potraviny se rychleji kazí. Využívejte však více než kdy jindy svého mrazáku. Zmrazené ovoce, zelenina, ryby nebo maso vydrží velmi dlouhou dobu ve výborné kondici. Děti potěší zejména bobulovité ovoce, které lze po vyndání z mrazáku cucat jako super zdravý bonbon. Vitamíny obsažené v čerstvých potravinách výrazně posilují vaši imunitu.
Vyplňte nenadále věnovaný čas vařením. Spousta z nás si stýská, že na vaření v nabitém programu prostě není místo. A určitě mnoho zaměstnaných lidí plánuje uvařit zrovna ten recept, o kterém včera slyšeli od kolegyně z práce. Nebo konečně splňte předsevzetí upéct něco sladkého, po čemž se vám stýská už od puberty. Věřte, že vaření z čerstvých surovin prospěje vašemu zdraví víc než chození do posilovny.
Bezpečné zacházení s potravinami
Fundamentálním předpokladem zdravého stravování je bezpečnost potravin. Pravidla správné hygieny pokládají základy dobrému zdraví a předcházejí kontaminaci a různým alimentárním nákazám. Všichni dobře známe například salmonelózu nebo nekončící průjmy. Tyto jednoduché poučky lze shrnout do pěti bodů:
• Udržujte svoje ruce i svoji kuchyň čisté.
• Syrové maso nesmí přijít do styku uvařenými nebo čerstvými potravinami. Například vždy důkladně omývejte prkýnko, na kterém jste krájeli syrové maso.
• Jídlo uchovávejte buď pod 5 oC, nebo nad 60 oC.
• Jídlo důkladně povařte.
• Ověřte si bezpečnost vody, a pokud možno i surovin na vaření.
Společné večeře i vaření
Během pandemie covidu-19 určitě budete mít příležitost sednout si ke stolu všichni v jednom čase. Vedle nenahraditelných sociálních kontaktů a prohlubování kvality vztahů se svými blízkými jednodušeji kontrolujete, co vaše děti jedí. Ty také můžete zapojit do přípravy rodinné večeře. Nechte na nich třeba míchaní omáčky nebo naklepávání řízků. V logice věci zaslouženého podílu na přípravě tu samou omáčku spořádají o to s větší chutí. Navíc můžete sladit kankán svých chuťových pohárků a také samy děti vám řeknou, co jim chutná víc a co méně. Někdy se budete divit, když na otázku na co máš chuť, odpoví na mrkev.
Zkrátka otřepané přísloví všechno špatné je k něčemu dobré platí v každé korona nekorona krizi.
Špenátová polévka se smetanou
Skvělým vitamínovým doplňkem pro vaši silnou imunitu může být například špenátová polévka.
Přesnídávka z jablek
Dopřejte dětem domácí čerstvou přesnídávku přesně ve jménu hlesla pryč s polotovary.
Rybí karbanátky
Jednoduché na přípravu a syté jídlo představují i rybí karbanátky třeba s bramborovou kaší.
Těstoviny s mletým hovězím masem
Přísun železa zajistíte mimo jiné tímto snadným receptem. Vyzkoušejte těstoviny s mletým hovězím masem.