Je pití mléka zdravé nebo nám naopak může škodit?

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Kolem mléka a výrobků z něj existuje stále mnoho nezodpovězených otázek. O mléku rovněž koluje spousta mýtů. Jak je to tedy s tou údajnou škodlivostí? Měli bychom v zájmu svého zdraví pít mléko co nejvíce anebo se mu naopak úplně vyhýbat?

V první řadě musíme vědět, že mléko obsahuje spoustu kvalitních bílkovin,vitamínů a minerálů, které naše tělo vyžaduje. Z vitamínů jsou to především vitamíny skupiny B, vitamín A, D a karoteny. V neposlední řadě je mléko důležitým zdojem vápníku. Mléčný tuk obsahuje kromě jiného fosfolipidy, které jsou důležité při činnosti nervových buněk. Mléko také obsahuje velmi málo cholesterolu, takže se ani lidé s jeho vyšším obsahem v krvi nemusí bát mléčných výrobků. Mléko snižuje i vstřebávání cholesterolu, protože obsahuje probiotické bakterie.

Pro zdravého člověka tedy není mléko škodlivou potravinou, spíše naopak. Existuje ale intolerance laktózy a lidé s touto diagnózou se mléku vyhýbat musí. Vhodné je pro ně bezlaktózové mléko, které kromě toho, že obsahuje minimální množství laktózy, má všechny ostatní důležité živiny, jako mléko kravské. Stejně tak existují mléčné výrobky se sníženým obsahem laktózy.

Není vhodné nahrazovat mléko pouze sojovými nápoji. Obsahují totiž nevhodné typy tuků, a ani zdaleka neobsahují tolik vápníku, jako mléko kravské.


Jedním z mýtů o mléce je tvrzení, že zdravější je nezpracované mléko. Je nezbytné, a to hlavně pro malé děti, u kterých ještě není potřebně vyvinutá imunita, konzumovat výhradně mléko pasterizované. Tímto zpracováním se zničí všechny škodlivé bakterie a chuť mléka se neovlivní.

Další mýtus hovoří o zahleňování a tloustnutí. Tady platí to, co jsme si řekli na začátku. U zdravého člověka žádné zahleňování po mléce nenastane, a ten, kdo jí zdravě, rozmanitě a s mírou, po mléce neztloustne.

Mléko je testováno jak u producentů, tak u zpracovatelů, takže ani další mýtus o tom, že obsahuje spoustu antibiotik, kterými se léčí nemocné krávy, neobstojí. Pokud je test pozitivní, mléko se ke spotřebiteli nedostane.

Takže komu mléko chutná a nepociťuje po něm žádné zdravotní problémy, měl by ho klidně konzumovat dál, protože tím rozhodně svému zdraví prospěje. Kdo mívá po vypití mléka nějaké zdravotní obtíže, měl by jeho konzumaci asi zvážit.

Měli bychom si ale uvědomit, že mléko a mléčné výrobky jsou nezastupitelnou součástí zdravé výživy. Pokud se rozhodneme tyto produkty ze svého jídelníčku vyřadit, musíme vědět, jak tyto živiny nahradit. V tom případě je nejlepší poradit se s odborníkem na výživu.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Je pití mléka zdravé nebo nám naopak může škodit?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Nebo hledejte podobné podle části názvu: pití, mléka, zdravé, nebo, nám, naopak, může, škodit?.

Kde najít informace×