Jedinečný mangold
Už jste ho zkusili?
Pak choi neboli mangold je úžasná listová zelenina, která se na našem trhu neobjevuje zas tak často. Ale pokud na něj narazíte, určitě po něm šáhněte. Patří do čeledi brukvovitých stejně jako třeba květák, kapusta, brokolice nebo zelí. Má podlouhlé listy čerstvě zelené barvy a silnější bílé, dužnaté stonky. Je vynikající vařený, dušený, pečený, ale hodí se i na gril. Samozřejmě nejlepší je konzumovat mangold čerstvý, jelikož tím dostaneme do těla nejvíce vitamínů a minerálů.
Čím je pro nás přínosný?
Mangold obsahuje dostatek vitaminu C – až 45mg na 100g mangoldu (což činní 70% doporučené denní dávky). Dále vitamin K, který je důležitý pro buněčný růst, mineralizaci kostí, srážlivost krve a metabolismus proteinů cévní stěny. Také v něm najdeme téměř všechny vitaminy skupiny B – B1, B2, B5, B6, B9, které si naše tělo nedokáže samo vytvořit. Zmiňme také lutein a zeaxantin, jež jsou důležité pro náš zdravý zrak. V mangoldu také najdeme draslík, železo, vápník, beta karoten a hořčík. Díky všem těmto zdraví prospěšným látkám je účinný v prevenci nádorových onemocnění, pročišťuje také krev, posiluje nervový systém a působí proti kornatění cév. Díky svému obsahu železa se doporučuje při chudokrevnosti. Nejvíce mangoldu (,ale i zelí) se spotřebuje na Balkáně, kde byl zjištěn nejnižší výskyt rakoviny prsu u žen. Vědecké studie potvrdily, že je to fytochemickými látkami obsaženými právě v této zelenině, zvanými indoly, jež upravují metabolismus estrogenu a tím snižují riziko rakoviny prsu.
Dopřejte si mangold
Mangold je opravdu chutná zelenina. Ve větším množství má mírně projímavé účinky. Je dobrý čerstvý do salátů, či krátce povařený jako příloha k hlavnímu chodu. Listy můžeme také naplnit různými druhy sýrů a péct či grilovat. Variací je opravdu mnoho. Tak dobrou chuť!