Je cizrna opravdu tak zdravá?

HanaRohlenová

Hodnocení obsahu
Sdílejte obsah s přáteli

O cizrně beraní, které se také říká římský hrách, se v poslední době mluví a píše jako o superpotravině s mnoha skvělými vlastnostmi, a o téměř zázračném léku pro naše zdraví. Co je na tom pravdy?

Cizrna patří, stejně jako hrách a fazole, mezi luštěniny, je to vlastně celosvětově třetí nejvýznamnější luštěnina. Největším producentem cizrny je dnes Indie, ale pěstuje se i v Turecku, v Pákistánu, v Etiopii i jinde. Často se využívá i jako krmivo pro domácí zvířata.

Cizrna obsahuje velké množství sacharidů a proteinů a jen malé množství tuku. Ten je v příznivém množství právě pro obsažené nenasycené mastné kyseliny olejové a linolové. Cizrna má také velké množství jak rozpustné, tak i nerozpustné vlákniny. Obsahuje i pro nás důležité vitamíny (B1, B2, B3, B9 a beta-karoten apod.) a minerály (např. vápník, fosfor, zinek, hořčík, draslík).

Cizrna může mít tedy příznivý vliv na naše cévy a srdce, na onemocnění střev, její velkou výhodou je i to, že je to potravina vhodná i pro diabetiky. Proto její občasná konzumace s dalšími luštěninami a obilovinami může být pro náš organizmus velmi prospěšná. Proti jejímu zařazení do vyváženého jídelníčku nelze nic namítat.


Cizrnu dnes můžeme v kuchyni připravit na desítky způsobů. Pro celiaky je třeba vhodná cizrnová mouka, protože neobsahuje lepek. Pro svou jemně oříškovou chuť se hodí jak do slaných, tak i do sladkých jídel. Všichni už jsme jistě ochutnali hummus nebo falafel, kromě toho z cizrny můžeme uvařit polévku, hodí se do guláše, do salátů, do pomazánek, výborná je v kari, nebo na paprice apod. A samozřejmě jako příloha k masům.

Její malou nevýhodou je snad to, že je nutné ji před vařením namočit, a to nejlépe na 12 až 24 hodin. Pak se cizrna vaří do měkka, což může trvat 60 až 90 minut. Ale pokud chcete vaření urychlit, v obchodech si snadno koupíte cizrnu sterilovanou, se kterou už tolik práce není.

Pozor, cizrna je ale bohužel zařazena i mezi alergeny. Takže pro ty, co jsou na ni alergičtí, představuje zdravotní riziko. Pozor by si měli dávat především ti, co už mají alergii na lískové oříšky, sóju nebo hrášek.

Pro své zdraví toho můžeme udělat hodně právě vyváženým jídelníčkem. A pro ty, kteří nemají na cizrnu alergii a chutná jim, je zařazení cizrny do něj jednou z možností, jak ho udělat pestřejším a zdravějším.

Cizrnový salát s tuňákem

Cizrnový salát s tuňákem


Výborný, zdravý salát plný zeleniny. Klidně jako večeře s kouskem čerstvého pečiva.


Smetanová papriková omáčka s cizrnou

Smetanová papriková omáčka s cizrnou


Rychlá omáčka, třeba k vařeným masům. S knedlíkem nebo s rýží?


Cizrnová polévka se zeleninou

Cizrnová polévka se zeleninou


Jedna z méně obvyklých luštěninových polévek. Zkuste ji a uvidíte, že je velmi chutná.


Hummus

Hummus


Recept na výbornou a vyzkoušenou exotickou pomazánku.


Cizrna se sušenými rajčátky (špenátem)

Cizrna se sušenými rajčátky (špenátem)


Klidně k ní přidejte jen čerstvé pečivo nebo opečený toast a lehká večeře je na stole.



Sdílejte článek s přáteli!

Přidat komentář

Pro přidání komentáře k Je cizrna opravdu tak zdravá?, je nutné být přihlášený(á)/zaregistrovaný(á).


Jméno a příjmení:

Váš komentář:

Hledat podobné články jako Je cizrna opravdu tak zdravá?.
Nebo hledejte podobné podle části názvu: cizrna, opravdu, tak, zdravá?.

Kde najít informace



×