Jednoduše poznejte kvalitní suroviny a upečte 100 let staré recepty
Zní to jako největší klišé na světě, ale právě na Vánoce vybírejte z kvalitních a poctivých surovin, nejlépe z domácí produkce. Shrneme základní informace, jak se orientovat v nákupu másla, cukru a vejcích. A abyste mohli tyto suroviny netradičně použít, nabídneme pár staročeských receptů na pečení.
Máslo
Nařízení EU říká, že je pro máslo stanoven minimální podíl mléčného tuku 80 %. V České republice vyráběná másla mají běžně 82 %. Podíl vody v másle nesmí překročit hranici 16 %, ale v tomto případě nejde o povinný údaj, a tak jej na etiketě nenajdete. Dbejte zvýšené opatrnosti, aby máslo nemělo porušený obal, protože máslu velmi škodí světlo a teplo. Proto jej uchovávejte VŽDY uzavřené v chladných prostorách při teplotě do 8 stupňů. Máslo v dobré kondici poznáte tak, že má příjemně nasládlou a smetanově mléčnou chuť a vůni.
Cukr
V obchodech normálně narazíte na cukr krystal, krupici a moučku. Odlišují se a řadí podle stupňů bělosti, jako například cukr extra bílý, polo bílý atd. Klasický bílý cukr se vyrábí rafinací. To znamená, že vyluhováním se čistí přírodní cukr a odstraňují nečistoty, minerály a další složky způsobující zbarvení cukru. Při tomto postupu se nepoužívají chemické látky. Většinou v obchodech koupíte cukr z cukrové řepy.
Vejce
U vejcí je nejdůležitější rozumět kódu na skořápce. To znamená, že 0 je vejce z biochovu ekologického zemědělství, 1 označuje vejce z nosnic ve volném výběhu, 2 nosnic v halách na podestýlce a číslo 3 ukazuje na nejhorší formu chovu slepic – na klecové chovy. Zkratka ve druhé části znamená zemi původu a třetí část identifikační číslo chovatele nebo drůbežárny. Vejce neumývejte, protože by se narušil jejich ochranný povlak. Tím by se stala náchylnější ke vstřebávání mikroorganismů. Trvanlivost bývá 28 dní, když jsou skladována v ledničce.
...
Pokud byste chtěli kreativně, a hlavně netradičně zmíněné suroviny použít, nabízíme vám tři krátké a jednoduché recepty na vánoční cukroví, které pocházejí z knih kuchařských hvězd předminulého století, jako byly Marie Janků-Sandtnerová nebo Anuše Kejřová.
Medvědí tlapky (příprava 25 minut + odležení, pečení 10 minut)
120 g lískových oříšků / 330 g polohrubé mouky / 240 g třtinového moučkového cukru / 50 g kakaa holandského typu / špetka mleté skořice / špetka mletého hřebíčku / 250 g másla / třtinový moučkový a vanilkový cukr na obalení podle chuti.
Nejprve rozprostřeme oříšky na plech a v troubě předehřáté na 180 °C je nechte 10 minut pražit, dokud nezezlátnou a nezačnou vonět.
Pak je vsypte do utěrky poválejte je, aby se zbavily hnědé slupky. Umelte na jemno.
Promíchejte je s moukou, cukrem, kakaaem a kořením. Do této směsi nakrájejte máslo, propracujte a uhněťte bochánek. Nechte odpočívat přes noc.
Druhý den odkrajujte z těsta drobné kousky a pečlivě je vtlačujte do formiček.
Dejte na plech. V troubě předehřáté na 160 °C pečte okolo 10 minut. Potom je ještě horké obalte v cukru.
Gurabie (příprava 15 minut, pečení 20 minut)
350 g žitné mouky / 120 g vyškvařeného sádla / 120 g medu / 1 vejce / 1 žloutek / půl lžičky mleté skořice / čtvrt lžičky mletého černého pepře / strouhaná kůra z půlky biocitronu / sádlo na vymazání plechu / zhruba 40 lískových oříšků
Prosejte do mísy mouku, nakrájejte máslo, vlijte med, rozklepněte vejce, přidejte žloutek, koření a strouhanou citronovou kůru. Ze směsi vypracujte hladké těsto. Když bude moc řídké, přidejte ještě trochu mouky.
Z těsta odkrajujte kousky velikosti vlašského oříšku. Z nich vytvarujte kuličky a skládejte je na plech vymazaný máslem nebo na pečicí papír.
Do každé takto vytvořené kuličky vtlačte lískový oříšek. Předehřejte troubu na 150 až 160 °C a pečte 15 až 20 minut, až kuličky zhnědnou.
Cukroví nechte alespoň týden odležet!!
Griliášové placičky (příprava 10 minut, vaření 15 minut)
500 g třtinového moučkového cukru / 360 g loupaných mandlí / máslo na vymazání formiček
Formičky na pracičky nejprve pečlivě vymažte máslem.
Cukr nasypte do pánve nebo rendlíku a za stálého míchání nechte rozpustit. Cukr musí zezlátnout. Potom do něj vsypte nasekané nadrobno. Vše pečlivě promíchejte. Takto vzniklý griliáš nechte přejít varem. Nesmí ztmavnout a zhořknout.
Do vymazaných formiček dávejte opatrně ještě horký griliáš. Po vychladnutí, zhruba po dvou minutách, vyklopte a nechte zchladnout.
Drobenkový rebarborový koláč
Drobenkový rebarborový koláč nastudeno je zejména v létě lahůdková záležitost.