Je libo kvalitní ořechovku?
Tradičním likérem, který připravovaly již naše praprababičky, byla ořechovka. Tmavě hnědý nápoj, který výtečně chutná i dnes. A prospívá trávicímu traktu.
Základem jsou nezralé ořechy, vybrané koření a bylinky. Receptů existuje celá řada stejně jako výsledných chutí hotového produktu. Všechny ale mají jedno společné: kaštanově hnědou barvu nápoje, jež postupem času ještě více tmavne. Ty nejstarší ořechovky jsou temně hnědé.
Vhodná doba sklizně
Výslednou kvalitu likéru ovlivňuje hned několik faktorů, mezi něž například patří i doba sklizně. K té dochází už v průběhu června, ale vhodnou dobou ke sklizni může být i doba dřívější či pozdější. Ořechovku totiž připravíte pouze z ořechů v tzv. mléčné zralosti. Ty jsou měkké a ještě obalené v zelené slupce. K určení, zda je plod vhodný ke sklizni, slouží jednoduchá tenká jehlička, jíž se celý plod propichuje. Pokud se to nepodaří a v proniknutí jehlice skrz plod brání plně vyvinutá skořápka, je už bohužel pozdě.
Koření a bylinky
K přípravě likéru se dále používá voda a kvalitní líh (klidně i nižší koncentrace), ve kterém nezralé ořechy macerují. Přední místo ve výluhu pak má koření a bylinky: přidávají se úlomky celé skořice, hřebíčku, usušená a na tenké plátky oloupaná pomerančová kůra a cukr či med. Výsledkem je chuťově výrazný nápoj, který naše babičky s oblibou popíjely na podporu trávení. I dnes je proto ořechovka vyhledávaným digestivem.
Nakupujte na panalfred.cz
Ořechovka je likérem, který si můžete vyrobit doma (pokud máte na zahradě ořešák), nebo si ji koupit v zavedeném obchodu. Sázkou na jistotu je samozřejmě druhá varianta. Opravdu kvalitní ořechovky s výtečnou chutí najdete na e-shopu panalfred.cz. Zárukou té nejvyšší kvality je například Sudličkova ořechovka, stejně jako Ullesdorf či Chvelešovický ořechový likér s obsahem alkoholu mezi třiceti až čtyřiceti procenty. Tak, na zdraví!