Je vám zima? Mrznou vám ruce? Máme pár tipů, jak se zahřát
Nastaly zimní radovánky, ale vám se venku moc radovat nechce. Venkovní teplota klesla pod nulu a vaše nálada kvůli zimomřivosti také. Často se také chvějete zimou dokonce i doma. Ledové ruce vás provázejí celou zimu, takže se prakticky nemůžete nikoho dotknout bez toho, aby dotyčný nezařval – nesahej na mě, máš ledový ruce. Chybí cit v končetinách, svaly jsou permanentně stažené a vy stále nervózní.
Okrajové části těla ochotně chladnou, neboť na periferii těla nedorazil dostatek teplé krve, která tkáním poskytuje výživu a kyslík a tím i teplo. Pomalé chladnutí se projevuje až znecitlivěním nejčastěji prstů na rukou a nohou, jejich zběláním a to vůbec není příjemné, a dokonce se jedná o nebezpečnou tendenci, která může vyústit až v omrzliny a vážné zdravotní problémy.
Příčiny tohoto stavu mohou být několikeré.
Mezi ně patří málo pohybu, nevhodná skladba jídelníčku, nedostatečný pitný režim, stres, nervozita nebo také časté prochladnutí signalizuje chronické zdravotní neduhy, přičemž za hlavní se považuje nízký tlak, kdy není krevní oběh dostatečně dynamický, aby napumpoval zvýšený objem teplé krve i do konečků prstů.
Jak na neodbytnou zimu
Během zimních měsíců doplňujte minerály – železo, zinek, hořčík a vápník. Najdete je v potravinách, potravinových doplňcích v lékárně i například v mandlích nebo máku. Zkuste třeba vylisovaný olej z ořechů – 1 lžičku 1 denně mandlového oleje a 1 lžičku makového oleje. V těchto dvou olejích najdete hořčík a vápník. Zinek a železo zase obsahují dýňová semínka, která můžete konzumovat ve formě dýňového oleje – 1 denně 1 lžičku.
Na zahřátí se doporučují i koření. Některým z nich se dokonce říká zahřívací. Patří mezi ně zázvor, hřebíček, skořice, badyán, fenykl, anýz, kajenský pepř, samozřejmě chilli a tak jiné. Prostě se nebojte svá jídla a své pití trochu okořenit. Vaše tělo to potom vyburcuje k větší aktivitě a k většímu prokrvení.
Už je to skoro nošení dříví do lesa, ale dodržovat pitný režim stále představuje pro většinu populace nepřekonatelný problém. Obyčejná dehydratace bývá příčinou únavy, chladu a nervozity. Budete-li čekat, až k vám přijde žízeň, tak byste měli vědět, že když žízeň pocítíte, vaše tělo už JE dehydratované, takže v tu chvíli pít je z hlediska správného fungování těla pozdě. Pijte neperlivou čistou vodu, sem tam minerálku, zeleninové a ovocné šťávy nebo třeba bylinkové čaje.
Další obyčejnou a zdánlivě samozřejmou pomocí, která na zimomřivost spolehlivě funguje, je pohyb. Úplně stačí 30 minut chůze na čerstvém vzduchu, aby se vaše aktivovalo a náležitě prohřálo.
Ginkgo Biloba
Aneb jinan dvoulaločný perfektně pomáhá s prokrvením organismu a také kladně působí na krevní oběh a centrální nervový systém. Je to dáno tím, že zlepšuje průtok krve v cévách. Výtah ve formě kapiček z jinanu můžete koupit v lékárně, ale lze je udělat i doma. 2 lžíce listů jinanu (koupíte v bylinkářství) smícháte s 3 decilitry 60% lihu. Čtrnáct dní necháte na teplém místě. Pravidelně jednou denně protřepávejte, aby se lépe uvolnily léčivé látky. Užívá se 1 čajová lžička denně naředěná 3 dl vody po dobu půl roku.
Ranní rituály
Začněte den s pár rituály, které by vás měly ochránit od celodenní pocitové zimy. Výborně na tento problém funguje zázvorovo-jablečný čaj. Ráno se dá také začít sprchou, kterou můžete povýšit na voňavý zážitek. Stačí použít éterické oleje například z rozmarýnu, který také funguje pro udržení tělesné teploty. Tato metoda je určena zejména pro lidi s nízkým tlakem. Dlouhodobě osvědčeným ranním rituálem je rozcvička nebo třeba skořicová masáž. Olivový olej smíchejte se skořicovým olejem a krouživými pohyby je vmasírujte do pokožky a nohou.
Večerní rituály
Když večer přijdete zmrzlí domů, dopřejte si voňavý jablečný mošt. Do kvalitního jablečného moštu přidejte skořici, hřebíčky a badyán. Nechte přejít varem a po douškách vypijte. Večerní koupel také nelze než doporučit pro zmrzlíky. 2 hodiny nechte louhovat majoránku ve vroucí vodě a potom to nalijte do horké vany. Koupel by neměla zabrat víc než 15 minut. No a nakonec šlapejte vodu. Krátká chůze ve studené vodě, poté pořádné vytření chodidel froté ručníkem parádně rozproudí prochladlé tkáně.
Hovězí vývar
Univerzální recept na hovězí vývar patří k osvědčeným receptům, jak se udržet v zimě fit.