Je cyklistika zdravý sport?

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

Jezdit na kole umí každý. Tedy asi téměř každý. Většina z nás se to naučí v dětství a i když s tím pak na nějaké roky přestaneme, techniku jízdy na kole už nikdy nezapomeneme a vždy, i po letech můžeme nasednout na kolo a jet. V menších městech a na venkově je to jednoduchý, levný a oblíbený způsob dopravy, a ve velkých městech se budují cyklostezky, aby nadšení cyklisté v husté městské dopravě mohli co možná nejbezpečněji tento druh dopravy či sportu provozovat.

Ano, je to sport. A to poměrně zdravý sport, kterému se můžeme věnovat od mládí až do vyššího věku. Nepotřebujeme tělocvičnu, jízda na kole je taková naše soukromá posilovna, kde si protáhneme svalstvo. Pravidelná jízda na kole také stimuluje srdeční činnost, dýchání a krevní oběh. Posiluje srdeční svaly, snižuje hladinu tuků v krvi. Napomáhá i při hubnutí, protože se při jízdě zlepšuje náš metabolismus a spaluje krevní tuk. Jízdou na kole také přirozeným způsobem odbouráváme stres, předcházíme úzkostným poruchám, depresím.

Je ale třeba vědět, že cyklistika, ať už silniční nebo horská, může mít i negativní dopad na naše tělo. Především by měl každý posoudit svůj zdravotní stav, případná předchozí zranění nebo bolesti páteře. Základem cyklistiky je správná velikost kola a hlavně jeho správné nastavení, čímž získáme správný posed, protože to je u jízdy na kole velmi důležité.

U silniční cyklistiky jsou ze všeho nejvíce namáhány stehenní a lýtkové svaly. Při jízdě je cyklista je velkém předklonu a při současném záklonu hlavy je extrémně namáhaná krční páteř, což může způsobit její poškození, nebo přinejmenším bolesti hlavy. Při tomto velkém předklonu je také stlačována hrudní páteř, což může způsobit její pokřivení, bolesti zad, vyhřeznutí ploténky apod. Z těchto důvodů je dobré, při pravidelné silniční cyklistice mít své kolo dobře seřízené, aby negativní dopad na tělo byl minimální.


Jízda na horském kole a hlavně posed, je jiný než jízda po silnici. Jízda není tak monotónní, čímž se namáhá mnohem více svalů v horní části těla, posed je vzpřímenější. Při nerovném terénu zase hrozí otřesy, které páteři nesvědčí. Také hrozí nebezpečí pádů a nejrůznějších zranění, od odřenin přes otřesy mozku až po zlomeniny. Avšak v hustém silničním provozu, kde se může cyklista střetnout při vyšší rychlosti například s automobilem, hrozí podobná zranění a mnohdy je silniční cyklistika daleko nebezpečnější než ta horská.

Předpokladem pro co nejbezpečnější jízdu na kole je správné vybavení cyklisty, ať už jsou to různé ochranné pomůcky jako cyklistická helma, cyklistické brýle a rukavice, nebo třeba různé preventivní ortézy či bederní pásy. Cyklistika je jedním z příjemných sportů a měli bychom si ji užít, ať už jezdíme ve městech, nebo v přírodě. Dbejme ale přitom na to, abychom jezdili co nejbezpečněji. Jen tak nám to prospěje.


Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Je cyklistika zdravý sport?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Je cyklistika zdravý sport?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: cyklistika, zdravý, sport?.

Kde najít informace



×